Rynek PC zaliczył właśnie najwyższy wzrost od 7 lat

Rynek PC zaliczył właśnie najwyższy wzrost od 7 lat

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:34
11.10.2019
578 wyświetleń

Jak prosperuje rynek PC? Od kilku lat można było jedynie co roku powtarzać, że dawno nie było tak źle. Podczas gdy smartfony stają się coraz mocniejsze i tańsze, wielu użytkowników nie widzi już potrzeby posiadania maszyny z pojemnym dyskiem, dużym ekranem, wygodną klawiaturą, głośnikami czy mocnym procesorem. Do prostych, codziennych zadań wystarcza im w zupełności urządzenie mieszczące się w kieszeni. Rynek komputerów osobistych wciąż jednak żyje, a co więcej — podnosi się z kolan!

Mobilnego trendu nie można już dłużej lekceważyć, ale nie jest też tak, że doprowadza on do całkowitego wyparcia pecetów. Zarówno tradycyjne blaszaki, jak i cieniutkie laptopy mają swoich wiernych użytkowników, dla których telefony są tylko dopełnieniem, a nie jedynym wyborem. Jak pokazuje najnowszy raport Canalys, w ostatnim kwartale rynek PC zaliczył najwyższy wzrost od pierwszego kwartału 2012 roku, czyli jeszcze z okresu przed zapaścią. Badanie obejmujące Q3 2019 uwzględnia desktopy, notebooki i stacje robocze. Ich sprzedaż osiągnęła wzrost rzędu 4,7%, co przekłada się na 70,9 milionów sprzedanych jednostek. Tak dobrze nie było od 7 lat!

Sprzedaż PC - Q3 2019

Topowym producentem pozostaje Lenovo, choć jego udział jest bardzo zbliżony do HP i każdy z nich posiada prawie jedną czwartą rynku. Z drugiej strony spośród pierwszej piątki producentów to właśnie HP zaliczył najwyższy wzrost sprzedaży, bo wynoszący aż 8,5% w porównaniu do tego samego kwartału w zeszłym roku. Wzrost odnotowali też tacy producenci, jak Dell, Apple i Acer, choć poza nimi łączny wzrost wypada na minusie. Canalys tłumaczy rosnący popyt na PC różnymi czynnikami, takimi jak upgrade do Windows 10, sezonowe wyprzedaże asortymentu czy warunki makroekonomiczne.

Sprzedaż PC - Q3 2019

Pierwsza piątka producentów zagarnia w sumie 79,6% rynku PC, zaś pierwsza dwójka - 48%. Mimo tak dobrych wyników producentom nie jest już tak łatwo dotrzeć do klientów z atrakcyjną ofertą. Problemy wynikają nie tylko z konkurencyjności smartfonów, ale też konfliktu ekonomicznego na linii USA-Chiny. Podwyżkę taryf celnych na produkowane w Chinach laptopy i tablety zapowiedziano na połowę grudnia, dlatego wynik osiągnięty w minionym kwartale może nie powtórzyć się zbyt prędko.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.canalys.com/newsroom/canalys-global-pc-market-Q319

Polecamy również w kategorii Urządzenia