Jak zakończyć proces aplikacji zawieszonej na pełnym ekranie?

Jak zakończyć proces aplikacji zawieszonej na pełnym ekranie?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/20/2020, 6:49 PM

Liczba odsłon: 61513

Czasem zdarza się, że grając w grę lub używając innej aplikacji pełnoekranowej, program przestaje odpowiadać i trudno się z tego stanu wydostać. Jeśli nie działa skrót Alt + F4, skrót Alt + Tab nie pozwala zminimalizować okna lub wyciągnąć innego na pierwszy plan oraz nie można dostać się do Menedżera zadań, nie znaczy to koniecznie, że potrzebny jest reset. Nie trzeba wylogowywać się i logować ponownie ani ponownie uruchamiać komputera, jeśli wcześniej zabezpieczyliśmy się na tę ewentualność. Poniżej omówimy kilka sposobów, które mogą w takiej sytuacji pomóc.

Menedżer zadań zawsze na wierzchu

Gdy gra lub aplikacja w Windows 10 się zawiesi, zwykle możemy uruchomić Menedżer zadań, aby zabić jej proces, ale czasem to aplikacja pełnoekranowa znajduje się na pierwszym planie i zasłania wszystko prócz paska zadań i menu Start. W rezultacie Menedżer zadań jest nieosiągalny. Aby temu zapobiec, należy zmienić wcześniej jedną opcję.

  1. Włącz Menedżera zadań. Jak zwykle możesz to zrobić na kilka sposobów:
    • wykonaj skrót Ctrl + Alt + Delete i kliknij Menedżer zadań;
    • kliknij przycisk Start prawym przyciskiem myszy (lub wcześniej przycisk Start na klawiaturze, jeśli pasek zadań jest ukryty) i wybierz Menedżer zadań;
    • kliknij pusty obszar paska zadań (między miniaturami aplikacji i folderów a zasobnikiem) prawym przyciskiem myszy i wybierz Menedżer zadań;
    • otwórz menu Start i zacznij wpisywać Menedżer zadań, po czym kliknij najlepszy wynik.
  2. W górnym menu kliknij Opcje, a następnie Zawsze na wierzchu.
  3. Jak zakończyć proces aplikacji zawieszonej na pełnym ekranie

  4. Od teraz, gdy otworzysz Menedżera, nie będzie on już schowany za aplikacją pełnoekranową. Wtedy możesz znaleźć ją na liście, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać Zakończ zadanie.

Ctrl + Alt + F4, aby natychmiast zabić proces

Zwykle do zamykania programu na pierwszym planie służy skrót Alt + F4, ale nie działa on zawsze. Można skorzystać z dodatkowego skrótu, dodając do niego Alt. Nie jest on jednak domyślnie rozpoznawany przez Windows. Z pomocą przychodzi tu niewielki programik o nazwie SuperF4.

  1. Udaj się na stronę https://stefansundin.github.io/superf4/ i pobierz program SuperF4, klikając Download (i numer wersji).
  2. Uruchom pobrany instalator i przejdź kroki instalacji, klikając Install, Next i Finish. Całość potrwa kilka sekund.
  3. SuperF4 pojawi się w zasobniku systemowym. Jeśli go tam nie ma, aplikację można uruchomić z menu Start.
  4. Warto przyjrzeć się jego opcjom. Kliknij ikonę SuperF4 prawym przyciskiem, a następnie Options > Autostart. Dzięki temu program będzie uruchamiał się wraz z systemem. Kliknij Enable, aby włączyć, lub Disable, aby wyłączyć działanie programu.
  5. Jak zakończyć proces aplikacji zawieszonej na pełnym ekranie

  6. Teraz, gdy SuperF4 jest włączony, a na pierwszym planie otwarta jest zawieszona (lub jakakolwiek inna) aplikacja, wykonaj skrót Ctrl + Alt + F4. Proces tej aplikacji zostanie natychmiast zabity.
  7. Możesz też użyć skrótu Win + F4, a następnie zaznaczyć wskaźnikiem myszy okno aplikacji, która ma być zamknięta.

Przejście na inny pulpit

Jeśli program zawiesił się na jednym pulpicie systemu Windows 10, można spróbować przejść na drugi pulpit i z tego miejsca zakończyć proces. Najpierw trzeba jednak utworzyć dodatkowy pulpit. Jak to zrobić?

  1. Utwórz nowy pulpit wirtualny. Z naszego poradnika Wirtualne pulpity w Windows 10 dowiesz się, jak to zrobić.
  2. Gdy masz już więcej niż jeden pulpit, w przypadku zawieszenia się gry lub aplikacji użyj skrótu Ctrl + Win + strzałka w lewo/strzałka w prawo, aby przechodzić między pulpitami.
  3. Będąc na innym pulpicie, uruchom Menedżer zadań i zakończ proces zawieszonego programu.

Próba wylogowania

Gdy w danej chwili nie przygotowaliśmy się do użycia żadnego z wyżej wymienionych sposobów, możemy spróbować wylogować się z konta użytkownika i w pewnym momencie przerwać tę operację. Nie zawsze się to uda, jednak gdy nie chcemy utracić zmian w innych otwartych aplikacjach, warto zaryzykować.

  1. Gdy aplikacja jest zawieszona na pełnym ekranie i nic nie pomaga, naciśnij na klawiaturze przycisk Start. W menu Start kliknij swoją ikonę użytkownika i wybierz Wyloguj. Możesz też użyć skrótu Ctrl + Alt + Del i kliknąć Wyloguj.
  2. Rozpocznie się zamykanie aplikacji. Jeśli w którejś z nich są niezapisane zmiany, otwarte karty itd., dostępne będą dwa przyciski: Wyloguj mimo to i Anuluj. Kliknij oczywiście ten drugi. Dzięki temu istnieje szansa, że zawieszona aplikacja została zakończona.

Jak widać, zawieszony program to nie koniec świata! Z tej kłopotliwej sytuacji zazwyczaj można wyjść bez szwanku, jeśli wcześniej przygotowaliśmy się na taki wypadek. Warto odnotować, że również Microsoft pracuje nad wygodnym narzędziem do zabijania niereagujących procesów. Zostanie ono włączone do zestawu narzędzi PowerToys.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia