Profesjonalne fotografie w Lumii dzięki trybowi RAW

Profesjonalne fotografie w Lumii dzięki trybowi RAW

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/13/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9196

Najnowsza aktualizacja Nokia Black przyniosła wiele nowych rozwiązań. Jedną z najciekawszych nowości jest wsparcie dla formatów RAW i DNG. Jest to rozwiązanie o tyle rewolucyjne na rynku smartfonów, że dotychczas dostęp do niego posiadali jedynie właściciele aparatów cyfrowych z wyższej półki.

Tryb RAW

Czym dokładnie są formaty DNG/RAW?

DNG, czyli Digital Negative to, jak podpowiada nazwa, format, noszący cechy negatywu fotograficznego. Zawiera on wszelkie nieprzetworzone informacje, dołączone do zdjęcia z rozszerzeniem RAW, które z kolei jest bezstratnym formatem obrazu o bardzo wysokiej jakości i rozdzielczości. Fotografie, wykonane w tym trybie możemy wywoływać do woli przy różnych konfiguracjach parametrów, na przykład balansu bieli, ekspozycji czy kontrastu. Surowe zdjęcia zawierają o wiele więcej danych od ich stratnych odpowiedników typu jpg - jest to odpowiednio 12 lub 14 bitów informacji na piksel, podczas gdy format jpg posiada ich jedynie 8. Nie bez różnicy pozostaje więc rozmiar pliku - dla jpg w rozdzielczości 38 megapikseli wynosi on 9MB, a dla pliku DNG już 48MB. Jeszcze jedną zaletą formatu DNG jest brak straty jakości obrazu przy retuszu. Zdjęcia w formacie jpg wszelkie parametry mają już ustalone w fazie wykonywania zdjęcia, dlatego też późniejsza ich obróbka jest tylko post-edycją, podczas gdy RAW jest formatem otwartym. Format DNG obsługiwany jest przez modele Nokia Lumia 1020 oraz 1520. Modele te posiadają technologię PureView, oferującą sensor o rozdzielczości 41 megapikseli, obiektyw Carl Zeiss™ oraz technologię pixel oversampling (nadpróbkowanie pikseli).

Tryb RAW w Lumii 1020

Praca z trybem DNG

By uzyskać dostęp do trybu DNG, należy wejść w ustawienia aparatu. Nokia Lumia 1020 i 1520 oferują kilka predefiniowanych formatów: JPEG (5MP), JPEG (5MP +38MP) oraz JPEG (5MP + DNG (38MP). 38 megapikseli jest możliwe do uzyskania jedynie przy proporcjach obrazu 4:3, podczas gdy format 16:9 to maksymalnie 34 megapikseli. Do każdego pliku DNG dołączony jest jpg w rozdzielczości 5 megapikseli, który służy do szybkiego poglądu lub po prostu umożliwia natychmiastowe wysłanie zdjęcia, bez konieczności wcześniejszego wywoływania go. Surową fotografię możemy jednak obrobić za pomocą narzędzia "zoom later", by wprowadzić zmiany do naszego jpg-a.

Konwersja DNG

By przejść do wywoływania naszych surowych zdjęć, musimy przerzucić je ze smartfonu do komputera. By je łatwo znaleźć, można użyć filtrowania po formacie pliku .dng w katalogu ze zdjęciami. Gdy mamy już nasze fotografie w komputerze, do ich konwersji użyć możemy Photoshop Elements, Lightroom lub innego edytora graficznego, wspierającego format DNG.

Konwersja RAW w Photoshopie

Programy graficzne oferują szereg parametrów do manualnej konfiguracji: ekspozycja, temperatura kolorów, barwa, cienie i kontrasty, jasność, poziomy czerni, nasycenie i wiele innych. Gdy wyniki pracy z suwakami będą satysfakcjonujące, gotowy obraz zapiszemy jako plik jpg czy png.

Alternatywne rozwiązanie - konwerter już z poziomu Windows Phone - prawdopodobnie ukaże się w przyszłości, wraz z rozwojem technologii fotograficznej w smartfonach Nokii.

Końcowe wyniki

Poniżej zaprezentujemy przykłady zastosowania technologii DNG/RAW dla zdjęć, wykonanych Lumią 1020.

próbki JPEG (po lewej) i DNG (po prawej)

Manualna kontrola nad światłocieniem jest dużo wydajniejsza w trybie DNG (zdjęcie po prawej). Tone mapping pozwala na rozjaśnienie przyciemnionych elementów zdjęcia, przy jednoczesnym zachowaniu jasności pozostałych obszarów. W razie potrzeby operację taką możemy przeprowadzić w odwrotnym kierunku. Balans bieli nada naszej fotografii ciepłego lub chłodnego odcienia, dzięki czemu nie musimy obawiać się nienaturalnej kolorystyki w czasie robienia zdjęcia aparatem.

próbki JPEG (na dole) i DNG (na górze)

Zmiany parametrów naszych fotografii oczywiście nie muszą być radykalne. Powyższy przykład pokazuje, jak w subtelny sposób można nadać fotografii życia. Zdjęcie surowe (na górze) zostało jedynie lekko obrobione, by za pomocą balansu bieli, nadać mu bardziej nasycone barwy. To niewielka zmiana, jednak dzięki precyzyjnej kontroli nad parametrami, nadaje nowy charakter całej fotografii.

Nokia Lumia 1020

Podsumowanie

Wsparcie dla DNG/RAW w nowym Windows Phone to z pewnością kamień milowy w rozwoju fotograficznych smartfonów. Coraz bardziej swoją funkcjonalnością zbliżają się do wysokiej klasy lustrzanek cyfrowych. Z surowego pstrykania zdjęć mogą skorzystać zarówno profesjonalni fotograficy, jak i zwykli użytkownicy, na co dzień retuszujący swoje zdjęcia w programach graficznych na PC lub aplikacjach na swoich smartfonach. Gorąco zachęcamy do wypróbowania nowych możliwości i tworzenia swoich własnych fotografii!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia