Menu kategorii
 • Microsoft potwierdza problemy z Miejscami do magazynowania. Jak uniknąć utraty plików?

  Microsoft potwierdza problemy z Miejscami do magazynowania. Jak uniknąć utraty plików?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  16:50
  17.06.2020
  1211 wyświetlenie

  W ostatnich dniach pisaliśmy o kolejnych wykrytych komplikacjach po instalacji May 2020 Update. Najpoważniejszy chyba problem dotyczy dysków twardych, a konkretniej — sposobu zarządzania nimi znanego pod nazwą "Miejsca do magazynowania". Użytkownicy zgłaszali m.in. błąd przy tworzeniu nowego miejsca lub nawet utratę danych. Microsoft odniósł się do tych raportów.

  Urządzenia korzystające z funkcji Miejsca do magazynowania mogą doświadczyć problemów z użyciem lub dostępem do Miejsc do magazynowania po aktualizacji do Windows 10 w wersji 2004 (May 2020 Update) i Windows Server w wersji 2004. Podczas użycia niektórych konfiguracji partycje Miejsc do magazynowania mogą pokazywać się jako RAW w Zarządzaniu dyskami.
  — Microsoft

  Jako że problem został już zidentyfikowany, Microsoft pracuje nad nim i zapewni aktualizację, gdy dostępnych będzie więcej informacji. Tymczasem gigant radzi, jak zapobiec problemom z danymi w Miejscach do magazynowania. Nie jest zalecane używanie polecenia chkdsk na żadnym urządzeniu dotkniętym tym problemem. Nie istnieje też póki co sposób obejścia. Można jednak ustawić Miejscom do magazynowania atrybut "tylko do odczytu", co zapobiegnie utracie danych:

  1. Wejdź do Start i wpisz powershell.
  2. Kliknij prawym przyciskiem lub dłużej przytrzymaj Windows PowerShell i wybierz Uruchom jako administrator.
  3. W okienku UAC wybierz Tak.
  4. Wprowadź polecenie get-virtualdisk | ? WriteCacheSize -gt 0 | get-disk | set-disk -IsReadOnly $true.
  5. Miejsca do magazynowania powinny być ustawione jako "tylko do odczytu". Wadą tego jest fakt, że w miejscach tych nie można dokonywać zapisu. Urządzenie pozostanie zdatne do użytku, a każdy wolumin nieoznaczony jako RAW powinien zapewniać możliwość odczytu.

  Jeśli do tej pory korzystaliście z funkcji Miejsca do magazynowania (Storage Spaces), radzimy wstrzymanie się z aktualizacją Windows 10 do wersji 2004. Gdy dostępna już będzie poprawka, poinformujemy o tym na CentrumXP.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/help/4568129/issue-with-some-storage-spaces-configurations-after-updating-to-window

  Polecamy również w kategorii Windows 10