Nadawanie logicznych nazw plikom

Nadawanie logicznych nazw plikom

 Dawid Długosz
Dawid Długosz
00:00
20.02.2008
1 komentarz
3772 wyświetlenia

Przechowując coraz większą ilość plików na dysku twardym komputera powinniśmy zadbać o porządek naszych danych. Pomoże nam w tym logiczne nazywanie plików i katalogów. Tworząc nazwy folderów pamiętajmy, aby były one krótkie i w jasny sposób opisywały zawartość jaka się w nim znajduje. Zobaczmy jak to zrobić na przykładzie plików muzycznych. Tworzymy katalog Muzyka. Następnie umieszczamy tam podfoldery z nazwami wykonawców, a w tych katalogi z tytułami albumów.

Także nazwy plików powinny mieć logiczne nazwy. Pamiętajmy jednakże, iż nie możemy stosować znaków:\ / : * ? " < > |. Każda nazwa pliku składa się z dwóch części. Pierwszą jest nazwa, którą nadaliśmy plikowi. Drugą stanowi rozszerzenie, które znajduje się po kropce. Domyślnie jednak jest ono ukryte. Przejdźmy więc do menu Start\Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Opcje folderów. Następnie na zakładce Widok odszukujemy pole Ukryj rozszerzenia znanych typów plików i odznaczamy je. Od tej pory widzimy przy każdym pliku dodatkowo jego rozszerzenie. Pamiętajmy jednakże, żeby go niepotrzebnie nie zmieniać, gdyż nie będziemy mogli otworzyć danego pliku w domyślnym programie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Porządki na dysku w Windows Vista

Komentarze

  • bigman 20:35 22.02.2008

    Nadawanie nazw plikom może się wydawać rzeczą prostą i w ogóle. Oczywiście. Zmieniać nazwy każdy umie i jest to proste jak konstrukcja cepa, ale gdy nie nadamy odpowiedniej nazwy, to będziemy mieli syf i nie znajdziemy tego, czego szukamy.

Skomentuj

Autor