Dźwięk i wideo w prezentacji

Dźwięk i wideo w prezentacji

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 10/10/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9371

W aplikacji Microsoft Outlook PowerPoint 2003 możemy tworzyć prezentacje multimedialne, więc pokazy oprócz obrazu i tekstu, mogą zawierać w sobie dźwięk oraz wideo. Przyjrzymy się teraz procesowi dodawania tych dwóch elementów do wybranych slajdów.

Rozpocznijmy od dźwięku. Kliknijmy w menu Wstaw, następnie rozwińmy listę Filmy i dźwięki i kliknijmy w pozycje Dźwięk z programu Clip Organizer.

Z prawej strony okna aplikacji otworzy się pasek Clipart. W tym miejscu możemy wybrać dźwięki, które zwiększą atrakcyjność pokazu. Dodajmy do pokazu efekt Bicie braw. W tym celu kliknijmy na ikonkę pliku dźwiękowego z odpowiednim podpisem.

Naszym oczom ukaże się okienko, w którym musimy zdecydować czy dźwięk ma się odegrać zaraz po załadowaniu slajdu, czy też dopiero wtedy gdy klikniemy na ikonkę odpowiedzialną za tą akcje. Wybierzmy drugą możliwość czyli sytuację, w której podczas prezentacji będziemy mogli zadecydować o odegraniu dźwięku lub też nie.

Na środku prezentacji zostanie umieszczona ikona głośniczka. Obrazek ten będzie widoczny w czasie trwania prezentacji więc przenieśmy go w inne miejsce.

Uruchommy teraz prezentacje oraz przyjrzyjmy się pierwszemu slajdowi. Widzimy rysunek głośnika w miejscu którym go ustawiliśmy. Jeżeli najedziemy na niego kursorem myszki strzałka zmieni wygląd na charakterystyczną łapkę i po kliknięciu dźwięk zostanie odegrany.

Co jednak gdybyśmy teraz chcieli zmienić opcję dźwięku tak, aby został odgrywany automatycznie podczas pokazywaniu slajdu? Zmiana konfiguracji klipu nie jest tak oczywista. Oczekujemy, że po dwukrotnym kliknięciu na dźwięk pokażą się opcje, które pozwolą nam zmienić ustawienia. Jednak zamiast tego, odgrywa się nam dźwięk. Chcąc zmienić konfigurację dźwięku musimy kliknąć prawym przyciskiem myszki na ikonę głośnika i z menu wybrać pozycję Animacja niestandardowa.

Z prawej strony okna narzędzia pojawił się znany już nam pasek Animacja niestandardowa. Zauważmy, że na liście animacji znajduje się już jedna pozycja - Nośnik 3. Jest ona powiązana z naszym dźwiękiem. Nad Nośnik 3 znajduje się sekcja Wyzwalacz: Nośnik 3. Oznacza ona, że do odegrania 'muzyczki' wymagana jest nasza interakcja.

Zmieńmy to ustawienie. Kliknijmy prawym przyciskiem myszki na pozycje Nośnik 3 w pasku Animacja niestandardowa oraz wybierzmy pole Opcję efektu...

Naszym oczom ukaże się okno, w którym możemy zmienić konfiguracje dźwięku. Pierwsza, automatycznie otwarta zakładka służy do zmiany ustawień efektu.  Zostawmy tą zakładkę i przejdźmy na stronę Chronometraż.

Tutaj możemy zmienić ustawienia dotyczące momentu rozpoczęcia odgrywania dźwięku. Przypomnijmy, że w momencie dodawania muzyki wybraliśmy opcję, która rozpocznie odtwarzanie efektu tylko w przypadku kiedy klikniemy na ikonę głośniczka. Teraz chcemy to zmienić aby dźwięk był odgrywany automatycznie wraz ze slajdem. W górnej części okienka znajduje się pole Rozpoczynanie to właśnie tam możemy zmienić wymienioną wyżej opcję.

Aktualnie mamy zaznaczony wybór Przy kliknięciu zmieńmy go na Z poprzednią. Osiągnęliśmy zamierzony efekt, dźwięk będzie odgrywany automatycznie zaraz po załadowaniu slajdu. Skoro jednak muzyczka uruchomi się automatycznie to niepotrzebna nam jest ikona głośnika na karcie prezentacji. Ukryjmy ją.

Przejdźmy na zakładkę Ustawienia dźwięku. Tutaj zaznaczmy pozycje Ukryj ikonę dźwięku podczas pokazu slajdów. Jeżeli chcemy tutaj również możemy zmienić głośność odgrywanego dźwięku. Po zmianie ustawień kliknijmy w przycisk OK zapisując ustawienia. Możemy przetestować teraz naszą prezentację.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia