Jak zainstalować Linuksa w Windows 10 przy pomocy WSL

Jak zainstalować Linuksa w Windows 10 przy pomocy WSL

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/29/2017, 12:13 PM

Liczba odsłon: 44087

O rosnącym i objawiającym się pod różnymi postaciami wsparciu Microsoftu dla systemów i narzędzi spod znaku pingwina pisaliśmy już na łamach CentrumXP wielokrotnie. Tym razem zajmiemy się konkretnym przykładem wsparcia dla dystrybucji Linuksa, które można instalować z poziomu Sklepu Microsoft i uruchamiać jako aplikacje od czasu wprowadzenia aktualizacji Fall Creators Update. Instalacja systemu linuksowego jest teraz tak łatwa, jak pobranie praktycznie każdej innej aplikacji ze Sklepu. Najpierw jednak przygotujemy grunt, czyli włączymy Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL). Po jego instalacji możemy pobierać wszystkie wspierane dystrybucje Linuksa i uruchamiać je w okienkach obok siebie. WSL pozwala też uruchamiać jednocześnie aplikacje na Linuksa i Windows 10 bez konieczności stosowania dual-bootingu czy dodatkowych maszyn wirtualnych.

Jak pobrać Podsystem Windows dla systemu Linux?

By móc zainstalować dystrybucję Linuksa i uruchamiać ją z poziomu Windows 10, musimy najpierw zainstalować opcjonalną funkcję systemu o nazwie Podsystem Windows dla systemu Linux, znaną też pod angielską nazwą Windows Subsystem for Linux, czyli w skrócie WSL. Po jej włączeniu można będzie pobrać Linuksa ze Sklepu Microsoft. Jak można przeczytać w opisie, funkcja "zawiera usługi i środowisko umożliwiające uruchamianie natywnych powłok trybu użytkownika i narzędzi systemu Linux w systemie Windows".

  1. Otwieramy panel Ustawienia i przechodzimy do sekcji Aplikacje.
  2. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  3. Przewijamy zawartość w dół i w sekcji Powiązane ustawienia klikamy Programy i funkcje.
  4. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  5. Teraz klikamy odsyłacz Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows znajdujący się w menu po lewej stronie.
  6. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  7. Na liście odnajdujemy Podsystem Windows dla systemu Linux i, jeśli nie jest zaznaczony, zaznaczamy go. Zatwierdzamy przyciskiem OK.
  8. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  9. Instalacja wykona się automatycznie i potrwa od kilku sekund do minuty. By ją ukończyć, konieczny będzie restart systemu. W okienku, które się pojawi, klikamy Uruchom ponownie teraz.
  10. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

Jak zainstalować Linuksa?

Gdy zainstalowaliśmy już WSL i ponownie uruchomiliśmy komputer, możemy zabrać się za instalację Linuksa. WSL posiada obecnie wsparcie dla trzech dystrybucji tego systemu: Ubuntu, openSUSE Leap oraz SUSE Linux Enterprise Server.

  1. Tę część zaczynamy od uruchomienia aplikacji Sklep Microsoft, której ikonę znajdziemy w menu Start lub przypiętą na pasku zadań.
  2. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  3. Możemy teraz skorzystać z wyszukiwarki, w polu Wyszukaj wpisując Linux lub nazwę dystrybucji. Możemy też skorzystać z gotowych linków, które otworzą strony poszczególnych dystrybucji:
    Ubuntu | openSUSE Leap | SUSE Linux Enterprise Server
  4. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  5. Wybieramy którąś z dystrybucji i wchodzimy na jej stronę. U nas wybór padł na popularne Ubuntu.
  6. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  7. Klikamy przycisk Pobierz i czekamy, aż pobieranie zostanie ukończone. Rozmiary dystrybucji Ubuntu to przykładowo 195,5 MB do pobrania. Gdy produkt zostanie zainstalowany, zobaczymy stosowne powiadomienie. Rekomendujemy kliknięcie opcji Przypnij do menu Start.
  8. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  9. Teraz na stronie dystrybucji w Sklepie klikamy przycisk Uruchom lub znajdujemy jej ikonę w menu Start. Po uruchomieniu okienka terminala następuje kolejny proces pierwszej konfiguracji, który może potrwać kilka minut.
  10. Jak zainstalować Linuksa w Windows 10?

  11. Nasz Ubuntu jest już gotowy do pracy. Warto przypomnieć, że w analogiczny sposób można zainstalować wszystkie pozostałe dystrybucje i uruchamiać je obok siebie.

Garść porad dla zaawansowanych użytkowników:

  • wspomniane wcześniej okienko Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows możemy otworzyć bezpośrednio. Wystarczy w oknie polecenia Uruchom wpisać optionalfeatures.
  • szybkiej instalacji WSL można też dokonać za pomocą PowerShella z uprawnieniami administratora, wpisując komendę Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux.
  • okno terminala Linuksa można uruchomić z CMD. W przypadku Ubuntu w oknie Wiersza polecenia wpisujemy po prostu ubuntu.