Surface Laptop 4 i nowe tryby w Edge. To był tydzień z Microsoft 164

Surface Laptop 4 i nowe tryby w Edge. To był tydzień z Microsoft 164

 CentrumXP
CentrumXP
21:10
16.04.2021
2221 wyświetlenie

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od Surface Laptopa 4, który w tym miesiącu będzie miał swoją premierę. Następnie sprawdzamy aktualizacje Windows 10 z tego tygodnia, nowy tryb Microsoft Edge przyjazny dzieciom i rozwojowe wydanie Edge Canary na Androida. Na końcu mamy dla Was zaproszenie na dwa świetne eventy technologiczne, które odbędą się w kwietniu i maju. Zapraszamy do lektury!

Surface Laptop 4 oficjalnie zapowiedziany

We wtorek Microsoft zaprezentował czwartą generację Surface Laptopa razem z serią akcesoriów do wirtualnych spotkań. Urządzenie zoptymalizowano pod kątem pracy w ekosystemie Microsoft 365. Surface Laptop 4 zachowuje praktycznie wszystkie cechy zewnętrzne poprzednich generacji, ale wiele zmieniło się w jego wnętrzu. To między innymi nowe procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 Microsoft Surface Edition lub Intel Core i5 oraz Core i7 jedenastej generacji. Na plus zmieniły się też: zabezpieczenia, design termiczny, dźwięk, kamera internetowa czy żywotność baterii, która sięga nawet 19 godzin pracy.

Surface Laptop 4 można już zamawiać w przedsprzedaży. W zależności od konfiguracji ceny wynoszą od 4999 zł do 8299 zł. Warto dodać, że przy zamówieniu w przedsprzedaży klienci otrzymają bezpłatnie słuchawki douszne Surface Earbuds! Datę wydania ustalono na 27 kwietnia 2021 roku.

Aktualizacje Windows 10 w tym tygodniu

W tym tygodniu Windows 10 zaliczył kilka aktualizacji w różnych wydaniach:

  • Windows 10 20H2: aktualizacja KB5001330 (OS Build 19042.928) w ramach Patch Tuesday. Aktualizacje otrzymały też starsze wydania (2004, 1909, 1809, 1803, 1607 i 1507). Jak zwykle skupiono się na łatkach bezpieczeństwa i związanych z tym poprawkach.
  • Windows 10 21H1: aktualizacja KB5001330 (Build 19043.928) w ramach Patch Tuesday. Lista zmian jest praktycznie taka sama jak dla 20H2.
  • Windows 10 Insider Preview: kompilacja 21359 w Dev Channel. Build ten wprowadza m.in. nową opcję ponownego uruchamiania aplikacji dostępną z menu Start, zmiany w usłudze Windows Timeline i Ułatwieniach dostępu, sporo poprawek i ogólną dostępność doświadczenia "News and interests" na pasku zadań dla wszystkich w Dev Channel.

Tryb dla dzieci w Microsoft Edge

Microsoft Edge jako pierwsza mainstreamowa przeglądarka wprowadza specjalny tryb dla dzieci. Jego zadanie jest proste — zapewni on, że rodzice będą mogli spokojnie pozwolić swoim dzieciom przeglądać Internet bez obawy o nieodpowiednie treści, na które mogłyby się natknąć.

Edge

Rodzice mogą wybrać jeden z dwóch trybów: dla dzieci w wieku 5-8 lat, który jest uproszczoną wersją Edge z unikalnym, przyjaznym dla dzieci wyglądem, i w wieku 9-12 lat, który zawiera linki do stron z wiadomościami odpowiednimi dla tego wieku. Tryb dla dzieci w Edge zawiera wbudowaną listę dozwolonych witryn. Rodzice mogą edytować te strony, dodawać nowe lub pozostać przy liście stron wybranych przez Microsoft. Jeśli chodzi o proponowane artykuły, są one starannie dobrane i pochodzą przykładowo z takich źródeł, jak Animal Planet czy Time for Kids. Aby opuścić tryb dla dzieci, potrzebne jest wpisanie hasła rodzica. Dodatkowo, aby zachęcić dzieci do pozostania w tym trybie, przeglądarka wyświetla się w jednym z wielu świetnych motywów, m.in. z postaciami bajek Disneya.

Microsoft Edge Canary dostępny dla użytkowników Androida

Microsoft po cichu wrzucił Edge Canary do Sklepu Play, wprowadzając do niego przy okazji odświeżony interfejs użytkownika i parę innych zmian. W tym kanale przeglądarka działa w wersji 91 i pozwala na więcej niż jej ogólnodostępny odpowiednik — w tym na dostęp do eksperymentalnych flag i przedpremierowych funkcji. Najświeższy build w kanale Canary nosi numer 91.0.858.0, a Microsoft obiecuje, że będzie wypuszczał kolejne każdego dnia.

Edge Canary

Generalnie doświadczenie użytkownika obu wersji — Canary i Stable — jest zbliżone, a różnice są drobne. Na plus wersji zapoznawczej wypada dostęp do edytora flag, ale są też minusy, takie jak brak opcji podglądu listy do przeczytania. Również układ menu różni się od tego w istniejącej wersji Edge. Informacja o uruchomieniu programu Edge Insider na urządzeniach mobilnych nie jest wielkim zaskoczeniem, jako że gigant z Redmond ujawnił niedawno swoje plany przejścia na wspólną bazę kodu dla Edge na PC, Androida i iOS, co pozwoli ujednolicić proces rozwojowy. Na chwilę obecną wszelkie zmiany muszą być wykonywane po trzykroć, a to znacząco spowalnia wprowadzanie innowacji w Edge.

Zapraszamy fanów technologii na dwa świetne eventy!

Wiemy dobrze, że w czasie pandemii każdemu coś doskwiera. Brak imprez, targów czy konferencji stacjonarnych może być odczuwalny przez osoby, które do tej pory uczestniczyły w takich wydarzeniach. Na szczęście na fanów technologii (i nie tylko!) czeka sporo wydarzeń online. My z radością objęliśmy patronatem medialnym dwa takie eventy, które odbędą się w kwietniu i maju:

  • Azure Summit 2021 (online) — to największa polska konferencja poświęcona chmurze Microsoft Azure oraz technologiom Microsoft. Prelegentami podczas konferencji będą pracownicy Microsoft, Microsoft MVP oraz przedstawicie firm wykorzystujących Microsoft Azure. Podczas wydarzenia odbywają się również Wirtualne Targi Pracy IT, na których można spotkać renomowane firmy z branży IT na ich dedykowanych wirtualnych stoiskach.
  • SForce Summit 2021 (online) — to z kolei największa polska konferencja poświęcona Salesforce. Najważniejszą wartością konferencji jest wysoki poziom merytoryczny prezentacji technicznych. Dostępne są 3 ścieżki technologiczne: developer, konsultant i innovation. Podczas wydarzenia odbywają się również Wirtualne Targi Pracy Salesforce, na których można spotkać renomowane firmy z branży IT na ich dedykowanych wirtualnych stoiskach.

Oba wydarzenia są darmowe, a linki do rejestracji znajdziecie w naszych artykułach podlinkowanych wyżej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP