Tak brzmi dzwonek Surface Duo. A może raczej "dzwonek Microsoftu"?

Tak brzmi dzwonek Surface Duo. A może raczej "dzwonek Microsoftu"?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2020, 6:50 PM

Liczba odsłon: 1328

Surface Duo ze zmodyfikowaną wersją Androida dopiero czeka na premierę i nie wszystkie szczegóły na jego temat są jeszcze znane. Fakt, istnieją już działające prototypy, ale nie są one gwarancją, że tak właśnie będzie wyglądał ostateczny produkt. Niektóre jego cechy, jak np. umiejscowienie aparatu, mogą się zmienić. Co jakiś czas udaje nam się jednak ustalić coś nowego. Tym razem jest to sygnał dzwonka, czyli właściwie dźwiękowa sygnatura każdego flagowca.

Microsoft nie jest zbyt wylewny, jeśli chodzi o specyfikację sprzętową swoich nowych rozkładanych urządzeń z dwoma ekranami, i ma ku temu swoje powody. Nie ma złudzeń co do tego, że Surface Duo i Neo będą kopiowane. Część z tych "klonów" zyska nawet błogosławieństwo Microsoftu, jako że zrobią je jego partnerzy. Gigant będzie jednak pierwszy i chce zachować to dla siebie. Tak na marginesie — jest to sytuacja całkowicie odwrotna do tej, która miała miejsce na wczorajszej konferencji Galaxy Unpacked. Samsung właściwie nie pokazał niczego nowego, a jedynie potwierdził to, co było znane od miesięcy. Microsoft woli tego uniknąć, tym niemniej nie zamierza rezygnować z drobnych, kontrolowanych przecieków, które podsycają atmosferę przed premierą.

Jedną z takich dostępnych od początku informacji mogła być ta o brzmieniu dzwonka. Sygnał pojawił się już w pierwszym wideo promującym Surface Duo i można go usłyszeć w 22 sekundzie. Wygląda na to, że Microsoft przy nim pozostał, ba, nawet go zastrzegł w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, sygnał nie ogranicza się do Surface Duo i gigant może go używać na całym wachlarzu urządzeń (może, choć nie musi, ale lepiej to sobie zastrzec, niż nie). Potencjalnie sygnał ten możemy w przyszłości usłyszeć na urządzeniach komputerowych — komputerach, laptopach, tabletach, notebookach, mobilnych komputerach, mobilnych telefonach, smartfonach, komputerach typu handheld i ekranach dotykowych; na urządzeniach peryferyjnych — słuchawkach, klawiaturach, myszach, rysikach, zestawach słuchawkowych, stacjach dokujących; oraz w oprogramowaniu — dla telefonów, komputerów i tabletów.

Możliwe zatem, że dzwonek usłyszymy także w Windows, np. w aplikacji Twój telefon, albo też stanie się jednym z sygnałów powiadomień. Jego zapis możecie odsłuchać tutaj (jeśli zawartość jest niedostępna, należy wejść na stronę USPTO i ewentualnie ją odświeżyć):

Sygnał można również odsłuchać i pobrać w formie MP3 ze strony USPTO. Jesteśmy ciekawi, czy za jego kompozycją i brzmieniem kryje się jakaś ciekawa filozofia. Prawdopodobnie tak, bowiem w warstwie dźwiękowej Windows i innych produktów Microsoftu nic nie jest dziełem przypadku. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym więcej, zapraszamy do lektury naszego artykułu: Jak powstają dźwięki dla systemów Windows.