Microsoft udostępnił kod źródłowy jądra Surface Duo w GitHub

Microsoft udostępnił kod źródłowy jądra Surface Duo w GitHub

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:07
10.09.2020
1521 wyświetlenie

Microsoft opublikował dziś kod źródłowy kernela Surface Duo w repozytorium GitHub. Pozwoli to każdemu flashować zewnętrzne ROM-y i modyfikacje na urządzeniu z Androidem. Dzięki dającemu się odblokować bootloaderowi społeczność moderska zyska wolność w wykorzystaniu tego unikalnego sprzętu.

Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń z Androidem, Surface Duo działa na zmodyfikowanym jądrze Linuksa. A ponieważ jądro to jest rozpowszechniane na licencji GNU GPL v2, wszystkie podmioty, które rozpowszechniają forki tego kernela, są zobowiązane do dostarczenia jego kodu źródłowego na żądanie. Wydania te pozwalają deweloperom, pasjonatom i zaawansowanym użytkownikom zanurkować głębiej w kod, pod którego dyktandem działa urządzenie, i dodawać do niego własne rozwiązania, niedostępne w stockowej wersji systemu.

Dobrze jest widzieć, że Microsoft — teraz jako androidowy producent OEM — wziął pod uwagę tę możliwość i proaktywnie udostępnił źródło. Zainteresowani użytkownicy mogą zarówno przeglądać kod, jak i też go pobrać i skompilować, wchodząc na stronę repozytorium w GitHub. W pliku readme znajduje się też instrukcja kompilacji jądra, do której Microsoft zaleca użyć systemu Ubuntu — czy to w maszynie wirtualnej Azure, czy w wydaniu Desktop lub Server.

Ponadto dostępny jest już obraz odzyskiwania dla urządzenia Surface Duo (mimo że na polskiej stronie nie znajduje się jeszcze o tym informacja).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.com/microsoft/surface-duo-oss/blob/main/README.md

Polecamy również w kategorii Surface Duo