Microsoft podpisuje deklarację walki o bezpieczeństwo cybernetyczne

Microsoft podpisuje deklarację walki o bezpieczeństwo cybernetyczne

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 4/18/2018, 4:19 PM

Liczba odsłon: 1309

Microsoft oraz kilku innych gigantów branży IT podpisało deklarację o ochronie użytkowników i klientów przed atakami cybernetycznymi. Umowa ma na celu zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci. Oprócz Microsoftu umowę podpisał m.in. Facebook, LinkedIn oraz producenci oprogramowania antywirusowego. Brakuje jednak Google, Apple czy Amazona, przynajmniej na razie.

Microsoft i wielu innych gigantów branży IT podpisało deklarację walki o bezpieczeństwo cybernetyczne

Pełna treść deklaracji podpisanej przez kilkadziesiąt podmiotów dostępna jest na stronie Cybersecurity Tech Accord, oczywiście w języku angielskim. Treść manifestu składa się z czterech kluczowych punktów:

  1. Zapewnimy ochronę naszych użytkowników i klientów w każdym miejscu – niezależnie od tego, czy jest to atak na jednostkę, organizację czy rząd. Niezależnie od wyznania, orientacji seksualnej, kultury czy miejsca zamieszkania oraz bez względu na motywy atakujących. Zaprojektujemy i dostarczymy produkty oraz usługi celem zwiększenia bezpieczeństwa i prywatności, a także zadbamy o spadek prawdopodobieństwa naruszeń tych wartości.
  2. Sprzeciwiamy się atakom cybernetycznym, skierowanym w stronę niewinnych osób i przedsiębiorstw – zapewnimy ochronę przed manipulacją za pomocą produktów technicznych oraz usług w trakcie ich projektowania, dystrybucji i użytkowania. Nie będziemy wspierać rządów w przeprowadzaniu ataków cybernetycznych, skierowanych w stronę ludności czy przedsiębiorstw.
  3. Będziemy pracować nad uświadamianiem użytkowników, klientów i deweloperów, aby wzmocnić bezpieczeństwo w sieci – utworzymy specjalną platformę informacyjną oraz narzędzia, które umożliwią zrozumienie obecnych i przyszłych zagrożeń i pozwolą skuteczniej się zabezpieczyć. Będziemy wspierać grupy społeczne, rządy i organizacje międzynarodowe w działaniach mających na celu budowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
  4. Będziemy razem (podmioty przystępujące do deklaracji – red.) współpracować i wspierać organizacje o podobnym profilu działalności – będziemy pracować nad ustanowieniem formalnego i nieformalnego partnerstwa z przemysłem, grupami społecznymi, specjalistami ds. bezpieczeństwa, z producentami prawnie zastrzeżonych technologii oraz usług typu open source, aby minimalizować ryzyko ataków cybernetycznych.

Do tej pory deklaracja została podpisana przez 34 podmioty. Wśród nich są producenci oprogramowania antywirusowego oraz Facebook, LinkedIn, Cloudfare czy GitHub. Głos w tej sprawie zabrał również główny prawnik Microsoftu, Brad Smith, mówiąc, że ochrona środowiska sieciowego leży w interesie wszystkich firm. Te przedsiębiorstwa będą walczyć o to, aby nowe technologie przynosiły społeczeństwu same profity.

Po przeczytaniu treści deklaracji wśród zagranicznych dziennikarzy pojawiły się też pierwsze wątpliwości. Pytają oni, co właściwie oznacza wyrażenie ochrona w kontekście bezpieczeństwa cybernetycznego, czy podmioty, które podpisały deklarację, będą chronić użytkowników przed rządową inwigilacją, co z lukami w zabezpieczeniach wykorzystywanych przez agencje rządowe, i w końcu, czy firmy podpisujące deklarację będą walczyć przeciwko swoim rządom na drodze prawnej.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia