Menu kategorii
 • Koniec cyklu życia - Microsoft odcina wsparcie dla Windowsa XP

  Koniec cyklu życia - Microsoft odcina wsparcie dla Windowsa XP

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:51
  08.04.2014
  6102 wyświetlenia

  Dziś, po upłynięciu ponad dwunastu lat od premiery, Windows XP trafia do wielkiego kosza. Ostateczne zaprzestanie wsparcia technicznego nie przekonało jednak niektórych zapalonych użytkowników systemu-zombie.

  Windows XP żył o wiele dłużej, niż się spodziewano. "Mainstreamowe" wsparcie dla leciwych okienek zakończyło się w 2009 r. i od tego czasu Microsoft oferował "rozszerzoną" wersję wsparcia - które to również dziś się kończy. Co oznacza koniec wsparcia? Brak darmowych łatek bezpieczeństwa, poprawek i aktualizacji systemu, przez co staje się on coraz mniej stabilny i coraz bardziej narażony na ataki. Zaniechanie wsparcia technicznego objęło także pakiet biurowy Office 2003.

  Obrazek

  Mimo dość szeroko zakrojonej kampanii, nie wszyscy chcą opuścić 12-letni system. Wciąż prawie 1/3 użytkowników Internetu na całym świecie korzysta z XP-ka. Dla niektórych to kwestia przyzwyczajenia, za to dla firm i organizacji rządowych trudność stanowi migracja wielu jednostek na nowy system, możliwe problemy z kompatybilnością czy wreszcie cena zakupu wielu licencji Windowsa 8 czy 7. Nie przeszkadzało to jednak rządowi Wielkiej Brytanii w zakupie dodatkowego roku płatnego wsparcia dla swoich urządzeń z XP, co kosztowało podatników 5,5 miliona funtów. Z takiej usługi skorzysta także rząd Holandii, który wykupi wsparcie dla prawie 40 tysięcy jednostek.

  Wciąż korzystasz z Windows XP i chciałbyś przesiąść się na coś bardziej współczesnego? Już wkrótce na łamach CentrumXP.pl ukaże się felieton, przedstawiający sposoby modernizacji naszego systemu PC.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: http://www.neowin.net/news/end-of-life-microsoft-finally-terminates-support-for-windows-xp

  Polecamy również w kategorii Windows XP