Oczyszczanie dysków

Oczyszczanie dysków

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
21.08.2006
11 komentarz
38503 wyświetlenia

Podczas instalowania aplikacji na naszym dysku kopiowanych jest się wiele plików. Często instalatory tworzą tak zwane pliki tymczasowe, które służą im w celach wgrania się do systemu. Zazwyczaj gdy uruchamiamy aplikację, która jest skompresowana, najpierw program rozpakowywuje się do katalogu tymczasowego a dopiero później instaluje. Pliki te niestety nie są zazwyczaj po procesie instalacji usuwane i zaśmiecają nasz dysk. Na szczęście w prosty sposób możemy je skasować.

Musimy uruchomić program Oczyszczanie dysku. W tym celu klikamy na Start a następnie z menu wybieramy kolejno: Programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe, Oczyszczanie dysku. Naszym oczom ukaże się okienko służące do wyboru dysku twardego. Niestety oczyszczanie przeprowadzamy dla każdego dysku osobno. Po zaznaczeniu napędu klikamy OK. Teraz wybieramy lokalizacje, które chcemy oczyścić. Za pomocą tego narzędzia możemy skasować pliki z Kosza a także z przeglądarki. Po dokonaniu wyboru (zaznaczmy przede wszystkim Pliki tymczasowe) klikamy przycisk OK. Niepotrzebne pliki zostaną usunięte z naszego komputera.

Aby zwolnić dodatkowo trochę miejsca na dysku możemy przejść na zakładkę Więcej opcji i tam w sekcji Przywracanie systemu kliknąć w przycisk Oczyść. W ten sposób skasujemy (oprócz ostatniego) w większości przypadków zupełnie niepotrzebne punkty przywracania systemu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Komputerowe porządki

Komentarze

 • Mieczysław Pajek 20:12 26.08.2006

  Do czyszczenia dysków ze "śmieci" jaki tworzą się w ciągu dnia pracy w ilości dość znacznej (nawet od kilku do kilkunastu mb) ja osobiście używam dwóch według mnie niezwykle skutecznych programów t.j. CCleaner oraz pakietu MCombo, przy czym na podkreślenie zasługuje fakt, że autorem tego drugiego jest podobno tegoroczny maturzysta (przynajmniej tak odpisał mi w odpowiedzi na mój e-mail gratulacyjny jaki wysłałem do autora pakietu). Jeśli jest tak w istocie to świadczy to tylko o tym jak zdolnych mamy aktualnie młodych ludzi. Według mnie pakiet MCombo będąc nieco podobny do znanego czyściciela rejestru JV16 - znacznie go przewyższa.

 • tadeksasnal 14:26 01.09.2006

  Do czyszczenia rejestru owszem może być ale zbędne pliki pozostają, moim rozwiązaniem jest progam odkurzacz. Przy pierwszym uruchomieniu usunął mi ponad 400MB śmieci. Rozpoznaje przestarzałe koppie bezpieczeństwa, obce pliki językowe(raczej nie używane jak np. japoński, a zostawie polski). Ma równierz monitor dysku czyli narzędzie które obserwuje proces instalacji danej aplikacji, podczas odinstalowywania programu usuwa wszystkie utworzone pliki i foldery przez ten program. Naprawdę polecam gdyż uważam że jest to lepsze narzędzie niż to w windowsie...

 • The Toruble 21:44 28.09.2007

  Mojim zdaniem odkurzacz za wolno chodzi, a czyściciel windowsa czasami sie zacina tak jak mi w obecnej chwili i sie czeka i czeka zeby usunoł. Najlepszy jest CCleaner (najnowsząwersje oczywiście ;] )

 • bigman 20:36 06.11.2007

  Porada przydatna, po trochę mega wolnego miejsca nam na dysk przybędzie. Ale ja zgodzę się z The Truble - CCleaner jest spoko!

 • bigman 20:37 06.11.2007

  Znaczy się The Toruble zjadłem "o" Sorr

 • DBst 19:59 20.06.2008

  Ja używam " TuneUp Utilities 2008 ", ale jest to niestety program płatny, nie wiem ile kosztuje bo mam go z innego żrodła, ale ile by nie kosztował naprawdę warty jest swojej ceny [posiada chyba wszystkie potrzebne funkcje i wbudowane aplikacje] - jest dbst!

 • artur 13:38 23.09.2008

  ja mam taki problem, zrobiłem sobie na kompie nowe konto użytkownika z ograniczeniem i jak chce sie na nie zalogowac to pokazuje sie takie okienko i pisze ze nie moze załadowac profilu i zeby sie skontaktowac z administratorem sieci i jest odliczanie od 30 sekund wie ktos moze o co chodzi?? i moze mi pomóc? z góry dzieki

 • michal 13:17 16.05.2009

  mam pewien problem. Usunelem pare plikow z kompa, ale miejsca na twardym dysku mi nie przybylo. wlaczylem oczyszczanie dysku poniewaz zwykle w takich sytuacjach mi pomagal, a teraz nic. Gdy go odpalam pokazuje po "0" plikow do usuniecia badz skompresowania. Gdy zaznacze wszystkie foldery i dam wlasciwosci to ilosc danych jest o 5 gb mniejszy nic pokazuje to dysk. Co moge z tym zrobic?

 • padix 22:19 15.08.2009

  michal albo masz ukryte pliki (raczej masz takie na C) albo dysk ma nieprawdziwą info o wolnym miejscu. Na to drugie pomoze scandisk, a jak chcesz zobaczyc ukryte pliki to zmien opcje explorer"a

 • ?? 11:51 16.10.2009

  czym się różni Defragmetacja od oczyszczania dyski?

 • maliniak619 22:00 06.05.2011

  tylko dlaczego cały czas maleje mi ilość wolnego miejsca na C :/

Skomentuj

Autor