SK hynix prezentuje pierwszy na świecie DRAM DDR5

SK hynix prezentuje pierwszy na świecie DRAM DDR5

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:08
06.10.2020
1429 wyświetleń

SK hynix, znany producent i deweloper układów pamięci, poinformował dzisiaj o wprowadzeniu na rynek pierwszej na świecie pamięci DDR5 DRAM. Około dwa lata temu firma ogłosiła, że ​​opracowuje pierwszy DRAM DDR5 16GB, a dziś osiągnęła ten cel.

DDR5 to kolejny krok w ewolucji technologii pamięci operacyjnej, który kontynuuje trend kilku ostatnich generacji, jeszcze bardziej obniżając napięcie robocze z 1,2 V do 1,1 V. Pozwala to jednostce zużywać jeszcze mniej energii — SK hynix mówi tu o oszczędnościach rzędu 20%. Ponadto nowa pamięć zapewnia znacznie szybsze transfery, z prędkością transferu: od 4800 Mb/s do 5600 Mb/s, czyli 1,8 razy wyższą niż zakres DDR4. Oprócz tego, że jest znacznie szybszy, nowy DRAM DDR5 zawiera również kodowanie korekcyjne (ECC), które może korygować błędy 1-bitowe i zwiększać niezawodność aplikacji nawet 20-krotnie.

DRAM DDR5 16GB

Producent ogłosił również, że będzie nadal współpracował z innymi partnerami z branży układów pamięci, aby rozwijać ekosystem DDR5. Wybrani partnerzy, tacy jak Montage Technology, mają już produkty DDR5 uwzględnione na swoich stronach internetowych, niemniej jednak sam SK hynix jeszcze ich nie prezentuje.

W tej chwili produkty DDR5 są przystosowane do zadań obliczeniowych o wysokiej wydajności, takich jak praca z Big Data, sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe. Może zatem minąć trochę czasu, nim zwykli konsumenci będą mogli zamontować je w swoich komputerach. Warto jeszcze zaznaczyć, że obsługa tej pamięci jest planowana tylko dla przyszłych generacji procesorów Intel i AMD.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.skhynix.com/sk-hynix-launches-worlds-first-ddr5-dram/

Polecamy również w kategorii Urządzenia