Spore wymagania Windows 11. Czy da się im sprostać? To był tydzień z Microsoft 184

Spore wymagania Windows 11. Czy da się im sprostać? To był tydzień z Microsoft 184

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 9/3/2021, 9:36 PM

Liczba odsłon: 3418

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft tematem numer jeden (a może raczej numer jedenaście) jest Windows 11, o którym w ostatnich dniach padło wiele ważnych informacji. Przede wszystkim doczekaliśmy się oficjalnej daty premiery, którą Microsoft podał wraz z wiadomościami o możliwych sposobach pozyskania nowego systemu. A skoro już o tym mowa, to trzeba podsumować informacje o tym, jak sprawdzić, czy w ogóle Windows 11 pójdzie na naszym sprzęcie i czym grozi instalacja na urządzeniu, które nie spełnia wymagań minimalnych. Poza nowym Windowsem sprawdzimy też, jak ewoluuje prywatność w Microsoft 365 i jakie nowe urządzenia może przedstawić Microsoft na zbliżającym się evencie sprzętowym Surface. Zapraszamy do lektury!

Znamy już oficjalną datę premiery Windows 11

Microsoft powiadomił oficjalnie, że Windows 11 zacznie być dostępny 5 października 2021 roku. Tego dnia darmowa aktualizacja do Windows 11 zacznie być udostępniana kwalifikującym się komputerom z Windows 10, a komputery z preinstalowanym Windows 11 trafią do sprzedaży. Darmowa aktualizacja zacznie się 5 października, ale nie u wszystkich pojawi się od razu. Dostępność będzie rozszerzana etapami w oparciu o pomiary skupione na jakości. Mając już sporo doświadczeń z Windows 10, Microsoft chce upewnić się, że może zaoferować możliwie najlepsze doświadczenia użytkownikom. Oznacza to m.in., że jako pierwsze aktualizację otrzymają nowe urządzenia zgodne z Windows 11. Następnie aktualizacja będzie udostępniana dla urządzeń znajdujących się już na rynku w oparciu o inteligentne modele, które biorą pod uwagę kompatybilność sprzętu, pomiary niezawodności, wiek urządzenia i inne czynniki, które mogą wpływać na doświadczenie aktualizacji.

Microsoft spodziewa się, że wszystkim kwalifikującym się urządzeniom aktualizacja do Windows 11 zostanie zaproponowana do połowy 2022 roku. A skąd wiadomo, czy komputer się na nią załapie? Po pierwsze, można to będzie sprawdzić w Windows Update, wchodząc w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i klikając Sprawdź aktualizacje. Po drugie, Microsoft wypuścił dedykowane, łatwe w użyciu narzędzie o nazwie Sprawdzanie kondycji komputera (znane też jako PC Health Check), które sprawdza, czy wszystkie podzespoły spełniają wymagania Jedenastki. Tak czy inaczej, gdy aktualizacja będzie gotowa dla danego urządzenia, Windows 10 powiadomi nas o tym.

Jak sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania Windows 11?

Rozważasz aktualizację do Windows 11, ale nie masz pewności, czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania? Z pomocą przychodzi narzędzie o nazwie Sprawdzanie kondycji komputera (znane też jako PC Health Check). Microsoft wypuścił je ponownie, ułatwiając sprawdzenie, czy PC jest zgodny z nowym systemem. Skorzystanie z tej aplikacji jest banalnie proste, a w naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie, jak to zrobić.

Sprawdzanie kondycji komputera

Czy można zainstalować Windows 11, jeśli komputer nie spełnia wymagań?

Jeśli komputer nie spełnia wymagań Windows 11, to co prawda instalacja nie będzie blokowana, ale mogą wystąpić problemy, przy których wolniejsze działanie systemu czy brak niektórych funkcji to najmniejsze zmartwienia. Microsoft postanowił ostrzec użytkowników, czym grozi zignorowanie wymagań i skorzystanie z Media Creation Tool. Istnieją przynajmniej dwa niepożądane efekty: więcej BSOD-ów i mniej aktualizacji.

