Pozostałości po programach

Pozostałości po programach

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
23.08.2006
6 komentarzy
15407 wyświetleń

Jeżeli usunęliśmy z naszego dysku jakiś program, zdarza się, że aplikacja ta pozostawia w systemie niepotrzebne pliki. Są to często odnośniki do stron producenta, skróty na pulpicie lub inne linki, które sami utworzyliśmy. Wszystkie te elementy dobrze jest kasować czyszcząc w ten sposób Windows XP.

Zacznijmy od przyjrzenia się ikonom na pulpicie. czy znajdują się tam elementy, które prowadzą donikąd? Te pliki możemy skasować, klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu pozycję Usuń.

Następnie sprawdźmy czy przypadkiem koło przycisku Start na pasku szybkiego uruchamiania nie znajduje się podobny skrót. Potem musimy przejrzeć samo menu Start. Tam właśnie znajdują się najczęściej odnośniki, które nie pozwalają nam zapomnieć o skasowanej aplikacji. Je również kasujemy wybierając z menu pozycję Usuń.

Kolejnym miejscem jest katalog Program files, w nim aplikacje pozostawiają swoje foldery. Zdarza się, że gry zachowują tam zapisane pliki informujące o stanie gry. Tak zwane pliki save. Jeżeli zamierzamy jeszcze kiedyś ponowić rozgrywkę możemy przenieść te dane do utworzonego katalogu w Moich dokumentach a następnie skasować folder z Program Files również wybierając z menu pozycję Usuń.

Dzięki takim działaniom czyścimy system z niepotrzebnych katalogów i plików. Należy od czasu do czasu wykonywać takie porządki aby nie pogubić się w programach zainstalowanych w systemie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Komputerowe porządki

Komentarze

 • wikear 04:09 26.08.2006

  przepraszam, ale do kogo kierowany jest ten tut? do zaczynajacych zabawe z komputerem... nie robcie z siebie Komputer Swiata nie twierdze jednoczesnie ze wiem wszystko ;)

 • max 08:46 26.08.2006

  Popieram kolegę! Bardziej liczyłem na porady dot. programów wykonujących toto wraz z ich opisem itp.

 • kasablanka 10:42 26.08.2006

  wszyscy są bardzo zarozumiali tak jak by wszystkie rozumy zjedli tylko swego ogona nie mogą chwycić. Więc Panowie trochę wyrozumiałości dla innych użytkowników tego forum, nie wszyscy są geniuszami,którzy są nie omylni. Pomimo że jestem samoukiem kilka razy resetowałe kompa z błachych powodów bo nikt nie potrafił pomóc lub uważał że naukę, wiedzę zdobywa się przez praktykę. Nakilku forach prosiłem o pomoc lecz nie znalazł się śmiałek, który doradził by jak zlikwidować problemw prosty i zrozumiały dla laika. Serdecznie pozdrawiam wszystkich cierpliwych i wyrozumiałych uczestników forum.

 • ENRYY 11:06 26.08.2006

  Jest OK!

 • m&&m 22:44 30.08.2006

  Jeśli ktoś znalazł w przeglądarce tą stronę to znaczy, że nie jest już laikiem. Moim zdaniem artykuły tu zawarte są dobre, ale brakuje w nich paru ciekawych pomysłów - właśnie takich jak w Komputer Świecie!

 • www.tadeksasnal.republika.pl 14:51 01.09.2006

  Szukanie i usuwanie wszystkich pozostałości po programach jest bardzo uciążliwe i czasochłonne. Sposób wyżej przedstawiony nie jest najlepszy. Proponuję użyć specjalnych do tego celu narzędzi które zajmią sie czyszczeniem same. Np program uinstaller2006, usunie program wraz ze wszystkimi jego pozostałościami skanując nawet rejestr! Już nie trzeba się martwić o zaśmiecony pulpit błędnymi odnośnikami.Jeżeli jednak instalowaliśmy program przed nabyciem uinstallera to należy użyć programu j16 lub odkurzacz.

Skomentuj

Autor