Menu kategorii
 • Tak wygląda Windows 10 X na elastycznym ThinkPadzie X1 Fold

  Tak wygląda Windows 10 X na elastycznym ThinkPadzie X1 Fold

   Wojciech Błachno
  Wojciech Błachno
  08:08
  09.01.2020
  1528 wyświetleń

  Wczoraj pisałem o tym, że Windows 10 nie jest gotowy na elastyczne ekrany i dowodem na to jest zaprezentowany na CES 2020 ThinkPad X1 Fold. Dodałem jednocześnie, że urządzenie pojawi się też w wersji z Windows 10X, czyli systemem, który powinien radzić sobie w tych "elastycznych" warunkach o niebo lepiej. Choć system ten jest jeszcze w fazie rozwojowej, to na targach można zobaczyć egzemplarz X1 Fold pracujący właśnie pod kontrolą Windows 10X.

  Lenovo ThinkPad X1 Fold Windows 10 X

  To daje nam pogląd na kolejne elementy tego systemu oraz na to, jak on będzie działać z elastycznym ekranem. Najwyraźniej Microsoft naprawdę przemyślał ten temat i Windows 10 X całkiem nieźle sobie radzi. Gdy rozłożymy ekran, mamy do dyspozycji całą przestrzeń roboczą, jednak gdy go złożymy w pół, to ekran dzieli się na dwie części i wtedy system funkcjonuje w dokładnie taki sposób, jak na Surface Neo oraz Duo - otrzymujemy dwie osobne przestrzenie, na których możemy uruchamiać aplikacje albo na przykład korzystać z klawiatury ekranowej.

  Lenovo ThinkPad X1 Fold Windows 10 X

  Klasyczny Windows 10 ma w tym miejscu spory problem, bo po zgięciu ekranu nadal mamy do czynienia z jedną przestrzenią roboczą, która w miejscu zgięcia zagina się razem z nim. Może i wygląda to efektownie, ale naprawdę daleko tu do wygody. W przypadku Windows 10 X ergonomia pracy w tym trybie będzie o wiele lepsza.

  Lenovo ThinkPad X1 Fold Windows 10 X

  Na zdjęciach udostępnionych przez portal Neowin widzimy też, jak wygląda zasobnik systemowy, w którym znajdziemy skróty do Ustawień, ale brak tu przestrzeni dla powiadomień, które znajdziemy w Centrum akcji Windows 10. Możemy też bliżej przyjrzeć się launcherowi, który zastąpi dotychczasowe menu Start, samej zawartości Ustawień oraz specyfikacji urządzenia, która jednak nie ujawnia wszystkich detali.

  Wygląda na to, że moje wcześniejsze przewidywania się sprawdziły. Komputery z elastycznymi ekranami rozwiną skrzydła dopiero z Windows 10X i w połączeniu z tym systemem prezentuje się to naprawdę świetnie! Jeśli będziemy chcieli komputer, który po rozłożeniu zapewni nam pełną przestrzeń roboczą, bez dodatkowych ramek, to elastyczny X1 Fold (i jemu podobne urządzenia) będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak nie przekonuje nas elastyczny, pokryty plastikiem ekran, to można wybrać komputer taki jak Surface Neo albo Dell Duet - z podwójnymi, ale standardowymi ekranami pokrytymi szkłem.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/first-look-at-the-lenovo-thinkpad-x1-fold-running-windows-10x/

  Polecamy również w kategorii Windows 10X