Nowe możliwości rozbudowy stron SharePointa w Office 365

Nowe możliwości rozbudowy stron SharePointa w Office 365

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:55
20.12.2018
396 wyświetleń

W ostatnim czasie Microsoft dość poważnie wziął się za udoskonalanie SharePointa, a w szczególności narzędzi, które pozwalają użytkownikom dopasować wygląd stron, dodawać interakcje, wizualizacje, oznaczenia kolorystyczne i inne elementy. Parę dni temu pisaliśmy np. o łatwiejszym formatowaniu bez potrzeby wklejania skryptów. Innym sposobem na wzbogacenie stron w SharePoint jest użycie składników Web part - bloków budulcowych z gotowymi rozwiązaniami. Microsoft zaktualizował teraz kilka tych najbardziej znanych oraz dodał nowe.

SharePoint Web parts w Office 365 to elementy budulcowe waszych stron i witryn, kiedy tworzycie, transmitujecie i angażujecie innych za pomocą zawartości i informacji w obrębie nowoczesnego, inteligentnego intranetu. Dzisiaj wprowadzamy do oferty kilka nowych i kilka zaktualizowanych składników Web part dla SharePoint, w tym ważne aktualizacje Yammer Conversations, spersonalizowane składniki Web parts i osadzanie YouTube.

Wzmocnij i połącz każdą osobę w organizacji, by zmaksymalizować ich wpływ. Łączenie informacji ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych pomaga wzmocnić połączenia wewnątrz organizacji, jednocześnie wzmacniając pozycję kluczowych interesariuszy.

– Mark Kashman, senior product manager SharePoint w Microsoft

Nowe i zaktualizowane składniki Web part dla SharePoint

 • Yammer: SharePoint i Yammer pogłębiają integrację. Aktualizacja pozwala integrować na stronach i w artykułach SharePointa konwersacje z dowolnej grupy, tematu, feedu i z dowolną osobą z Yammera. Zapewni to w pełni interaktywną obsługę Yammera bezpośrednio w SharePoint.
 • Ostatnie dokumenty: My Recent Documents to składnik pożądany zwłaszcza na mocno spersonalizowanych stronach. Pozwala on twórcom stron zapewnić odwiedzającym indywidualne doświadczenia. Zobaczą więc oni zawartość, która jest przeznaczona właśnie dla nich. W ten sposób można spersonalizować każdą stronę i każdy artykuł.
 • Ostatnie strony: My frequent sites to drugi z nowo dodanych składnik. Umożliwia on wyświetlanie bieżącemu użytkownikowi odpowiedniej listy ostatnich stron - są to niedawno odwiedzane strony w SharePoint. Jest to praktycznie taka sama lista, którą można zobaczyć na stronie głównej SharePoint w Office 365.
 • Microsoft Stream: składnik ten pozwala teraz zmieniać sposób sortowania i odtwarzać osadzone wideo na urządzeniach mobilnych. Kiedy dodamy do SharePointa kanał Stream, możemy wybrać sortowanie według trendów, daty publikacji, wyświetleń bądź polubień. Działa również odtwarzanie wideo w aplikacji mobilnej SharePoint na iOS i Androida.
 • YouTube: jeśli jeden obraz wart jest tysiąca słów, to wideo na YouTube może być warte milion. Zamiast jednak wstawiać linki do otwierania w przeglądarce, lepiej jest wideo osadzić bezpośrednio na stronie w SharePoint, w otoczeniu takim, jakie zaprojektujemy, i w odpowiednim kontekście. Osadzanie jest proste - wystarczy wkleić kod udostępniania z danego wideo.
 • Odliczanie: Countdown timer pozwala twórcom i użytkownikom stron dodawać licznik, wyświetlający odliczanie do jakiegoś ważnego momentu, np. spotkania, daty premiery, etapu kampanii etc. Licznik taki można osadzić na stronie domowej, na podstronach, w artykułach, na stronach komunikacji itd. Można go też wzbogacić własnym tłem i dodać hiperłącze zachęcające do działania.
 • Szybki wykres: Quick chart łączy się teraz automatycznie z listami SharePointa, traktując je jako źródło danych. Aktualizacja tego składnika pozwala nam zaznaczyć listę na bieżącej stronie, by wykorzystać ją jako źródło danych do zwizualizowania na wykresie. Nie trzeba już ręcznie wprowadzać tych danych do panelu edycji wykresu.
 • Fragmenty kodu: Code snippet to wygodny sposób na udostępnianie wycinków kodu. Nadszedł czas, by wyświetlać je z prawidłowym rozpoznawaniem i kolorowaniem składni, a także przełączać się między trybem jasnym i ciemnym. Do wyboru mamy kilkanaście najpopularniejszych języków, począwszy od C, kończąc na TypeScript. Obok panelu z kodem możemy też otworzyć podgląd rezultatów skryptu.
 • Markdown: Markdown to składnia formatowania czystego tekstu dla autorów. Dodając tekst sformatowany w Markdown do SharePointa, otrzymamy wynik elegancko wyrenderowany i ustrukturyzowany w HTML.
 • Łączniki Web part: SharePoint Framework (#SPFx) otrzymał sporą aktualizację do wersji 1.7, która ważna jest dla Web parts ze względu na możliwości interakcji między nimi. Web part connections mogą używać danych dynamicznych, by łączyć jeden lub więcej Web partów z innymi. Począwszy od wersji 1.7, deweloperzy mogą też budować aplikacje dla wielu platform, np. wprowadzając Web parts z SharePointa do Microsoft Teams jako karty, a karty z Teams przenosić do SharePointa jako aplikacje na całą stronę.
 • Ukrywanie Web parts, które pobierają dane z zewnątrz: administratorzy mogą ukrywać składniki Web part, które sięgają po dane spoza serwerów Microsoftu, np. z Twittera, Kindle czy YouTube.

Wszystkie zaprezentowane tu zmiany i nowości mają trafić do Office 365 jeszcze przed końcem tego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-SharePoint-Blog/SharePoint-web-part-updates-Yammer-Conversations-My-Documents/ba-p/303719

Polecamy również w kategorii Office 365