Oszczędzanie baterii i procesora w nowym Edge. To był tydzień z Microsoft 125

Oszczędzanie baterii i procesora w nowym Edge. To był tydzień z Microsoft 125

 CentrumXP
CentrumXP
14:00
10.07.2020
2026 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft sprawdzamy nowości zarówno w pecetowej, jak i mobilnej wersji Microsoft Edge, a także w Microsoft Teams i Excelu. Będzie też trochę o dalszych losach specjalnej wersji Androida na Surface Duo i o lipcowym wydarzeniu, na której zobaczymy w akcji gry przeznaczone na nadchodzącą konsolę Xbox Series X. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Edge z nową funkcją oszczędzania baterii i procesora

Google wprowadza nową technikę oszczędzania baterii w Chrome, która dotarła również do Edge. Analogiczne ustawienie zostało dodane do Edge Canary w kompilacji 86.0.569.0. Tak samo schowane za flagą, pozwala zastosować throttling timerów JavaScript, aby zmniejszyć użycie CPU i baterii.

Edge

Testując throttling timerów JavaScript (ograniczenie ich wybudzania do jednego razu na minutę dla kart w tle), Google osiągnęło 28% wzrost żywotności baterii przy 36 otwartych kartach i pustej karcie na pierwszym planie. Bardziej realistyczny wynik to jednak 13% (36 minut), gdy na pierwszym planie otwarto wideo YouTube. Spodziewamy się, że wyniki Edge będą zbliżone.

Technika ma jednak swoje minusy. Niektóre strony w tle mogą nie działać poprawnie, jako że na wykonanie niektórych odświeżających się zdarzeń będą musiały poczekać nawet minutę.

Ustawienia flag w mobilnej wersji Edge

Pozostańmy jeszcze przy temacie Edge. Tym razem skupiamy uwagę na jego mobilnej aplikacji na Androida, która działa w oparciu o Chromium, podobnie jak wersja desktopowa. Na obu platformach przeglądarka zachowuje się w niemal taki sam sposób, jednak na telefonach brakowało jej ważnej funkcji, jaką jest obsługa flag Chromium. To już przeszłość, bowiem testowa implementacja flag jest już dostępna w Edge Beta.

Edge

Oznacza to, że do strony "Eksperymenty" przejdziemy w mobilnej przeglądarce w ten sam sposób, co w Windows. Aby móc to zrobić, potrzebujemy wersji Beta o numerze kompilacji minimum 45.06.24.5042. Ustawienia znajdziemy oczywiście pod adresem edge://flags.

Tryb wspólny, widok dynamiczny i inne nowości w Teams

Microsoft zapowiedział kilkanaście nowych rozwiązań dla Teams, które już zostają wprowadzane lub dopiero na to czekają. Wśród nich znajdziemy widok dynamiczny, który daje więcej kontroli nad oglądaniem udostępnionej zawartości i obrazów z kamer uczestników. Korzystając z AI, spotkania dynamicznie optymalizują tę zawartość i pozwalają spersonalizować widok, by dostosować go do naszych preferencji i potrzeb.

Microsoft Teams

Interesujący jest również tryb wspólny. To nowe doświadczenie spotkań w Teams, które używa technologii segmentacji opartej na AI, by cyfrowo umieścić uczestników na wspólnym tle, dając im poczucie przebywania w tym samym pomieszczeniu, co pozostali.

Do aplikacji trafią też m.in. filtry wideo, które poprawią jasność obrazu z kamery, rozmyją tło i skupią ostrość na twarzy; reakcje na żywo z emoji nakładanymi na obrazy z kamer; rozszerzenie interaktywnych spotkań do 1000 uczestników i do 20 tysięcy obserwatorów; sugerowane odpowiedzi czy integracja głosowa z Cortaną. Wszystkie nowości możecie poznać bliżej w naszym artykule.

Ponad sto nowych typów danych w Excelu

Microsoft wprowadza do Excela kolejne typy danych z takich kategorii, jak jedzenie, ćwiczenia, lokalizacje, uczelnie, chemia, kosmos, filmy i wiele innych. Wsparcie to oznacza, że Excel prawidłowo rozpoznaje wprowadzone (także podpięte z Internetu) dane w ich kategoriach, nie traktując ich jako zwykły tekst czy liczby. Umożliwia to również łatwe rozszerzanie tabel o właściwości typowe dla danego typu danej, np. dla "1 jabłko" możemy od razu wybrać kalorie, białka, tłuszcze, węglowodany itd.

Excel

Nowe typy danych wymagają subskrypcji Microsoft 365 i aktualnie są dostępne dla użytkowników na rynkach anglojęzycznych.

Microsoft zyskuje kontrolę nad Androidem na Surface Duo

Jak wiadomo, Surface Duo działa pod kontrolą specjalnej wersji Androida. Za jej dostosowywanie odpowiada m.in. Movial, fińska firma zajmująca się inżynierią oprogramowania i usługami designu. Teraz jej lokalne operacje przejmuje Microsoft, co zapewni mu bezpośrednią kontrolę nad systemem.

Surface Duo

W ostatnim czasie Movial zajmował się dostarczaniem Microsoftu zewnętrznych usług dla prac nad Android OS na urządzenia Surface Duo. Przejęcie firmy (lub tylko jej konkretnych oddziałów) da gigantowi z Redmond możliwość utworzenia wewnętrznego zespołu odpowiedzialnego za dalszy rozwój tej implementacji. Movial pracował też podobno z Microsoftem nad prototypową wersją smartfona. Teraz gigant nie będzie musiał zlecać tych prac zewnętrznemu partnerowi i będzie mógł zrobić więcej na własnym podwórku.

Xbox Games Showcase w tym miesiącu

Na koniec dobra informacja dla graczy i osób zainteresowanych nadchodzącą generacją konsol. Już 23 lipca Microsoft poprowadzi wirtualne wydarzenie Xbox Games Showcase, na którym zobaczymy nadchodzące tytuły na Xbox One, Xbox Series X oraz na (wciąż czekający na prezentację) Xbox Series S. O samych grach nie wiadomo jeszcze zbyt wiele, jednak Microsoft potwierdził, że zobaczymy Halo Infinite — tym razem z pełnym gameplayem pokazanym po raz pierwszy. Inne możliwe produkcje to rozwijana już od paru lat Forza Motorsport 8, debiut studia The Initiative i nowy projekt Playground Games. Streaming na żywo rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego.

Xbox Games Showcase

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Śledźcie nas na CentrumXP.pl oraz na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w następnym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Edge