Microsoft HoloLens w pytaniach i odpowiedziach

Microsoft HoloLens w pytaniach i odpowiedziach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:43
21.04.2015
3122 wyświetlenia

Microsoft zaktualizował stronę, poświęconą HoloLens, dodając m. in. nowy dział pytań i odpowiedzi. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, z jakiego typu aplikacjami urządzenie będzie współpracować na poziomie rzeczywistości połączonej.

Zaktualizowana strona zawiera informacje o programie poglądowym Windows 10 oraz samym HoloLens. By przybliżyć użytkownikom i deweloperom ideę, stojącą za holograficznym urządzeniem (które trudno jednoznacznie scharakteryzować), Microsoft postanowił opublikować listę odpowiedzi na często zadawane pytania. Oto ona:

Co oznaczają hologramy w Windows 10?
Windows 10 to pierwsza platforma, wspierająca holograficzną komputeryzację na poziomie API, co pozwala na rozumienie ruchów oczu, gestów, głosu i otoczenia przez przenośne urządzenie. W Windows 10 hologramami są uniwersalne aplikacje Windows, a wszystkie uniwersalne aplikacje Windows działają jak hologramy. Hologramy w Windows 10 wiodą ku zupełnie nowym sposobom komunikacji, tworzenia i eksplorowania.

Czym jest Microsoft HoloLens i jak to działa?
Microsoft HoloLens to pierwszy holograficzny komputer, działający pod kontrolą Windows 10. Jest całkowicie swobodny - bez kabli, telefonów czy połączenia z PC. Microsoft HoloLens pozwala ci przypinać hologramy do twojego fizycznego otoczenia i zapewnia nowy sposób widzenia świata. Microsoft HoloLens charakteryzują przezroczyste, holograficzne soczewki w jakości high-definition oraz dźwięk przestrzenny, co pozwala ci usłyszeć otaczające dźwięki hologramów. Wyposażony w zaawansowane czujniki i nowy Holographic Processing Unit (HPU), który rozpoznaje świat wokół ciebie, Microsoft HoloLens może być uruchomiony całkowicie bezprzewodowo, przetwarzając swymi czujnikami terabajty danych w czasie rzeczywistym.

Czym jest hologram?
Hologram to obiekt, przypominający każdy inny obiekt w świecie rzeczywistym, z jedną tylko różnicą: zamiast być wykonanym z fizycznej materii, hologram jest w całości stworzony ze światła. Holograficzne obiekty mogą być widziane pod różnymi kontami i z różnych odległości, podobnie jak obiekty fizyczne, jednak nie stawiają żadnego fizycznego oporu, gdy je dotkniemy lub naciśniemy, ponieważ nie posiadają masy. Hologramy mogą być dwuwymiarowe jak kawałek papieru lub ekran TV lub trójwymiarowe, jak inne obiekty w świecie rzeczywistym. Hologramy, które widzisz w Microsoft HoloLens wydają się żywe, mogą się poruszać, kształtować i zmieniać na skutek interakcji z użytkownikiem lub fizycznego środowiska, w którym są widziane.

Po co ktoś miałby chcieć hologramów w prawdziwym świecie?
Choć poczyniliśmy ogromne postępy w zakresie interakcji z komputerami, wciąż musimy dostosowywać się do sposobów, w jakie komputery rozpoznają nasze polecenia - poprzez klikanie myszą czy dotykanie ekranu. Używając hologramów, możesz przypinać wirtualną zawartość - taką jak aplikacje, informacje czy nawet wielowymiarowe wideo - w fizycznej przestrzeni wokół ciebie, dzięki czemu możesz oddziaływać na nią w taki sam sposób, jak na inne obiekty fizyczne.

W jaki sposób zobaczę hologramy, zmiksowane z moim prawdziwym światem, wykorzystując Microsoft HoloLens?
Microsoft HoloLens generuje wielowymiarowe obrazy, widzialne dla użytkownika, dzięki czemu może on/ona dostrzec je w fizyczym świecie. Obiekty holograficzne widziane przez Microsoft HoloLens mogą zostać przypięte lub zakotwiczone w wybranych przez ciebie fizycznych lokacjach, poruszać się zgodnie z własnymi zasadami lub pozostać w specyficznym miejscu, znajdującym się w polu widzenia, niezależnie od tego, w którą stronę patrzysz.

Jak mogę komunikować się z hologramami, używając Microsoft HoloLens?
Nie ma tu ekranu dotykowego lub myszy, którą można kliknąć. Używaj gestów, by kreować, kształtować i zmieniać rozmiary hologramów. Używaj wzroku, by nawigować i eksplorować. Używaj głosu, by komunikować się ze swoimi aplikacjami. Microsoft HoloLens rozpoznaje twoje ruchy, spojrzenia i głos, pozwalając ci pracować z zawartością i informacjami w sposób naturalny.

Czym to się różni od istniejących technologii AR i VR?
Doświadczenia holograficznej komputeryzacji w Microsoft HoloLens różnią się od istniejących doświadczeń, takich jak poszerzona rzeczywistość (AR) czy wirtualna rzeczywistość (VR). W AR użytkownik widzi warstwę danych, pokrywającą rzeczywisty świat. Choć dane te mogą być dopasowane do kontekstu miejsca lub kadru kamery, nie jest to jednoznaczne z możliwością obaczenia holograficnych obiektów, przypiętych lub zakotwiczonych w fizycznych miejscach lub obiektach w prawdziwym świecie. W VR użytkownik całkowicie zanurza się w rzeczywistości generowanej komputerowo lub wirtualnym świecie. Podczas zanurzenia w świecie wirtualnym użytkownikowi radzi się, by usiadł lub nie ruszał się zbytnio, by nie zderzył się z fizycznymi obiektami, których nie widzi w fizycznym świecie. Holograficzne doświadczenia w Windows dostarczają połączonej rzeczywistości, która pozwala cieszyć się cyfrowym życiem, pozostając połączonym ze światem dokoła - przekształcając sposoby tworzenia, łączenia się i eksploracji.

Kto najwięcej skorzysta z Microsoft HoloLens?
Jesteśmy podekscytowani możliwościami, które daje Microsoft HoloLens i dostrzegamy szeroki zakres użyteczności dla wszystkich. Myślimy, że deweloperzy, organizacje komercyjne, projektanci, twórcy oraz poszukujący nowych rozrywek poznają unikatową wartość Microsoft HoloLens. Dla deweloperów Windows 10 z Microsoft HoloLens stanowią pierwszorzędną holograficzną platformę, która pozwala wyzwolić waszą kreatywność i znaleźć się wśród pierwszych, którzy ukształtują holograficzną komputeryzację. Stworzony dla Windows 10, dostarczający zaufanych narzędzi do zarządzania mobilnego i biznesowej sieci, na której profesjonaliści IT mogą polegać, gdy zabezpieczają urządzenia w miejscach pracy, Microsoft HoloLens będzie rewolucyjnym narzędziem dla biznesu. Odmieni on sposób, w jaki firmy, projektanci i twórcy pracują z trójwymiarowymi danymi, by powołać do życia swoje produkty i informacje. To dopiero początek. Microsoft wraz z deweloperami i partnerami komercyjnymi będzie nadal pomagać projektantom i twórcom w zaprzęgnięciu całej mocy holograficznej komputeryzacji poprzez Microsoft HoloLens.

Jak mogę dowiedzieć się więcej o projektowaniu i rozwijaniu aplikacji dla Microsoft HoloLens?
Microsoft HoloLens działa pod kontrolą Windows 10, dlatego deweloperzy, tworzący dla Windows 10, będą już wiedzieć, jak tworzyć dla Microsoft HoloLens (z punktu widzenia platformy). Posiadanie tej samej podstawy oznacza, że deweloperzy będą zaznajomieni z narzędziami i korzyściami, związanymi ze Sklepem Windows. Najlepszym sposobem, by zacząć, jest poznanie Windows 10, dołączając do programu Windows Insider. Podczas Build 2015 deweloperzy dowiedzą się więcej o tym, jak zacząć projektować i rozwijać aplikacje dla Microsoft HoloLens, otrzymają szczegółowe informacje, dotyczące SDK, oraz spotkają członków naszego zespołu inżynierów. Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowany, możesz dostroić się do livestreamu lub sprawdzić nagrania z naszych keynote'ów i sesji prezentacyjnych, dostępnych po zakończeniu wydarzenia.

Jak mogę zdobyć demo?
Dołącz do listy mailingowej poniżej i zacznij śledzić @HoloLens, by jako pierwszy usłyszeć szczegóły, dotyczące uzyskania szansy na demonstrację i nie tylko.

HoloLens

Microsoft zaprasza do śledzenia przebiegu konferencji Build 2015, która odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 1 maja. By dowiedzieć się więcej, odwiedźcie stronę Microsoft HoloLens.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-provides-online-qa-for-hololens-reiterates-all-universal-apps-work-on-it

Polecamy również w kategorii HoloLens