Prezentacja w Internecie

Prezentacja w Internecie

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 11/2/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 8631

Czasem tworzymy prezentacje dla grupy odbiorców, którzy powinni się z nią zapoznać w wolnej chwili. Zazwyczaj taki pokaz wysyłamy jako załącznik listu elektronicznego. Jest to oczywiście skuteczny sposób, jednak wysłanie prezentacji zawierającej kilkadziesiąt slajdów do wielu odbiorców jest dość kłopotliwe. Również adresaci pokazu mogą być niezadowoleni z tak dużego załącznika. O wiele lepszym pomysłem w wypadku tutaj opisywanym jest umieszczenie całej prezentacji w Internecie i wysłanie do odbiorców jedynie odnośnika prowadzącego do pokazu. Prezentacja w Internecie ma jeszcze dodatkową zaletę - nie musimy jej nosić ze sobą. Jeżeli kiedyś zapragniemy pokazać owoce naszej pracy wystarczy, że będziemy mieli dostęp do Internetu aby zaprezentować wszystkie informacje.

Rozwińmy menu Plik i wybierzmy pozycję Zapisz jako stronę sieci Web...

Otworzymy w ten sposób okienko Zapisywanie jako..., kliknijmy w nim w przycisk Opublikuj.

Naszym oczom ukaże się okno Publikowanie jako strony sieci Web. Możemy w nim dostosować opcje dotyczące tworzonej strony. W sekcji Co opublikować? możemy wybrać, które slajdy mają się znaleźć na naszej stronie. Jeżeli chcemy umieścić w Internecie całą prezentację pozostawmy opcję Ukończona prezentacja zaznaczoną. Zwróćmy teraz uwagę na pozycję Wyświetl notatki prelegenta. Jeżeli pozostawimy to pole zaznaczone pod prezentacja będziemy mieli dostępne notatki, które umieściliśmy podczas tworzenia pokazu w polu pod głównym obszarem roboczym programu PowerPoint. Kliknijmy teraz przycisk Opcje sieci Web... aby otworzyć dodatkowe okno konfiguracyjne.

W tym miejscu dostosujemy pokaz. Na zakładce Ogólne w sekcji Kolory zmieńmy wybór na Kolory przeglądarki. Dzięki temu menu, które stworzymy do zarządzania prezentacją będzie współgrać kolorystycznie z pokazem. Zaznaczmy również dwie pozostałe opcję. Opis zamieszczony obok pól wyboru tak dobrze charakteryzuje funkcję przez nie wykonywane, że nie trzeba ich dodatkowo omawiać.

Jeżeli mamy pewność, że nasza prezentacja nie będzie wyświetlana na starszych typach komputerów oraz na naszym pokazie zamieściliśmy ważne, dokładne rysunki które mają strategiczne znaczenie przejdźmy na zakładkę Obrazy i zmieńmy pole Rozmiar ekranu na 1024 x 768. Pamiętajmy jednak, że zmiana rozdzielczości na wyższą może spowodować zwiększenie rozmiaru strony.

Zamknijmy okno Opcji sieci Web klikając przycisk OK. Wróciliśmy do okna Publikowanie jako strony sieci Web. Kolejne pole Obsługa przeglądarki służy do wyboru przeglądarki, na której będzie odbywała się prezentacja. Opcja ta jest już przestarzała i nie potrzebna w aplikacji, więc zostawmy zaznaczoną ostatnią pozycję i przejdźmy dalej.

Kolejna sekcja służy do zmiany tytułu strony (będzie wyświetlany na górnym pasku przeglądarki) oraz miejsca, w które zapiszemy naszą stronę. Zmieńmy tytuł strony, korzystając z przycisku Zmień...

Po zaakceptowaniu nowego nagłówka możemy zamknąć okienko klikając przycisk OK. Nasza prezentacja jest gotowa do zapisania. Kliknijmy w przycisk Opublikuj.

Po wygenerowaniu strony, możemy przejść do folderu, w którym zapisaliśmy owoce naszej pracy. Nasza strona nazywa się pierszy.htm. Otwórzmy ją klikając na nią dwukrotnie.

Najprawdopodobniej strona w przeglądarce nie otworzy się od razu. Zamiast niej pojawi się w górnej części okna pojawi się pasek informujący o zabezpieczeniach. Ponieważ ufamy swojej stronie i wiemy, że nie zawiera wirusów możemy pozwolić jej na wyświetlenie zawartości.

W tym celu kliknijmy kursorem myszki w omawiany pasek zabezpieczeń i z menu które się pojawi wybierzmy pozycję Allow Blocked Content.... Na ekranie pojawi się dodatkowe okienko, w którym będziemy musieli potwierdzić nasz wybór klikając w przycisk Tak.

Prezentacja załadowała się do przeglądarki. W dolnej części okna znajdują się przyciski nawigacyjne oraz kontrolka pozwalająca na uruchomienie pokazu na pełnym ekranie.

Po sprawdzeniu czy prezentacja nie zawiera błędów możemy zamknąć okno przeglądarki. Teraz pozostało już tylko przeniesienie strony (musimy przenieść plik z rozszerzeniem .htm jak i folder znajdujący się obok) na serwer.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia