Menu kategorii
 • Pierwsze znane problemy w May 2019 Update

  Pierwsze znane problemy w May 2019 Update

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  22:03
  21.05.2019
  8422 wyświetlenia

  Pamiętając katastrofę, jaka towarzyszyła premierze October 2018 Update, kiedy to odkryto poważne błędy i problemy już po, a nie przed premierą, Microsoft wzmocnił swoją infrastrukturę testową, a ostatecznie nawet opóźnił premierę aktualizacji 1903. Wszystko po to, by przedłużyć testy w kręgu Release Preview i upewnić się, że nie będzie problemów ze zgodnością. Nie znaczy to jednak, że May 2019 Update jest całkowicie wolny od problemów. Na szczęście nie są one na tyle poważne, by nie móc wypuścić z nimi aktualizacji.

  Błędy grubszego kalibru - w stylu tych, które wykryto po premierze October 2018 Update - nie powinny się już powtórzyć. Z drugiej strony czy widzieliście kiedyś wydanie systemu wolne od jakichkolwiek błędów? Owszem, zdarzały się takie kompilacje Insider, ale i w nich po czasie coś wykrywano. Nic więc dziwnego, że aktualizowana przez Microsoft tabela podsumowująca aktywne, złagodzone i rozwiązane problemy nie jest dla wersji 1903 (build 18362.116) pusta. Aktywne problemy, nad którymi pracuje teraz Microsoft ("investigating"), są na szczęście tylko trzy:

  • Jasność ekranu może nie odpowiadać ustawieniom: Microsoft i Intel zidentyfikowali problem ze zgodnością na niektórych urządzeniach z niektórymi sterownikami Intela. Po zaktualizowaniu do wersji 1903 ustawienia mogą wyglądać tak, jakby naniesienie zmian przyniosło efekt, jednak właściwa jasność ekranu nie ulega zmianie. Tymczasowym rozwiązaniem jest ponowne uruchomienie urządzenia - zmiany powinny wówczas się przyjąć. Problem ma zostać rozwiązany w najbliższej aktualizacji.
  • Duplikaty folderów i dokumentów w katalogu użytkownika: Jeśli przekierowaliśmy znane foldery (np. Pulpit, Dokumenty, Obrazy), po wykonaniu aktualizacji możemy zauważyć pusty folder o tej samej nazwie w katalogu %userprofile%. Może się tak zdarzyć, jeżeli foldery zostały przekierowane, a my postanowiliśmy stworzyć kopię zapasową w OneDrive z użyciem jego kreatora lub też postanowiliśmy wykonać kopię zapasową w trakcie pierwszej konfiguracji Windows (OOBE). Inną przyczyną może być ręczne przekierowanie z menu Właściwości w Eksploratorze plików. Microsoft podkreśla, że problem ten nie powoduje utraty żadnych plików użytkownika. Rozwiązanie jest już w drodze.
  • Nie działa dźwięk poprzez Dolby Atmos na słuchawkach i zestawach kina domowego: po wykonaniu aktualizacji możemy doświadczyć utraty dźwięku poprzez Dolby Atmos dla kina domowego (darmowe rozszerzenie) albo dla słuchawek (płatne rozszerzenie) pobranego z Microsoft Store. Dzieje się tak z uwagi na błąd w konfiguracji licencji. Aby oszczędzić użytkownikom tych niedogodności, Microsoft zaaplikował ochronne wstrzymanie oferowania aktualizacji tym urządzeniom do czasu, aż problem zostanie rozwiązany. Microsoft podkreśla, że problem nie wpływa na utratę dostępu do nabytej licencji.

  Jeśli chodzi o problemy już złagodzone ("mitigated"), jest ich dużo więcej i dotyczą:

  • powiadomienia o intcdaud.sys od Intel Audio,
  • błędu podczas próby aktualizacji, gdy podłączone jest urządzenie USB lub karta pamięci,
  • niekompatybilności starszych wersji programów anty-cheatowych BattlEye,
  • wyszukiwania i łączenia się z urządzeniami Bluetooth,
  • aplikowania ustawień Wyświetlania nocnego,
  • uruchamiania aplikacji Aparat,
  • utraty połączenia Wi-Fi,
  • niekompatybilności sterownika AMD RAID,
  • wyświetlania aplikacji i gier D3D w trybie pełnoekranowym na odwróconych ekranach.

  May 2019 Update był dopieszczany wielokrotnie w czasie jego pobytu w Release Preview, dlatego zadebiutował w dużo lepszej kondycji niż jego poprzednicy. Drobnych błędów nie udało się jednak uniknąć. Cóż, liczymy że na nich się skończy!


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://docs.microsoft.com/pl-pl/windows/release-information/status-windows-10-1903

  Polecamy również w kategorii Windows 10