Menu kategorii
 • Pytania i odpowiedzi (FAQ)

  Pytania i odpowiedzi (FAQ)

   Jakub Hryciuk
  Jakub Hryciuk
  00:00
  07.04.2006
  36327 wyświetleń

  Co to jest Windows XP?

  Microsoft Windows XP jest nowym system operacyjnym z rodziny Windows, przeznaczonym dla komputerów osobistych. Windows XP (poprzednio nazwa robocza "Whistler") to nowy system Windows do zastosowań w domu i w pracy, który "ożywia" komputer osobisty, pozwalając jego użytkownikom robić zadziwiające rzeczy. Windows XP jest zbudowany na pewniejszym niż kiedykolwiek jądrze Windows, charakteryzuje się nowym wyglądem i nowym stylem, a także rozszerza możliwości związane z zastosowaniami komputerów osobistych, dzięki zjednoczeniu komputerów z innymi urządzeniami i usługami w niespotykanym dotychczas stopniu.
  Windows XP jest następcą Windows 2000 Professional w przypadku zastosowań profesjonalnych oraz następcą Windows Millennium Edition (Windows Me) w przypadku zastosowań domowych. 

  welcome.jpg

  Skąd pochodzi oznaczenie XP?

  "XP" w nazwie jest skrótem od słowa "experience" (doświadczenie, przeżycie) i symbolizuje bogate i rozległe możliwości, jakie Windows i Office mogą zaoferować użytkownikom dzięki usługom WWW obejmującym szeroką gamę urządzeń. Możliwości te są rezultatem kompleksowego podejścia do pomocy użytkownikom w osiągnięciu przez nich zamierzonych celów.

  mypictures1.jpg

  Czy nazewnictwo XP obejmuje również rodzinę Server systemów Windows?

  Nazwa Windows XP dotyczy wyłącznie systemów klienta (komputera biurkowego) - Windows XP Home Edition i Windows XP Professional.

  Jaka jest różnica między Windows XP Home Edition i Windows XP Professional? 

  Windows XP Professional jest "nadzbiorem" Windows XP Home Edition. Można spodziewać się różnic związanych z technologiami używanymi przez firmy w takich obszarach, jak możliwości zarządzania i zaawansowane zabezpieczenia.
  Zadaniem wersji Windows XP Home Edition jest zagwarantowanie użytkownikom indywidualnym siły i niezawodności Windows 2000, z jednoczesnym przejęciem najlepszych cech Windows Me oraz zapewnieniem zgodności aplikacji dla użytkowników przechodzących z wersji Windows 2000 lub Windows Me/98/95.

  Czy Windows XP Home pracuje na stacjach dwuprocesorowych? 

  Nie. Windows XP Home nie obsługuje stacji wieloprocesorowych.

  Czy Windows XP Home posiada system plików NTFS? 

  Tak, ale w ograniczonym zakresie. Windows XP Home nie obsługuje systemu szyfrowania plików EFS, a także posiada ograniczoną możliwość konfiguracji uprawnień NTFS.

  Czy Windows XP Home posiada funkcje „zdalny pulpit”? 

  Nie. Funkcja ta dostępna jest w systemie WIN XP Professional. Umożliwia zdalne połączenie do pulpitu Windows XP Professional z innego komputera Windows, tak by można było pracować na zgromadzonych tam danych i zainstalowanych aplikacjach.

  Czy Windows XP Home może być wykorzystywany w firmie? 

  Systemem zaprojektowanym specjalnie do użytku w firmach jest Microsoft Windows XP Professional i ten system jest polecany przez Microsoft dla odbiorców biznesowych. Windows XP Home nie obsługuje pracy w domenie, tak więc może być jedynie wykorzystywany wszędzie tam gdzie nie jest to wymagane.

  Czy Windows XP Home posiada możliwość pracy w sieci opartej o serwer? 

  Microsoft Windows XP Home został zaprojektowany z myślą o użytkownikach indywidualnych. Logowanie do domeny i praca w sieci opartej o serwer jest możliwa tylko w Microsoft Windows XP Professional.

  Czy jest wersja testowa Windows XP? 

  Niestety nie ma wersji testowej Windows XP, ale dzwoniąc do Centrum Obsługi Klienta Microsoft, tel. 0-801 308 801 lub 0-22 431 19 99, mogą Państwo zamówić płytę zawierającą ciekawe filmy video, opisujące zastosowanie wybranych funkcji Windows XP w konkretnych sytuacjach, krótki przewodnik po głównych cechach produktów, prezentacje "krok po kroku".

  Jakie są wymaganie sprzętowe Windows XP? 

