Prowadzenie prezentacji

Prowadzenie prezentacji

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 11/2/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4720

Prowadzenie prezentacji

Po przygotowaniu prezentacji przychodzi czas na jej pokaz. Wielu ludzi podczas wygłaszania swojego referatu jedynie przeskakuje z jednego slajdu na drugi omawiając poszczególne elementy. Microsoft Office PowerPoint 2003 udostępnia jednak wiele funkcji dzięki, którym nasza prezentacja stanie się jeszcze bardziej dynamiczna.

Włączmy pokaz korzystając np. z klawisza [F5]. Następnie poruszmy kursorem i zwróćmy uwagę na cztery przyciski, które pokazały się w lewym dolnym rogu ekranu. Strzałki w obie strony jak łatwo się domyślić służą do przemieszczania się pomiędzy slajdami. Skorzystajmy z kontrolki skierowanej w prawo i przejdźmy do następnego slajdu (oczywiście do następnego slajdu można również przechodzić za pomocą strzałek znajdujących się na klawiaturze czy też naciskając klawisz spacji).

Rozwińmy teraz drugą kontrolkę, która wyglądem przypomina ołówek. Zauważymy listę jaka została przedstawiona na poniższym zrzucie ekranu. Dowiadujemy się z niej, że aktualnie mamy wybraną strzałkę, zmieńmy jednak zaznaczenie i kliknijmy w Długopis.

Strzałka zamieniła się w punkcik, który pozwala nam rysować po prezentacji. Dzięki tej funkcji będziemy mogli zaznaczać w czasie wygłaszania referatu najważniejsze kwestie, czy też elementy pokazu, na które warto zwrócić uwagę.

Spójrzmy ponownie na naszą listę, oprócz Długopisu znajduje się tam jeszcze Flamaster oraz Wyróżnienie. Są to elementy, które również pozwalają na zaznaczenie wybranych fragmentów slajdu. Flamaster posiada grubszą linię niż długopis a Wyróżnienie jest odpowiednikiem popularnego zakreślacza. Wszystkie elementy zostały przedstawione na poniższym screenie.

Oczywiście korzystając z wszystkich narzędzi piszących nie jesteśmy ograniczeni do jednego koloru. W przypadku chęci zmiany barwy, któregoś z przyrządów musimy rozwinąć znaną już listę a na niej wybrać pozycję Kolor pisma odręcznego oraz zaznaczyć interesujący nas kolor.

Spójrzmy teraz na dwie dodatkowe pozycję znajdujące się w dolnej części listy. Gumka oraz Wymarz całe pismo odręczne na slajdzie pozwalają nam na kasowanie zaznaczeń. W przypadku, którym chcemy wymazać tylko jedną z linii wybierzmy element Gumka i kliknijmy w niechcianą kreskę. Jeżeli chcemy skasować całość zaznaczeń wybierzmy drugą pozycję.

Spójrzmy teraz na drugą z list jakie znajdują się pomiędzy strzałkami. Pierwsze cztery opcje oraz podlista są dość oczywiste, pozwalają na przemieszczanie się pomiędzy slajdami.

Kolejna opcja Ekran posiada listę opcji, przyjrzyjmy się jej. Za pomocą opcji Czarny ekran oraz Biały ekran zamiast prezentacji wyświetlamy na monitorze płaszczyzny o wspomnianych wcześniej kolorach. Funkcja ta jest przydatna w przypadku, którym pokaz jest wyświetlany za pomocą projektora i chcemy na chwilę wyłączyć obraz. Kolejna opcja Notatki prelegenta wyświetla na ekranie okienko z informacjami które wpisaliśmy pod wybranym slajdem. Ostatnia z pozycji wyświetla pasek zadań i pozwala na przełączenie się na inny program.

Korzystanie z dodatkowych opcji podczas wyświetlania pokazu na pewno pozytywnie wpłynie na nasz wizerunek. Szczególnie flamastry są bardzo przydatną funkcją i dobrze jest zapamiętać w jaki sposób z nich korzystać.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia