Jak ustawić automatyczną zmianę motywu w Windows 10?

Jak ustawić automatyczną zmianę motywu w Windows 10?

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:00
12.03.2019
1208 wyświetleń

Ciemny motyw systemu ma na celu odciążyć nasz wzrok podczas pracy w godzinach wieczornych i przy słabym oświetleniu. Faktycznie tak to działa w praktyce. Jednak problem się zaczyna, gdy z ciemnego motywu korzystamy w dzień. Fakt, niektórzy używają go 24 godziny na dobę i nie widzą w tym nic złego, lecz są też tacy użytkownicy, którzy wolą korzystać z obu motywów zamiennie, zależnie od potrzeb.

Ciemny Motyw systemu

Przełączanie motywu ręcznie za każdym razem, gdy zrobi się ciemno lub gdy za oknami wstaje słońce, może być niewygodne i męczące. Niestety, system Windows 10 nie oferuje na razie żadnego automatycznego rozwiązania, które by zmieniało ten motyw za nas, zależnie od pory dnia. Na szczęście istnieje w systemie Windows coś takiego, jak Harmonogram zadań. Właśnie to narzędzie wykorzystamy, aby wprowadzić taką automatyzację. Przedstawiam krok po kroku, jak to zrobić.

Harmonogram zadań

Pierwszym krokiem jest uruchomienie Harmonogramu zadań. W tym celu wystarczy wyszukać go po nazwie w polu wyszukiwania systemu Windows i uruchomić narzędzie.

Tworzenie zadania

Następnie musimy utworzyć Nowe zadanie podstawowe, wybierając tę opcję w menu Akcja.

Tworzenie zadania

Nazywamy nowe zadanie wedle własnego uznania, tak by było ono łatwe do zidentyfikowania, na przykład Zmiana motywu systemu na ciemny (lub jasny).

Powtarzalność

Wybieramy, kiedy nasze zadanie ma być uruchamiane. Zależy nam, by motyw zmieniał się codziennie.

Godziny

Teraz musimy zdecydować, o której godzinie ma nastąpić zmiana motywu.

Formuła

Wybieramy opcję Uruchom program, w pole Program/skrypt wpisujemy reg, a w polu Dodaj argumenty podajemy magiczne zaklęcie. Formuła dla ustawienia motywu ciemnego brzmi następująco:

add HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize /v AppsUseLightTheme /t REG_DWORD /d 0 /f

Jeśli chcemy utworzyć zadanie zmieniające motyw na jasny, musimy w polu Dodaj argumenty wpisać:

add HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize /v AppsUseLightTheme /t REG_DWORD /d 1 /f

Tworzenie zadania

Klikamy Dalej, a następnie zaznaczamy opcję Otwórz okno dialogowe Właściwości dla tego zadania, kiedy kliknę przycisk Zakończ

Właściwości

W oknie Właściwości zadania, przechodzimy do karty Warunki i odznaczamy opcję Uruchom zadanie tylko wtedy, gdy komputer jest na zasilaniu sieciowym

Właściwości zadania

Na karcie Ustawienia odznaczamy opcję Uruchom szybko zadanie, jeśli pominięto zaplanowane uruchomienie, po czym zamykamy okno właściwości.

Uruchom zadanie

Teraz wystarczy tylko odnaleźć utworzone przez nas zadanie na liście i z menu kontekstowego wybrać opcję Uruchom.

To wszystko! Trzeba pamiętać, że dla każdego z motywów trzeba ustawić osobne zadanie z odpowiednimi godzinami działania, by zmiana następowała płynnie.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Personalizacja Windows 10