  Aby można było korzystać z systemu Microsoft® Windows XP, należy spełnić następujące wymagania:

  1. Komputer/procesor - Zalecany jest komputer PC z procesorem 300 MHz lub szybszym; minimalna wymagana szybkość 233 MHz; zalecany jest procesor z rodziny Intel Pentium/Celeron, z rodziny AMD K6/Athlon/Duron lub inny zgodny
  2. Pamięć - Zalecane 128 MB pamięci RAM lub więcej (obsługiwane minimum 64 MB; może ograniczać szybkość działania i obsługę niektórych funkcji)
  3. Dysk twardy - Minimalnie: 1,5 GB dostępnego miejsca na dysku twardym

  Rzeczywiste wymagania zależą od konfiguracji systemu i aplikacji oraz funkcji, które zostaną zainstalowane. W przypadku dokonywania instalacji przez sieć może być wymagane dodatkowe miejsce na dysku twardym. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.microsoft.com/poland/windowsxp

  1. Stacja dysków - Stacja CD-ROM lub DVD
  2. Ekran - Monitor i karta wideo Super VGA (800 x 600) lub o wyższej rozdzielczości.

  Do odtwarzania wideo DVD: stacja DVD i karta dekodera DVD lub programowy dekoder DVD oraz 8 MB pamięci vRAM. Dla programu Windows Movie Maker: funkcja przechwytywania wideo wymaga odpowiedniego cyfrowego lub analogowego urządzenia przechwytywania wideo z procesorem 400 MHz lub szybszym w celu przechwytywania obrazu z cyfrowej kamery wideo

  Czy instalując Windows XP muszę od razu aktywować produkt?

  Nie. Aktywacji Microsoft Windows XP można dokonać w ciągu 30 dni od daty zainstalowania.

  Co się stanie, jeśli system Windows XP nie zostanie aktywowany? 

  Jeżeli użytkownik nie aktywuje produktu w 30-dniowym okresie czasu, przy każdym następnym zalogowaniu jedyną dopuszczalną operacją, na jaką system pozwoli będzie aktywacja produktu. Po dokonaniu aktywacji przywrócona zostanie pełna funkcjonalność systemu Windows XP.

  Czy licencja na Windows XP umożliwia instalację drugiej kopii programu na komputerze przenośnym? 

  Microsoft Windows XP ( jak każdy inny system operacyjny) zawsze może być zainstalowany tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Licencja tego produktu nie daje możliwości zainstalowania go na dwóch komputerach: stacjonarnym i przenośnym.

  Czy Windows XP Home i Professional dostępne są w licencjach grupowych? 

  W ramach licencji grupowych dostępny jest tylko Windows XP Professional. Windows XP Home nie jest dostępny w programach wolumenowych.

  Czy mogę użyć nośnika wersji pudełkowej Windows XP do instalacji programów kupionych w ramach licencji OPEN ? 

  Nie, do instalacji programów kupiony w licencji OPEN należy zakupić specjalny nośnik – Windows XP disk kit.

  Z czego mogę się uaktualnić do Windows XP w ramach licencji OPEN? 

  Do zakupu uaktualnienia do Windows XP Professional w licencji OPEN są uprawnieni użytkownicy: Microsoft DOS, Windows 3.x, Windows for Workgroups 3.x, Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows 2000 Professional, Windows NTW 3.51 lub 4.0 Whistler Personal, OS/2, Macintosh, UNIX systems: SCO (Xenix, UnixWare), Sun (Solaris/X86, Solaris/SPARC,SunOS), HP (HP-UX), IBM (AIX), Digital (Ultrix, OSF/1, Digital UNIX), SGI (IRIX) lub IBM 4680/90.

  Czy system Windows XP jest dostępny zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej? 

  Jednym z celów wydania Windows XP jest udostępnienie klientom zarówno wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej. Prace nad 64-bitowym systemem Windows XP są prowadzone równolegle z pracami Intela nad 64-bitowym procesorem (nazwa robocza Itanium). Można się spodziewać, że premiera tej wersji zbiegnie się w czasie z premierą procesora.

  PhotoPrinting.jpg

  Czy Multilanguage Pack jest dostępny dla Windows XP? 

  Wielojęzyczny pakiet Multilanguage Pack, jest dostępny również dla wersji systemu XP, ale tylko i wyłącznie dla wersji Professional.

  Jaka przeglądarka jest dołączona do Windows XP? Czy jest to Internet Explorer? Jeśli tak, to w jakiej wersji? 

  Windows XP zawiera nową wersję technologii Internet Explorer - IE6.

  A jaka wersja technologii Windows Media jest dostarczona wraz z Windows XP?

  System Windows XP jest dostarczany z programem Windows Media Player w wersji 8.

  Czy są dostępne aktualizacje z poprzednich wersji Windows?

  Tak, aktualizacja do Windows XP jest możliwa dla wersji systemu począwszy od Windows 98 i nowszych, jednak największe możliwości Windows XP zapewni użytkownikom nowych komputerów PC.

  Czy wersja Windows XP dla użytkowników indywidualnych jest pierwszą taką wersją Windows zbudowaną na podstawie technologii Windows 2000?

  Tak.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Informacje praktyczne