Wygodne formatowanie w SharePoint bez używania kodu

Wygodne formatowanie w SharePoint bez używania kodu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:16
17.12.2018
371 wyświetlenie

Microsoft przedstawia nowe sposoby na zmodernizowanie doświadczeń użytkownika w SharePoint. Podstawowymi kontenerami danych i zawartości są w serwisie listy i biblioteki wzbogacone metadanymi użytkowników. Wcześniej, aby obok dostępnych klocków budulcowych używać własnych interakcji, kolorów, wizualizacji i innych przekształceń, konieczne było wklejanie skryptów JSON. Teraz znajomość kodowania nie będzie już potrzebna, a formatowanie można przeprowadzić za pomocą wygodnego menu.

Do tej pory użytkownicy SharePointa mogli korzystać z formatowania kolumn, aby wklejać skrypty do okna formatowania, a także z formatowania widoku, obsługującego te same techniki JSON i pozwalającego dodawać przekształcenia do każdego wyświetlanego elementu, np. wyświetlanie w wielu wierszach, przyciski Microsoft Flow czy dane zintegrowane z Bing Mapy i innych usług biznesowych. Dziś wiele przykładowych skryptów udostępnianych jest w GitHub, a niektóre z nich zostały omówione na portalu TechCommunity Resource Center. Microsoft zdaje sobie jednak sprawę, że są to dość zaawansowane techniki, a większość użytkowników nie jest zaznajomiona ze składnią JSON.

SharePoint

Z tego też powodu Microsoft wprowadza własne formatowanie. Jest to funkcjonalność podobna do formatowania kolumn, jako że pozwala ona dodawać kolory w oparciu o wartości w kolumnach. Różnica polega jednak na tym, że własne formatowanie nie wymaga używania jakichkolwiek skryptów. Kolory wybieramy albo samodzielnie, albo opieramy je na dacie lub logice. Gdy wybierzemy opcję formatowania danej kolumny, możemy skorzystać z gotowego szablonu lub też zmienić kolory według własnej wizji. Deweloperzy mogą z tego miejsca przejść do trybu zaawansowanego, aby zaaplikować skrypt JSON.

Personalizacja widoku listy lub biblioteki w SharePoint nie wymaga już wiedzy technicznej i można ją porównać z personalizacją w Excelu - dla danej kolumny wybieramy z listy oznaczenia kolorystyczne i nigdy nie mamy bezpośrednio do czynienia z czystym kodem. Microsoft udostępnił demo tej nowej funkcjonalności, które możemy "przeklikać", aby się z nią zapoznać. Dostępność dla części klientów zapowiedziano na końcówkę grudnia, a ogólną dostępność - na styczeń 2019 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-SharePoint-Blog/New-no-code-solutions-for-custom-formatting-in-SharePoint/ba-p/302498

Polecamy również w kategorii Office 365