Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 10/23/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 132788

Jednym z najlepszych i najwyżej ocenianych systemów operacyjnych w historii Microsoftu zdecydowanie był Windows 7. Niestety, miało to również swoje negatywne strony, bowiem w efekcie wielu użytkowników po prostu rozczarowało się jego następcą, czyli Windows 8. Nic dziwnego więc, że ze sporą dozą nieufności przypatrywali się Windows 10 w momencie jego premiery. System ten, mimo że genialny, borykał się dodatkowo z jednym problemem – nadmiernym wykorzystaniem danych telemetrycznych, przez co sprawiał wrażenie szpiegującego swoich użytkowników. Jak łatwo odgadnąć, powiększyło to jeszcze wcześniejszą niechęć do przesiadki na nowy system, przez co wielu użytkowników do tej pory korzysta ze starego, sprawdzonego Windows 7. Czas jednak upływa nieubłaganie, zaś to, co niegdyś sprawdzało się świetnie, teraz stanowi jedynie relikt dawnej epoki. Dowodzi tego chociażby fakt, że spora liczba sterowników oraz nowszego oprogramowania praktycznie pomija temat obsługi na systemach starszych niż pierwsza kompilacja Windows 10. Ma to zresztą swoje uzasadnienie – duża część funkcji i zabezpieczeń, które wykorzystują aplikacje, dostępna jest tylko na najnowszej odsłonie Okienek. Dotyczy to nawet takich elementów jak DirectX 12 (zestaw bibliotek odpowiedzialnych za renderowanie grafiki), który coraz szerzej wykorzystywany jest w grach. Co oznacza to dla przeciętnego Kowalskiego? Ano mniej więcej tyle, że jeśli chce on, by jego komputer nadal spełniał jakiekolwiek działanie multimedialne oraz był odpowiednio zabezpieczony, musi on przeprowadzić aktualizacje systemu do Windows 10, niezależnie od tego, czy mu się to podoba czy nie. Na szczęście wymagania sprzętowe najnowszego Windowsa są relatywnie niskie, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie tej procedury nawet na leciwych już PC.

Jak uaktualnić Windows 7 do Windows 10 Fall Creators Update

Specjalnie dla was przygotowaliśmy ten artykuł objaśniający krok po kroku cały proces aktualizacji systemu operacyjnego do najnowszej wersji Windows 10, czyli Fall Creators Update. Konieczne będzie do tego posiadanie klucza licencyjnego, bowiem oficjalnie okres darmowej aktualizacji został już zakończony. Co istotne, proces ten można przeprowadzić jedynie na w pełni legalnych i aktywowanych systemach Windows 7/8/8.1. Zaczynajmy!

Schemat wersji do których zaktualizujemy system

Proces aktualizacji systemu do Windows 10 Fall Creators Update

  1. Przechodzimy na jedną z oficjalnych stron Microsoftu celem pobrania Asystenta aktualizacji systemu Windows 10. Dodatkowo znajdziemy tu całkiem sporo informacji na temat aktualizacji do Windows 10.
  2. Klikamy opcję Pobierz narzędzie, po czym potwierdzamy monit dotyczący zapisania pliku. Następnym krokiem jest oczywiście jego uruchomienie.
  3. Pobieranie narzędzia

  4. Wyświetlone zostanie okno zawierające informacje na temat postanowień licencyjnych. Klikając łącze Więcej informacji oraz Zasady zachowania poufności informacji, przejść możemy do stron internetowych zawierających szczegółowe wyjaśnienia. Gdy będziemy gotowi oraz zgodzimy się na przedstawione warunki, wybieramy Zaakceptuj.
  5. Warunki licencyjne

  6. Następny ekran udostępnia nam dwie opcje: utworzenia specjalnego nośnika instalacyjnego (z którego skorzystać można na przykład na innym urządzeniu) oraz uaktualnienia bieżącego PC. Wybieramy Uaktualnij ten komputer teraz.
  7. Wybór działania

  8. Rozpocznie się proces przygotowujący niezbędne pliki. Podczas jego trwania nadal możemy bezproblemowo korzystać z komputera. Gdy etap ten dobiegnie końca, ponownie okaże się konieczne potwierdzenie postanowień licencyjnych, tak jak miało to miejsce poprzednio.
  9. Pobieranie plików

  10. Po chwili na ekranie komputera wyświetli się opcja wyboru plików, które planujemy zachować. Poprzez wybranie Zmień elementy do zachowania zmienić możemy domyślne ustawienia na bardziej nam odpowiadające (zachowanie wszystkich plików i aplikacji, samych plików bądź skasowanie wszystkiego). Aby przeprowadzić jak najmniej problematyczną aktualizację, wybieramy Zachowaj pliki osobiste i aplikacje, po czym klikamy Dalej, a następnie Zainstaluj. Musimy dodać, że aktualizacja, bądź poprawniej uaktualnienie ze starszej wersji do nowszej właśnie polega na tym, aby jak najmniej odczuć proces instalacji nowego systemu. Jest to jednoznaczne z tym, że nasz system będzie do złudzenia przypominał poprzednią wersję: zachowane zostaną nasze pliki w dokładnie takiej samej strukturze, a wszystkie aplikacje zainstalowane na starszym systemie, będą także od razu gotowe do użycia w nowej wersji Windows 10, oczywiście pod warunkiem, że aplikacje te są kompatybilne z nowym systemem.
  11. Wybór dotyczący zachowania plików

  12. W trakcie procesu instalacyjnego nadal możemy działać na komputerze, jednak odradza się pracę nad ważnymi plikami – w pewnym momencie komputer przejdzie do kolejnego etapu aktualizacji, podczas którego zacznie się restartować i stanie się niedostępny. Oczywiście zanim to nastąpi, możemy jeszcze porzucić cały proces poprzez kliknięcie Anuluj.
  13. Nieresponsywny okres przejściowy

  14. Wspomniany okres braku reakcji może potrwać od godziny, do nawet kilkunastu godzin, co warto wziąć po uwagę podczas planowania uaktualnienia. Związane jest to z procesem migracji danych oraz aplikacji ze starszego systemu do nowszego. Im tych danych i programów więcej, tym proces uaktualnienia będzie dłuższy. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie ingerować w aktualizację. Gdy dojdzie ona do końca, trafimy do ekranu pierwszej konfiguracji, o której przeczytać możecie więcej w artykule Pierwsza konfiguracja Windows 10 Fall Creators Update. Gdy już ją ukończymy, pozostanie nam jedynie aktywować system z poziomu działającego już systemu, co uczynić możemy w oknie Ustawień, w zakładce Aktualizacja i zabezpieczenia w sekcji Aktywacja.
  15. Aktywacja systemu

Jak widać, cały proces aktualizacji systemu ze starszych wersji do Windows 10 nie jest zbytnio skomplikowany, dzięki czemu przeprowadzić go może nawet laik. Jedyne czego tak naprawdę potrzebujemy, to klucz licencyjny Dziesiątki oraz odrobina czasu i chęci. Jeśli z jakiegoś powodu postanowimy cofnąć się do Windows 7 lub 8.1, również i to jest możliwe – najlepiej jednak przed przystąpieniem do tego wykonać kopię zapasową newralgicznych danych (zawsze warto bowiem mieć dodatkowe zabezpieczenie).