Menu kategorii
 • Problemy z kolorami na monitorach HDR w Windows 11

  Problemy z kolorami na monitorach HDR w Windows 11

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  15:50
  27.12.2021
  1173 wyświetlenia

  Lista znanych problemów z Windows 11 w wersji 21H2 nigdy nie była długa, dlatego jeden punkt więcej czy mniej naprawdę robi różnicę. Przed paroma dniami Microsoft dopisał do niej problem z renderowaniem kolorów w aplikacjach korzystających z interfejsów API Win32. O co to chodzi, jaki jest status problemu i co jeszcze znajduje się na liście?

  W momencie wydania Windows 11 miał zaledwie 3 znane problemy (z Oracle VirtualBox, Intel "Killer" i przeglądarką Cốc Cố), a później zidentyfikowano parę kolejnych, związanych z drukarkami USB i sterownikami. Większość została dawno naprawiona. Na dzień dzisiejszy lista obejmuje 4 punkty: problemy ze zgodnością z VirtualBox (potwierdzone, jeszcze nie rozwiązane), sterownikami Intel Smart Sound (złagodzony), usunięciem serbskiego pakietu językowego (rozwiązany) i najnowszy, z renderowaniem kolorów (badany). O tym ostatnim Microsoft pisze:

  Aplikacje używające API Win32 do renderowania kolorów mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

  Po zainstalowaniu Windows 11 niektóre programy do edycji grafiki mogą nie renderować poprawnie kolorów na niektórych wyświetlaczach HDR. Jest to często obserwowane w przypadku białych kolorów, które mogą być wyświetlane jako jaskrawożółte lub inne kolory.

  Problem występuje, gdy niektóre API Win32 do renderowania kolorów zwracają nieoczekiwane informacje lub błędy w określonych warunkach. Nie dotyczy to wszystkich programów do zarządzania profilami kolorów, a opcje profili kolorów dostępne na stronie Ustawień w Windows 11, w tym Zarządzanie kolorami [w panelu Sterowania] od Microsoft, powinny działać poprawnie.

  Microsoft pracuje nad rozwiązaniem i zapowiada, że powinno ono być dostępne pod koniec stycznia. Sam problem nie wydaje się szeroko rozpowszechniony, bo dotyczy tylko wybranych monitorów HDR, które w przypadku PC należą jeszcze do mniejszości. Nie podano tymczasowych rozwiązań, ale logiczną będzie zmiana monitora na taki bez obsługi HDR.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-health/status-windows-11-21h2#2768msgdesc

  Polecamy również w kategorii Windows 11