Tak wyglądałaby Nokia, gdyby nie Microsoft? Dwa ciekawe prototypy do kupienia na eBay'u

Tak wyglądałaby Nokia, gdyby nie Microsoft? Dwa ciekawe prototypy do kupienia na eBay'u

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
15:35
01.07.2019
3576 wyświetleń

Nokia wróciła teraz do łask użytkowników i choć nie cieszy się ogromną popularnością, jak kiedyś, to i tak cieszy jej powrót zza światów. Microsoft praktycznie ubił tę markę, co zresztą Bill Gates w pewien sposób potwierdził, przyznając niedawno, jak wielkim błędem był Windows Phone.

Jednak zanim Nokia weszła we współpracę z gigantem z Redmond, istniała jeszcze alternatywa dla Windows Phone. Tą alternatywą był system MeeGo, który był bardzo ciekawą propozycją i mógł stać się sporą konkurencją dla Androida. Kości zostały jednak rzucone, decyzje podjęte i nie ma co już gdybać nad tym, co by było, gdyby.

Przeszłość ponownie dała o sobie znać, bo na eBayu pojawiły się naprawdę ciekawe aukcje, w których za całkiem spore sumy możemy kupić niespotykane, nigdy niezaprezentowane prototypy telefonów Nokia. Są to Nokia Kataya i Nokia Ion Mini. Sprzedawca nie podaje wielu szczegółów, ale na aukcji znajduje się za to wiele zdjęć urządzeń. Najbardziej interesującym prototypem wydaje się Ion Mini.

Jest to bardzo rzadki prototyp telefonu z Androidem w wersji 4.3, który został opracowany na przełomie 2013 i 2014 roku, tuż przed tym, jak Microsoft przejął Nokię. Urządzenie to nie zostało nigdy zaprezentowane ani nawet ogłoszone. Wyposażone jest w procesor Snapdragon 400, 8 GB pamięci i 1GB RAM. Widać w nim sporo wizualnych podobieństw do wczesnych modeli serii Lumia.

Najciekawsze jest to, że telefon jest ekstremalnie mały! Na jednym ze zdjęć możemy zobaczyć jego porównanie z iPhonem SE. Wprost zadziwiające, choć szczerze zastanowiłbym się nad sensem wypuszczenia takiego maleństwa na rynek, chociaż faktem jest, że obecnie istnieje spore zapotrzebowanie na małe telefony, o czym doskonale świadczy popularność wspomnianego iPhone SE. Zainteresowani muszą wyłożyć za ten prototyp 1999 dolarów.

Natomiast drugi prototyp to Nokia Kataya, który jest równie rzadki, co poprzednik. To urządzenie ma już o wiele bardziej konwencjonalne rozmiary i działa pod kontrolą nieznanego systemu operacyjnego, którego interfejs jest bardzo ciekawy i niepodobny do niczego, co Nokia kiedykolwiek miała w ofercie. Konstrukcyjnie przypomina nieco Nokię X, która posiadała zmodyfikowany system Android i oczywiście okazała się totalną porażką. Nokia Kataya kosztuje na tej aukcji 1499 dolarów

Reklama

Jeśli jesteście tego ciekawi i chcecie stać się posiadaczami czegoś naprawdę unikalnego - zapraszam serdecznie do zakupu. W perspektywie czasu może być to całkiem opłacalne, bo bądź co bądź, jest to przedmiot kolekcjonerski. Tak duża inwestycja może się w przyszłości zwrócić! Albo i nie. Tak czy inaczej, jest to naprawdę duża ciekawostka.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/missing-old-nokia-smartphones-you-can-now-purchase-unreleased-nokia-kataya-nokia-ion-mini-prototypes-from-ebay/

Polecamy również w kategorii Nokia