Menu kategorii
 • Przeciąganie na pasek zadań Windows 11 możliwe dzięki aplikacji

  Przeciąganie na pasek zadań Windows 11 możliwe dzięki aplikacji

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:01
  30.12.2021
  2115 wyświetleń

  Mimo licznych usprawnień produktywności Windows 11 nadal jest pozbawiony wielu funkcjonalnych rozwiązań, bez których trudno wyobrazić sobie życie. Najbardziej oberwało się chyba paskowi zadań, na który m.in. nie można przeciągać plików, aby otworzyć je w aplikacjach albo przypiąć do paska. Microsoft umywa ręce, twierdząc, że to nie bug, to ficzer. Na szczęście powstała aplikacja, która rozwiązuje ten problem.

  Przeciąganie plików i ikon na pasek zadań to funkcja, która pozwala np. przeciągnąć plik obrazu z pulpitu na ikonę Photoshopa na pasku zadań, aby ten uruchomił się wraz z przeciągniętym plikiem. I jeszcze inny scenariusz: na pulpicie mamy skrót do przeglądarki internetowej i chcemy go przypiąć. Dotychczas chwytaliśmy skrót i przeciągaliśmy na pasek. W aktualnych wersjach Windows 11 obie metody przeciągania nie działają! Pasek zadań stracił obsługę drag and drop, a Microsoft twierdzi, że to zamierzone działanie. Szerzej omawialiśmy to we wcześniejszym artykule: Co jest nie tak z paskiem zadań w Windows 11?.

  Pasek zadań z lewej strony w Windows 11

  Microsoft mówi tylko, że obecnie przeciąganie pliku do aplikacji na pasku zadań w celu otwarcia go w tej aplikacji nie jest obsługiwane w Windows 11, jednak docenia feedback i będzie się nim kierował przy rozwijaniu tego typu funkcji. Ta zgrabna formułka pozwala jednak wymigać się od zabrania jasnego stanowiska. Nie czekając na łaskawe przywrócenie tej produktywnej funkcjonalności, niezależna deweloperka Dr.MonaLisa (HerMajestyDrMona) stworzyła rozwiązanie Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar (Fix), które naprawia działanie paska zadań. W opisie czytamy:

  Ten program przywraca brakujące wsparcie dla "Przeciągania i Upuszczania na Pasek zadań" w Windows 11. W najlepszym razie tak prosta i podstawowa funkcjonalność powróci do Windows 11 w październiku 2022 roku (lub nigdy). Na razie musimy zastosować obejścia w systemie operacyjnym, który miał "wzmocnić naszą produktywność".

  Windows11DragAndDropToTaskbarFix współpracuje z nowym paskiem zadań Windows 11 i nie wymaga nieprzyjemnych zmian, takich jak UndockingDisabled lub przywracanie classic taskbar. Nie zmienia żadnych kluczy rejestru (z wyjątkiem autostartu dla siebie po ręcznej konfiguracji) i nie wstrzykuje żadnych bibliotek DLL do innych procesów, więc jest to bardzo przenośne rozwiązanie. Ten program nie przerywa dalszych aktualizacji Windowsa, ponieważ nie zmienia żadnych plików systemowych. Jest to niezależny proces C++, który wykonuje całą pracę.

  — Dr.MonaLisa (HerMajestyDrMona)

  Sposób działania polega na tym, że program wykrywa, czy aktualnie naciskamy lewy albo prawy przycisk myszy, i określa, nad którą ikoną na pasku zadań znajduje się wskaźnik myszy. Jeśli kursor pozostaje w tym samym obszarze przez określoną liczbę milisekund, symuluje on hotkey Win+T i klawisze strzałek, aby przywrócić pożądane okno.


  "Normalne" zachowanie paska zadań


  Zachowanie paska zadań z włączonym "Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar (Fix)"

  Program obsługuje też przeciąganie plików na przycisk "Pokaż pulpit" (prawy dolny róg ekranu). Wspiera on wiele monitorów, autouruchamianie i wiele opcji konfiguracji. Windows11DragAndDropToTaskbarFix nie posiada funkcji automatycznej aktualizacji i nigdy nie łączy się z Internetem, dlatego nie musimy martwić się o prywatność. Narzędzie jest rozwijane jako Open Source i jego kod źródłowy możemy przeglądać w GitHub.

  Przeciąganie na pasek zadań Windows 11

  Windows 11 Drag & Drop to the Taskbar (Fix) można pobrać bezpłatnie z jego strony w GitHub.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://github.com/HerMajestyDrMona/Windows11DragAndDropToTaskbarFix#windows-11-drag--drop-to-the-taskbar-fix

  Polecamy również w kategorii Windows 11