Power Fx - nowy język z podejściem low-code dla Microsoft Power Platform

Power Fx - nowy język z podejściem low-code dla Microsoft Power Platform

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:03
22.02.2021
990 wyświetleń

Microsoft nadal stara się ułatwić korzystanie z kolekcji narzędzi low-code (wymagających niewielkiego użycia kodu) w Power Platform dla osób niebędących programistami. Ostatni dodatek do stabilnego wydania platformy wygląda na nowy język programowania utrzymany w tym podejściu. Nosi on nazwę Power Fx.

Jako pierwszy istnienie nowego języka wskazał WalkingCat, który twierdzi, iż jest to oparty na formułach język low-code dla Power Platform. Mary Jo Foley uważa z kolei, że Power Fx zostanie zapowiedziany na wirtualnym evencie Microsoft Ignite, który odbędzie się w pierwszym tygodniu marca.

Z tego, co udało się ustalić redaktorce ZDNet, Power Fx będzie celował w odbiorców Power Platform: użytkowników Microsoft Excel. Język, wyrażany w tekście, będzie zorientowany na wykorzystanie formuł. Za jego pomocą użytkownicy będą mogli dostosowywać logikę w ramach Power Platform. Celem przyświecającym Microsoftowi ma być uczynienie Power Platform czymś prawdziwie użytecznym dla osób z niewielkim profesjonalnym doświadczeniem w kodowaniu.

Tak jak w przypadku innych elementów Power Platform, takich jak Power Apps i Power Automate, użytkownicy będą mogli dodawać regularny kod do formuł z użyciem tradycyjnych narzędzi deweloperskich w razie potrzeby. Słyszałam też, że będzie pewien rodzaj powiązania z Dataverse, Common Data Service (CDS) od Microsoft, który pozwala użytkownikom przechowywać i zarządzać danymi używanymi przez aplikacje biznesowe.
— Mary Jo Foley, ZDNet

Foley skontaktowała się z Microsoftem, pytając o Power Fx, jednak nie uzyskała jeszcze odpowiedzi. Tak czy inaczej wiele wskazuje na to, że nadejdzie ona już w przyszłym tygodniu. Przypomnijmy, że darmowe wydarzenie Microsoft Ignite (a właściwie druga jego część — pierwsza miała miejsce we wrześniu) odbędzie się w dniach 2-4 marca tego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.zdnet.com/article/microsoft-readies-power-fx-a-new-power-platform-low-code-language/

Polecamy również w kategorii Microsoft 365