Tapety i tła

Tapety i tła

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/27/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7947

Windows 8 oferuje wiele nowych funkcji personalizacji wyglądu. W niniejszym artykule przedstawimy kilka najciekawszych przykładów na to, jak możemy uczynić system miłym dla oka. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do własnych eksperymentów!

Tapety pulpitu

Aby zmienić tapetę, klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybieramy Personalizuj. Następnie klikamy Tło pulpitu i za pomocą przycisku Przeglądaj wybieramy lokalizację interesującego nas obrazu. Nie trzeba ograniczać się do jednej tapety - możemy zaznaczyć dowolną ich ilość w obrębie wybranego folderu, aby nakazać systemowi ich automatyczną zmianę. Dodatkowo częstotliwość zmian ustawimy wybierając z listy na dole okna odpowiedni przedział czasowy (a jeśli chcemy, również włączmy losową zmianę obrazów poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola.

Tło pulpitu

Tła panoramiczne

Jednym z miłych dodatków w Windows 8.1 jest możliwość rozszerzenia pojedynczego tła na kilka monitorów. Warunkiem koniecznym jest taka sama rozdzielczość obu ekranów. Gdy wyświetlacze pracują w różnych rozdzielczościach, panorama nie rozciągnie się automatycznie na obydwa monitory - zamiast tego pojawią się na nich osobne obrazy spośród wybranych na tło. W przypadku pojedynczego monitora panoramiczne tło zostanie wyśrodkowane.

Panoramiczne tło

Optymalnymi parametrami zdjęcia na tapetę panoramiczną jest rozdzielczość 3840 x 1200 pikseli przy 96dpi. Nie jest to wprawdzie konieczność, aczkolwiek właśnie w tej rozdzielczości szeroka panorama prezentuje się najlepiej na wielu monitorach. Nie powinniśmy schodzić z wymiarami tapety poniżej wartości sumy rozdzielczości dłuższych boków dla wymiaru poziomego i ilości pikseli na krótszym boku monitora dla wymiaru pionowego. Przy najpopularniejszej obecnie rozdzielczości Full HD dla dwóch monitorów minimum tym jest 3840 x 1080 pikseli, dla trzech monitorów - 5760 x 1080 pikseli.

Ustawienie tła dla ekranu Start

Ekran Start może także wykorzystywać tapetę pulpitu jako swoje tło. W tym celu będąc w trybie ekranu Start uruchamiamy pasek boczny przesuwając kursor do prawego górnego rogu, lub wciskając na klawiaturze kombinację Logo Windows + C. Następnie wybieramy pozycję Personalizacja. Wśród ikon stylu tła znajdziemy także jako ostatnią miniaturkę aktualnej tapety pulpitu. Wystarczy ją kliknąć i Windows 8 automatycznie powiąże tło ekranu Start z wyświetlaną tapetą pulpitu.

Menu Start

Ekran blokady

Aby ustawić tło dla ekranu blokady, aktywujemy pasek boczny poprzez najechanie na prawy górny róg ekranu, lub wciskając już wspominaną kombinację klawiszy Logo Windows + C. Następnie wybieramy kolejno Ustawienia i Zmień ustawienia komputera. Domyślnie na głównej stronie widnieć będą ustawienia personalizacji. Klikamy zatem kafelek Ekran blokady i wybieramy któryś z dostępnych motywów, lub wskazujemy własny obraz, używając przycisku Przeglądaj.

Możemy także skorzystać z automatycznie zmienianego zestawu zdjęć, jak w przypadku tapety pulpitu. Wystarczy aktywować przełącznik opcji Odtwórz pokaz slajdów na ekranie blokady. Teraz już wystarczy tylko wskazać folder z wybranymi zdjęciami.

Ekran blokady

Hasła obrazkowe

Ciekawym sposobem na logowanie do Windows 8.1 jest użycie funkcji hasła obrazkowego. Dzięki temu możemy zastąpić klasyczne hasło tekstowe gestem, wykonanym myszką lub palcem.

Hasło obrazkowe

By ustawić hasło obrazkowe aktywujemy pasek boczny, wybieramy Ustawienia, a następnie wybieramy pozycję Zmień ustawienia komputera. Hasło obrazkowe powinno być jednym z kafelków domyślnie wyświetlanym w otwartym oknie. W takim przypadku po prostu klikamy ów kafelek. Jeśli tak nie jest, wybieramy Konta, a następnie Opcje logowania. W sekcji Hasło obrazkowe klikamy Dodaj. System Windows 8 poprosi teraz o wpisanie hasła do konta użytkownika (konta Microsoft) i uruchomi kreatora tworzenia hasła obrazkowego dla wybranej przez nas grafiki.

Działanie hasła obrazkowego możemy zobaczyć na filmiku, zamieszczonym na oficjalnej stronie Microsoft.