Menu kategorii
 • Schowek

  Schowek

   Andrzej Krawczyk
  Andrzej Krawczyk
  00:00
  14.08.2006
  11370 wyświetleń

  Pracując z programem Excel, zapewne niejednokrotnie kopiowaliśmy jakieś tabele, rysunki czy zdjęcia. Oczywiście zanim te dane zostały wklejone do arkusza przechowywane były w tzw. schowku. W Excelu 2007 schowek zostało rozbudowany, dzięki czemu operacje kopiowania czy wycinania stały się wygodniejsze i prostsze w obsłudze.

  Narzędzia odpowiedzialne za operacje kopiowania, wycinania czy wklejania znajdziemy we wstędze Narzędzia Główne i sekcji Schowek.

  Znajdziemy tu przyciski odpowiedzialne za wycinanie i kopiowanie danych oraz kopiowanie formatowania i wklejanie. Aby skopiować jakieś dane do naszego arkusza, w pierwszym kroku przechodzimy do arkusza źródłowego, zaznaczamy interesujące nas dane, po czym z sekcji Schowek wybieramy przycisk Kopiuj.

  Ostatnim krokiem jest przejście do arkusza docelowego, zaznaczenie docelowej komórki i kliknięcie przycisku Wklej w sekcji Schowek.

  Jak widać na powyższym screenie dane zostały skopiowane. W analogiczny sposób odbywa się proces wycinania i kopiowania formatowania, z tą tylko różnicą, że w pierwszym kroku wybieramy inne z przycisków. Kopiując w powyższy sposób dużą ilość danych czy obrazków, ciągłe przeskakiwanie między poszczególnymi arkuszami mogłoby być czynnością bardzo żmudną. Twórcy oprogramowania postanowili więc zadbać o nasz czas i wygodę. Rozwiązaniem tego problemu jest rozbudowany schowek. Aby skorzystać z jego dobrodziejstw, wynajdujemy elementy, które chcemy skopiować, a następnie po zaznaczeniu każdego z nich klikamy wyłącznie przycisk Kopiuj (nie wklejamy danych). Powracając arkusza docelowego, wybieramy jedną z komórek po czym klikamy w strzałkę znajdującą się po prawej stronie od tytuły sekcji Schowek.

  Pojawia nam się wówczas zakładka z podglądem schowka, czyli wszystkimi danymi jakie kopiowaliśmy pracując z programem. Aby wkleić interesujący nas element wystarczy, że klikniemy w niego lewym przyciskiem myszy.

  Kopiowane wcześniej dane możemy wykorzystać do dalszej pracy z programem. Podgląd schowka zamykamy wybierając pole X w prawym górnym rogu widocznej z lewej strony zakładki.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Excel 2007