Sprawdzanie kondycji komputera

Zgodnie z tym, co twierdzi Microsoft, zainstalowanie Jedenastki na komputerze z czymkolwiek starszym niż Intel Core 8. generacji grozi zwiększeniem prawdopodobieństwa wystąpienia Blue Black Screen Of Death, czyli wysypania się systemu do ekranu z błędem zatrzymania. Jak podaje firma, obecnie plagą na starszych maszynach z Windows 11 jest to, że:

  • Niewspierane urządzenia mają o 52% wyższe ryzyko wysypania się w trybie jądra (błędy BSOD). Z drugiej strony wspierane maszyny są aż w 99,8% crash-free.
  • Na niewspieranym sprzęcie aplikacje zawieszają się z 17% większym prawdopodobieństwem. W przypadku własnych aplikacji Microsoft zaobserwował 43% więcej crashów.

Wszystko to wydaje się mocno kontrowersyjne i raczej nie przysporzy fanów Jedenastce. Coś nam się wydaje, że jeśli Microsoft nie poluzuje tych ograniczeń i nie zapewni wsparcia dla starszych procesorów, to Windows 11 przez długi czas będzie pozostawał systemem niszowym.

Analityka użytkowania Microsoft 365 zgodna z RODO

Prywatność — zarówno osób prywatnych, jak i firm — stała się ważnym obszarem zainteresowania w świetle wprowadzonych parę lat temu przepisów RODO w Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowań analitycznych, w których między innymi administratorzy korzystają z pulpitów nawigacyjnych, aby uzyskać wgląd w dane. Zgodnie ze swoim zobowiązaniem do ochrony prywatności Microsoft ogłosił, że wprowadza pewne zmiany w konfiguracjach platformy Microsoft 365. Sprawdź, jakie zmiany weszły w życie 1 września.

Microsoft 365

Analityka użycia platformy Microsoft 365 jest teraz domyślnie pseudonimizowana. Zmiana wpłynie na informacje na poziomie użytkownika — przechowywane i dostępne w następujących interfejsach API i produktach:

  • Microsoft 365 Reports w Microsoft 365 admin center
  • Raporty użycia Microsoft 365 w Microsoft Graph
  • Analityka i raporty użycia Microsoft Teams w Microsoft Teams admin center
  • reportRoot: getSharePointSiteUsageDetail API (1.0 i beta) dla szczegółów strony SharePoint

Należy zaznaczyć, że chociaż od jutra będzie to domyślna konfiguracja, to administratorzy globalni mogą powrócić do wyświetlania informacji umożliwiających identyfikację osób za pośrednictwem centrum administracyjnego Microsoft 365. Wszelkie zmiany w tej konfiguracji będą rejestrowane w centrum zgodności usługi Microsoft 365. Modyfikacje tej konfiguracji będą uzależnione od praktyk poszczególnych organizacji dotyczących prywatności.

Surface Pro 8 i nowy Surface Book już wkrótce?

Jeszcze w tym miesiącu poznamy nowe urządzenia rodziny Surface. Microsoft właśnie ogłosił datę tegorocznego wydarzenia, planując je na 22 września. Konferencja odbędzie się w formie streamingu online, podobnie jak inne ostatnie wydarzenia Microsoftu. Na grafice zapowiadającej wydarzenie, opisanej tajemniczym hasłem Join us to see what’s next, z pewnością widać urządzenie Surface Pro, które najprawdopodobniej zostanie oznaczone numerem 8. O zupełnie nowym Surface Pro mówi się już od dłuższego czasu, dlatego wydaje się, że to wydarzenie będzie idealnym momentem na prezentację kolejnego modelu. Zwłaszcza, że termin konferencji zaplanowany jest na kilka dni przed oficjalną premierą Windows 11.

Czego jeszcze można się spodziewać? Na pewno Surface Duo 2, na temat którego pierwsze informacje zdążyły już znaleźć się w sieci. Smartfon ma posiadać potrójną kamerę, wsparcie sieci 5G i procesor Snapdragon 888. Będąc przy wyciekach należy wspomnieć o Surface Go 3, który rzekomo jest testowany przynajmniej od kwietnia. Nie trudno też o pogłoski na temat nowego modelu linii Surface Book, który tym razem nie miałby otrzymać kolejnego numeru, a sufix Pro, co oznaczałoby, że Surface Book Pro byłby najmocniejszym urządzeniem z całej serii.

Wydarzenie zaplanowane jest na 22 września. Początek o godzinie 17 czasu polskiego. Relacja i podsumowanie będą dostępne na portalu CentrumXP.pl

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia