Microsoft otwiera laboratorium materiałów kwantowych w Kopenhadze

Microsoft otwiera laboratorium materiałów kwantowych w Kopenhadze

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/11/2018, 9:06 PM

Liczba odsłon: 1105

Budowa topologicznego komputera kwantowego trwa już w Microsoft od kilku lat, a w międzyczasie firma udostępniła kwantowy język programowania Q# oraz Quantum Development Kit - poświęcony mu pakiet SDK wraz z symulatorem. Rozwój technologii kwantowej to ogromne przedsięwzięcie, w którym bierze udział wiele wybitnych umysłów. Teraz zasilą one szeregi nowo utworzonego Quantum Materials Laboratory w stolicy Danii. Czym zajmować się będzie laboratorium?

Z kopenhaskim ośrodkiem badawczym Microsoft wiąże spore oczekiwania. Właśnie tam pod kierownictwem dyrektora naukowego, Petera Krogstrupa, będzie powstawać serce komputera kwantowego - kubit topologiczny. W laboratorium będzie pracował zespół wykwalifikowanych inżynierów-mechaników, inżynierów materiałów i fizyków kwantowych. Będą oni syntetyzować ultraczyste kryształy kwantowe - budulec przyszłych komputerów kwantowych. Laboratorium w Kopenhadze przekaże te kryształy do laboratoriów Microsoft Quantum w Delft w Holandii, Sydney, Santa Barbara, Kalifornii i innych lokalizacjach.

Quantum Materials Laboratory

Wspomniane kryształy to precyzyjnie opracowane materiały, które muszą spełniać szereg wymogów. Zaczynając od surowych materiałów, zespół będzie tworzył strukturę, która ma ostatecznie działać według założeń. Naukowcy będą używać w tym celu technologii epitaksji z wiązek molekularnych, szeroko rozpowszechnionej w rozwoju nanotechnologii. Celem jest wytworzenie możliwie najczystszych kryształów. Im czystsze będą, tym bliższe oczekiwaniom będzie ich zachowanie. Jeśli zaś chodzi o precyzję wykonania, to mowa o skali atomowej. Wspomniana technika epitaksji umożliwia tworzenie struktur dwuwymiarowych, a nawet materii jednowymiarowej. Zaletą tej technologii jest też szybkość - jeśli zespół będzie miał nowy pomysł, budowa odpowiedniej struktury i jej gotowość do testów to kwestia zaledwie kilku godzin.

Laboratorium materiałów kwantowych Microsoftu oprócz badań będzie też prowadzić szeroko zakrojone działania edukacyjne. Sam budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby przechodnie, rodziny z dziećmi, uczniowie i inne osoby mogły zobaczyć naukowców w trakcie pracy za dużymi przeszklonymi oknami (szkoda, że takich okien nie mają laboratoria Surface w Redmond). Co ciekawe, placówka sąsiaduje z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, a więc miejscem, w którym studiuje połowa inżynierów w Danii.