Kolejny patent na dotyk 3D w portfolio Microsoftu

Kolejny patent na dotyk 3D w portfolio Microsoftu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:30
14.07.2015
2143 wyświetlenia

Microsoft zmienił jakiś czas temu politykę rozwoju smartfonów Lumia i zapowiedział, że skupi się przede wszystkim na kilku flagowych modelach. Jednym z nich może stać się "McLaren" - tajemniczy smartfon z górnej półki, rzekomo wspierający trójwymiarowe gesty. Microsoft opatentował niedawno kolejną technologię w zakresie "3D Touch", która ma zostać wprowadzona do niezapowiedzianych jeszcze urządzeń.

Przeszło rok temu pisaliśmy o bezdotykowej kontroli smartfonów Lumia, nad którą pracował Microsoft. Wówczas cały projekt znajdował się w fazie prototypu. "Dotyk 3D" to technologia, dzięki której urządzenie rozpoznaje palec użytkownika nad ekranem i interpretuje wykonywane przez niego gesty. Jak dotąd na rynku nie pojawił się jeszcze żaden smartfon, który oferowałby takie możliwości. Niemniej jednak mamy dwóch kandydatów. Pierwszym jest wspomniany "McLaren", który - jak głoszą nieoficjalne doniesienia - zostanie wyposażony w 5,2-calowy ekran o rozdzielczości 1080p, 20-megapikselowy aparat i 64 GB pamięci wbudowanej. Kolejny kandydat to domniemany następca Lumii 1520, wyposażony w układ Snapdragon 801 SoC. Oba urządzenia miałyby zadebiutować z preinstalowanym Windows 10 Mobile (najprawdopodobniej jesienią tego roku).

3D Touch

Wróćmy jeszcze do świeżo zarejestrowanego patentu. Mówi on o systemie, który nie tylko "zobaczy" palec użytkownika (nie jest do tego wymagane zetknięcie go z ekranem dotykowym), ale również rozpozna jego kąt nachylenia względem urządzenia. Wszystko to za sprawą dwóch czujników umieszczonych w różnych miejscach. Rejestrowane za ich pomocą dane są następnie interpretowane przez system, umożliwiając kontrolowanie interfejsu czy nawet manipulowanie obiektami 3D.

Technologia bezdotykowa miałaby znaleźć zastosowanie nie tylko w smartfonach, ale również innych urządzeniach z Windows 10. Z drugiej strony w desktopowej edycji systemu nie natrafiono na żadne wzmianki (pominąwszy wsparcie dla HoloLens), które sugerowałyby wsparcie dla takich rozwiązań. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by obsługa gestów 3D została dodana w jednej z regularnych aktualizacji Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-gets-another-patent-for-its-3d-touch-system

Polecamy również w kategorii Urządzenia