Jak zmienić ekran wywołania CTRL + ALT + DEL?

Jak zmienić ekran wywołania CTRL + ALT + DEL?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 11/16/2008, 12:00 AM

Liczba odsłon: 26626

System Microsoft Windows Vista przyniósł ze sobą wiele nowości. Nowy interfejs, nowe narzędzia, nowe rozwiązania technologiczne. Podobnie również było z systemem Windows XP, a w szczególności w wersji z dodatkiem SP2. Jednakże wiele przyzwyczajeń użytkowników starszych wersji "okienek" zostało rozwianych w nowym systemie.
Mowa w tym przypadku o funkcji przypisanej systemowo kombinacji klawiszy CTRL + ALT + DEL. Zapewne wielu użytkowników pamięta, kiedy skorzystanie ze wspomnianego skrótu skutkowało uruchomieniem Menedżera zadań.
Sytuacja ta zmieniła się diametralnie wraz z systemem Windows Vista, kiedy to po użyciu świetnie znanego skrótu klawiaturowego przenosimy się do menu (podobnego do ekranu logowania) zawierającego niefortunnie dobrane funkcje. Zablokuj ten komputer, Przełącz użytkownika, Wyloguj, Zmień hasło, Uruchom Menedżera zadań - to skutek użycia wspomnianych klawiszy.

W wielu przypadkach wyżej wymienione funkcje okazują się w tym miejscu całkowicie nieprzydatne, bowiem do wielu z nich mamy szybszy dostęp z poziomu systemowego pulpitu i menu Start.

Jak zatem odchudzić ekran wywołania klawiszami CTRL + ALT + DEL ?
Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w Panelu Sterowania (Windows Vista Business, Ultimate, Enterprise), bądź w rejestrze systemowym (Windows Vista Home Basic oraz Home Premium).

Sposób postępowania dla wersji systemu Windows Vista Home Basic oraz Windows Vista Home Premium

Wchodzimy w menu Start, w pole wyszukiwania wpisujemy regedit i naciskamy klawisz Enter. W uruchomionych Edytorze rejestru przechodzimy przez następujące gałęzie: HKEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Policies, System.
W przypadku, gdy klucz System nie istnieje, zmuszeni jesteśmy utworzyć go. Klikamy zatem prawym przyciskiem myszy Policies i z menu kontekstowego wybieramy Nowy, a następnie Klucz. Wpisujemy nazwę System i naciskamy klawisz Enter.
Teraz już możemy przejść do modyfikacji ekranu wywołania.
W prawej części okna Edytora rejestru zapewne nie będą znajdować się żadne wartości (poza Domyślna), zatem musimy je utworzyć. Z górnej belki programu wybieramy Edycja, następnie Nowy i Wartość DWORD (32-bitowa). Jako nazwę nowo utworzonej wartości nadajemy jedną z poniższych:

  • DisableLockWorkstation - odpowiada za pozycję Zablokuj ten komputer;
  • HideFastUserSwitching - odpowiada za pozycję Przełącz użytkownika;
  • NoLogoff - odpowiada za pozycję Wyloguj;
  • DisableChangePassword - odpowiada za pozycję Zmień hasło;
  • DisableTaskMgr - odpowiada za pozycję Uruchom Menedżera zadań.

Po wpisaniu nazwy naciskamy dwukrotnie klawisz Enter, co skutkować będzie uruchomieniem okna edycji, w którym to w pole Dane wartości wpisujemy 1, aby uaktywnić utworzony klucz.
Jeżeli chcemy pozbyć się więcej pozycji ze wspomnianego ekranu wywołania, w analogiczny sposób tworzymy kolejne wartości, oczywiście pamiętając o odpowiedniej nazwie.

Wprowadzone zmiany będą obowiązywać już po zamknięciu Edytora rejestru.

Sposób postępowania dla wersji systemu Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Enterprise

W pole wyszukiwania w menu Start wpisujemy gpedit.msc i naciskamy klawisz Enter w celu uruchomienia Edytora zasad grupy lokalnej. Następnie we wspomnianym edytorze w lewej kolumnie okna klikamy Szablony administracyjne, następnie System oraz Opcje klawiszy Ctrl + Alt + Del.
W prawej części edytora widnieć będą cztery opcje odpowiadające za pozycje znajdujące się na ekranie wywołania wspomnianymi klawiszami. W celu usunięcia wybranej klikamy dwukrotnie np. Usuń wylogowywanie i w nowo otwartym oknie zaznaczamy pole przy Włączone, po czym klikamy OK. Wprowadzone zmiany od razu obowiązują.
Podobnie postępujemy z innymi opcjami, aczkolwiek warto zauważyć, że w Edytorze zasad grupy lokalnej brakuje możliwości usunięcia pozycji Przełącz użytkownika, której to niestety nie da się wyłączyć w wyższych wersjach systemu.

Tak jak wspomnieliśmy na początku porady, we wcześniejszych edycjach systemu operacyjnego skrót CTRL + ALT + DEL służył do uruchomienia Menedżera zadań, a w najnowszych "okienkach" teoretycznie zmuszeni jesteśmy na przejście przez ekran z wieloma opcjami. Aczkolwiek praktycznie istnieje szybsza możliwość przywołania Menedżera zadań, a mówiąc dokładniej istnieją dwa sposoby:
1. Używając skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + ESC.
2. Klikając prawym przyciskiem myszy wolny obszar paska zadań i z menu kontekstowego wybierając Menedżer zadań.

W ten oto sposób odchudziliśmy ekran wywołania słynnym już skrótem klawiaturowym, który to ewoluował wraz z wersjami systemów Windows. W systemach z linii 9x służył do restartowania komputera, w wersjach NT (z wyłączeniem Windows Vista) do uruchomienia Menedżera zadań, a w obecnej wersji do omówionego w tej poradzie ekranu z wieloma opcjami. Czego zatem można się spodziewać w nadchodzącym Windows 7...

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia