Quantum Development Kit przechodzi na open source

Quantum Development Kit przechodzi na open source

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/6/2019, 9:54 PM

Liczba odsłon: 1126

Pod koniec 2016 roku Microsoft ogłosił koniec badań teoretycznych i rozpoczęcie budowy topologicznego komputera kwantowego. Szczegóły tego zawiłego przedsięwzięcia opisywaliśmy w artykule. Gigant wypuścił też zasoby dla deweloperów, w tym Quantum Development Kit, symulator kwantowy i dedykowany język programowania Q#. Microsoft Quantum Team zapowiada tymczasem otworzenie źródeł tych zasobów i udostępnienie ich w GitHub, tak aby uczynić informatykę kwantową bardziej przystępną dla deweloperów i - co za tym idzie - umożliwić lepsze jej poznanie. Jest bowiem co poznawać i co z tą wiedzą dalej robić!

Informatyka kwantowa to trochę czarna magia, ale Microsoft stara się tę perspektywę odczarować i pokazać, że używanie języka Q# nie powinno sprawić wielkich trudności osobom zaznajomionym z tradycyjnym programowaniem. Pomocny okazuje się też wspomniany Microsoft Quantum Development Kit, który wspomaga deweloperów we wszystkich stadiach programowania kwantowego - od nauki podstawowych koncepcji, poprzez pisanie aplikacji kwantowych, by w końcu dostarczyć rozwiązania działające w świecie rzeczywistym, na symulatorze kwantowym, a w przyszłości na komputerach kwantowych.

Z przyjemnością ogłaszamy, że tego lata otworzymy źródła Quantum Development Kit, wliczając w to kompilator Q# oraz symulatory kwantowe. Otwierając kod Quantum Development Kit w GitHub, pozwalamy deweloperom wnosić do niego wkład razem z rosnącą społecznością programistów kwantowych. Zainicjowaliśmy tę pracę w zeszłym roku, gdy otworzyliśmy źródła niektórych funkcji Quantum Development Kit, takich jak biblioteki i przykłady.
– Microsoft Quantum Team

Jak dodaje Microsoft, każda pojedyncza kontrybucja pomoże powiększającej się społeczności deweloperów używać Q#, by dostarczać nowych, ekscytujących rozwiązań i rozwiązywać wiele światowych problemów, z którymi niespecjalnie radzą sobie klasyczne komputery oparte na krzemie. Istotne jest również to, że instytucje akademickie, które wymagają oprogramowania open-source, będą mogły wdrażać Q# do swoich programów badawczych i rozwojowych.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia