Menu kategorii
 • Koniec wsparcia technicznego Windows XP nakręcił sprzedaż nowych PC

  Koniec wsparcia technicznego Windows XP nakręcił sprzedaż nowych PC

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  16:27
  11.04.2014
  2814 wyświetlenia

  Choć Windows XP nie trafił na żaden nowy PC, przyczynił się do wzrostu popytu na nowe zestawy komputerowe. Raporty wskazują, że choć tendencja sprzedaży wciąż jest spadkowa, pierwszy kwartał 2014 r. znacznie ją zahamował.

  Badania rynku przeprowadziły dwie szanowane firmy analityczne. Według danych IDC w pierwszym kwartale tego roku sprzedano na całym świecie 73,4 mln PC-tów. Spadek w tym kwartale wynosił tylko 4,4%, podczas gdy w oparciu o tendencję zakładano 5,3% spadku. Dane firmy Gartner mówią z kolei o 76,6 mln sprzedanych urządzeń w Q1. Różnica w poziomie spadku popytu na PC w porównaniu do zeszłorocznego Q1 wynosi 1,7%.

  źródło grafiki - www.technobuffalo.com

  Wzrosło zapotrzebowanie szczególnie na mocne zestawy komputerowe. Wynik dodatni zaliczyła też Japonia, w której liczba zamówień wzrosłą o 35% w stosunku do poprzedniego roku. Obie firmy zaobserwowały spadek zainteresowania tabletami, co nieco spowolniło spadek popularności laptopów. Ogólnie rzecz biorąc, rynek PC nie ma się już tak dobrze, jak przed dekadą. Jak komentuje IDC: "Reklamowane zamienniki XP w rzeczywistości hamują popyt konsumentów i żaden czynnik nie zwiastuje odbicia się tendencji rynkowej powyżej zera."

  Windows XP, który po prawie 13 latach odchodzi na emeryturę, w zeszłej dekadzie utrzymywał się na szczytach popularności. Czyżby złoty wiek PC już minął?


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: http://www.neowin.net/news/the-end-of-windows-xp-support-helped-pc-shipments-in-q1-2014

  Polecamy również w kategorii Windows XP