Powiedz, co widzisz? Seeing AI już z własną aplikacją mobilną

Powiedz, co widzisz? Seeing AI już z własną aplikacją mobilną

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:26
12.07.2017
1970 wyświetleń

Microsoft wiele zainwestował w rozwój sztucznej inteligencji, zakładając, że technologia AI będzie miała olbrzymi wpływ na społeczeństwo i w sposób pozytywny przekształci nasze życie. Od ubiegłego roku, gdy do życia powołano Microsoft AI i Research Group, firma zaczęła integrować AI ze wszystkimi swoimi produktami - począwszy od pakietu biurowego Office 365, kończąc na Cortanie i Skype. Firma chce również wykorzystać sztuczną inteligencje, by rozwiązać problemy związane ze zdrowiem i niepełnosprawnością. To właśnie na nich się teraz skupimy.

Wysiłki giganta z Redmond mogliśmy już zaobserwować w inicjatywie Healthcare NExT, która ma nadać pędu cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej, czy też w prezentacji prototypowej opaski wearable, która w poruszający sposób pomogła kobiecie z chorobą Parkinsona. Microsoft jest też zaangażowany we wspomaganie osób z różnego typu niepełnosprawnościami, w tym wzrokowymi, słuchowymi i ruchowymi. Firma wypuściła zapowiedzianą już wcześniej aplikację Seeing AI, którą na ostatniej konferencji Build zaprezentował sam CEO, Satya Nadella. Seeing AI łączy technologię computer vision (komputerowego rozpoznawania obrazów), syntezę mowy i sztuczną inteligencję, będąc niejako narratorem dla osoby niewidomej lub niedowidzącej.

Zasada działania Seeing AI jest prosta. Użytkownicy aplikacji mogą skierować kamerę telefonu na dowolny obiekt, osobę lub scenę i uzyskać opis tego, co program "widzi". Aplikacja potrafi zidentyfikować osoby, które wcześniej widziała, i przeanalizować wyraz twarzy, aby poinformować użytkownika o tym, jak ta osoba może się czuć. Seeing AI może też skanować kody kreskowe, czytać dokumenty i rozpoznawać waluty. W razie kłopotów z widocznością aplikacja powie nam, byśmy przybliżyli lub przesunęli obiektyw, aby uzyskać lepszy widok.

Najważniejszą różnicą między Seeing AI i innymi podobnymi aplikacjami jest to, że większość funkcjonalności (np. rozpoznawanie twarzy) odbywa się bezpośrednio na urządzeniu, a nie po stronie serwera. Zaawansowane funkcje, takie jak opisywanie całej sceny lub rozpoznawanie ręcznie pisanych dokumentów, wymagają już połączenia z chmurą. Seeing AI można już pobrać bezpłatnie na iOS, ale tylko w USA. Nie zostało jeszcze ujawnione, czy i kiedy aplikacja trafi na Androida i Windows 10 Mobile. Nie wiadomo też nic o dostępności w innych krajach.

Na temat Seeing AI pisaliśmy też w marcu zeszłego roku: Seeing AI: technologia Microsoftu, która pomoże niewidomym


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-releases-seeing-ai-an-app-that-narrates-the-world-around-you

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja