Microsoft zatrudnił twórcę Pythona, Guido van Rossuma. To świetny ruch!

Microsoft zatrudnił twórcę Pythona, Guido van Rossuma. To świetny ruch!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:15
13.11.2020
3028 wyświetleń

W wieku, w którym większość czołowych programistów cieszy się już emeryturą, 64-letni Guido van Rossum uznał, że emerytura to nudy, i wrócił do pracy, dołączając do zespołu programistycznego Microsoft. Van Rossum jest najbardziej znany jako twórca popularnego, open source'owego języka programowania Python. Powiedzieć, że ten ruch zaskoczył niektórych ludzi, to ogromne niedopowiedzenie.

Microsoft jest oczywiście zachwycony swoim nowo zrekrutowanym weteranem programowania. Jak powiedział rzecznik firmy: Cieszymy się, że dołączył on do Developer Division. Microsoft jest zaangażowany we wspieranie i rozwój społeczności Pythona, a wprowadzenie Guido do firmy jest odzwierciedleniem tego zaangażowania. Van Rossum, który stworzył Pythona w 1989 roku i został jego "Benevolent Dictator for Life (BDFL)", jest powszechnie szanowany jako jeden z największych programistów Open Source. Python to jeden z najczęściej używanych języków na świecie — drugi co do popularności według najnowszych statystyk. Jest to również jeden z podstawowych języków używanych w Linux, Apache, MySQL i LAMP. Znajduje on także zastosowania w uczeniu maszynowym (ML).

Guido van Rossum ustąpił ze stanowiska BDFL Pythona w 2018 r., jednak pozostał aktywny w środowisku programistów. Wciąż jest również prezesem Python Software Foundation, grupy nadzorującej język. Deweloper przez lata pracował dla wielu firm, wliczając w to Zope, Google i Dropbox. W tym czasie nadal pracował nad ulepszaniem Pythona i jesteśmy pewni, że nadal będzie to robić, pracując w Microsoft. Co ciekawe, dawniej Microsoft nie interesował się Pythonem, jednak gdy w firmie nastąpił zwrot ku Open Source i chmurze, zmienił swoje podejście.

Visual Studio

W rzeczywistości Microsoft zaczął pracować z Pythonem, począwszy od Python Tools for Visual Studio (PTVS) w 2010 roku, a następnie w ramach IronPython, który działa w .NET. W 2018 roku gigant pisał, że jest dumny z języka Python, obsługując go w naszych narzędziach programistycznych, takich jak Visual Studio i Visual Studio Code, hostując go w Azure Notebooks i wykorzystując do tworzenia środowisk użytkownika końcowego, takich jak Azure CLI. Zatrudnienie van Rossuma przez Microsoft wydaje się zatem jednym z najmądrzejszych posunięć, jakie firma mogła wykonać, aby umocnić swoją pozycję zarówno lidera rozwoju oprogramowania, jak też wiodącego kontrybutora Open Source.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/guido-van-rossum-python-microsoft/

Polecamy również w kategorii Microsoft