Kompresja NTFS

Kompresja NTFS

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
18.03.2006
4 komentarze
11564 wyświetlenia

Jeżeli chcemy zmniejszyć objętość naszych danych znajdujących się na dysku twardym, jednak nie odpowiadają nam foldery skompresowane ZIP, możemy skorzystać z innej opcji pozwalającej na oszczędność miejsca. Kompresja NTFS zapewnia nam wygodę pracy oraz dość dobre upakowanie informacji. Używając tej metody zmniejszania objętości plików, nie zauważymy w żadnym momencie spadku wydajności ponieważ kompresja i dekompresja odbywa się w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie tej opcji jest bardzo proste. Wybierzmy folder, którego rozmiar zamierzamy zmniejszyć i kliknijmy na niego prawym przyciskiem myszy. Z menu, które się wyświetli wybierzmy pozycję Właściwości a w nowym oknie kliknijmy w przycisk Zaawansowane. Naszym oczom ukaże się okno Atrybuty zaawansowane. W nim zaznaczamy opcję Kompresuj zawartość, aby zaoszczędzić miejsce na dysku.

Po spakowaniu folderu w Eksploatorze Windows jego nazwa będzie się odróżniała niebieskim kolorem. Jeżeli chcemy ustawienie możemy to zmienić korzystając z menu Narzędzia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Archiwizacja

Komentarze

 • Dragon 18:01 27.10.2007

  taak, używałem już tego nie jeden raz na swoim kompie i jestem zadowolony z tej morzliwości. jestem dość spracowanym człowiekiem i mam dużo szpargałów na kompie i gdyby nie kompresja, już dawno mój dysk by był zapełniony...

 • h2o 13:22 08.08.2008

  Potwierdzam w 100%. To funkcjonalność bajecznie prosta w uruchomieniu niczym b. krótki kawałek drutu... p. opis artykułu i b.przydatna zwłaszcza, gdy spostrzegasz, że na dysku/dyskach w twoim komputerze zaczyna brakować miejsca. Co ważne, rzeczywiście nie spowalnia pracy.

 • Drone 15:59 07.05.2009

  No proszę. A ja się tego naszukałem. Dzięki wielkie

 • Karla 00:31 10.06.2013

  Czy można cofnać kompresję, jesli tak to w jaki sposób?

Skomentuj

Autor