Menu kategorii
 • Profile zarządzania energią

  Profile zarządzania energią

   Adam Myszkowski
  Adam Myszkowski
  00:00
  16.02.2010
  6272 wyświetlenia

  Kiedy korzystamy z komputera przenośnego, bardzo ważne jest dla nas jak najdłuższe utrzymanie baterii w działaniu. Windows 7 pozwala na łatwe zarządzanie energią pobieraną przez sprzęt dzięki różnym planom zasilania, które określają schemat ustawień wielu funkcji, których wspólną cechą jest ograniczenie zużycia energii.

  Aby wybrać plan zasilania najlepszy dla konkretnych warunków pracy, kliknijmy ikonę baterii znajdującą się w zasobniku systemowym obok zegara i wybierzmy Więcej opcji zasilania. W oknie wyświetlą się dwa plany zasilania, ale po rozwinięciu listy strzałką w sekcji Pokaż plany dodatkowe, otrzymujemy dostęp do kolejnego. Nazwy planów są jednoznaczne, a ich krótkie opisy jasno określają zastosowanie. Ale czy musimy polegać wyłącznie na ustawieniach systemu Windows 7?

  Opcje zasilania

  Obok każdego planu zasilania znajduje się odnośnik Zmień ustawienia planu. Po kliknięciu go otrzymamy dostęp do kilku szczegółowych ustawień dla sytuacji, gdy komputer korzysta z baterii i dla komputera podłączonego do sieci elektrycznej, które pozwolą dostosować plan do własnych potrzeb np. poprzez przyspieszenie wyłączania ekranu podczas bezczynności. Ale to nie wszystko. W tymże oknie na dole znajdziemy odnośnik Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Po jego kliknięciu, w nowym oknie pojawi się kilkanaście różnych grup, które pomogą idealnie dopasować zachowanie komputera do naszych potrzeb. Warto zapoznać się z nimi i wykorzystać je do lepszego oszczędzania energii. Po zakończeniu konfiguracji zaawansowanych ustawień klikamy OK, a po zakończeniu wprowadzania wszystkich zmian, klikamy przycisk Zapisz zmiany. Pamiętajmy, że dla każdego profilu zasilania ustawienia muszą być zapisane oddzielnie.

  Ustawienia szczegółowe

  Plany zasilania możemy przełączać w oknie Opcji zasilania, ale także za pomocą Centrum mobilności w systemie Windows. Jeśli poświęcimy ich konfiguracji trochę czasu, z pewnością zaowocuje to dłuższą pracą komputera na baterii i mniejszym zużyciem energii nawet podczas korzystania z sieci elektrycznej.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Mobilność w systemie Windows