Microsoft opatentował drona doręczającego przesyłki pojazdom w trasie

Microsoft opatentował drona doręczającego przesyłki pojazdom w trasie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/11/2019, 6:31 PM

Liczba odsłon: 1598

Microsoft patentuje dużo, o czym mogliście się nieraz przekonać, czytając nasze newsy. Najczęściej patenty dotyczą sprzętu Surface, technologii dotykowej czy rzeczywistości mieszanej i hologramów. Tym razem coś z innej bajki. Dzisiejszy patent nosi nazwę En route product delivery i opisuje dynamiczny mechanizm dostarczania przesyłek przez bezzałogowe statki powietrzne (UAV). Dynamiczny, bo przesyłki trafiają do pojazdów będących w ruchu, zmierzających do celu głównego.

Patent opisuje różne techniki tego dynamicznego dostarczania. Trasa lotu UAV może być aktualizowana w czasie rzeczywistym w oparciu o lokalizację klienta. Może być też synchronizowana, by zbiegała się bezpośrednio z pojazdem-odbiorcą w ustalonej lokalizacji. System może być też "nakarmiony" innymi danymi, co również pozwoli planować trasy. W jednej z przykładowych implementacji klienci mogą nawet złożyć zamówienie za pomocą wbudowanej nawigacji albo telefonu, jadąc samochodem, i odebrać je (nadal nim jadąc) w dalszym punkcie trasy. Pojazd odbiorcy może być rozpoznawany na podstawie różnych identyfikatorów, takich jak tablice rejestracyjne, podczas gdy dron może komunikować się bezpośrednio z urządzeniem klienta.

En route product delivery

Ostatni etap doręczenia może być wykonany z użyciem dwóch różnych technik. UAV może zsynchronizować swoją prędkość z pojazdem-odbiorcą, a następnie zrzucić lub obniżyć produkt do otwartego dachu, albo może też zbliżyć się do okna, przez które będzie można odebrać paczkę. Prawdopodobnie będzie to się wiązać z różnymi regulacjami, np. maksymalną prędkością pojazdu albo też wymaganiem całkowitego zatrzymania, przełączenia na autopilota lub wyłączenia silnika.

En route product delivery

Inteligentne systemy dostawcze to gorący temat od kilku lat. Wypada zaznaczyć, że Microsoft zgłosił powyższy patent jeszcze w 2017 roku, a upubliczniono go dopiero teraz. Czy firma straciła już nim zainteresowanie? Tego nie wiemy, jednak warto pamiętać, że Microsoft aktywnie współpracuje z gigantami motoryzacji, dostarczając im chmurę i usługi niezbędne do obsługi pojazdów autonomicznych. Integracja z dostawczymi dronami może być tu ciekawym dodatkiem. Z patentem możecie zapoznać się na stronie United States Patent and Trademark Office.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia