Menu kategorii
 • Jak przyspieszyć i dostosować wyszukiwanie w Windows 10?

  Jak przyspieszyć i dostosować wyszukiwanie w Windows 10?

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  12:00
  13.12.2018
  6295 wyświetleń

  Przeszukiwanie całego dysku twardego, by odnaleźć konkretny plik, może trwać wieczność. Windows 10 potrafi jednak to rozwiązać w mgnieniu oka. Wszystko za sprawą funkcji rozszerzonego wyszukiwania, która debiutuje w aktualizacji 19H1 (w Windows Insider dostępna od kompilacji 18267). Pozwala ona systemowi Windows przeszukiwać wszystkie nasze foldery i dyski zamiast ograniczać się (domyślnie) do dokumentów, zdjęć, wideo i pulpitu. Jak ją włączyć, aby na stałe przyspieszyć systemową wyszukiwarkę?

  Jak włączyć rozszerzone indeksowanie?

  Aby poprawić indeksowanie wyszukiwania, Microsoft dodał funkcję rozszerzonego indeksowania. Pozwala ona zaoszczędzić czas, zasoby procesora i baterię. Jak ją włączyć?

  1. Otwieramy aplikację Ustawienia, klikamy Wyszukiwanie, a następnie Wyszukiwanie w systemie Windows.
  2. W sekcji Znajdź moje pliki zaznaczamy Rozszerzone (zalecany).
  3. Jak włączyć rozszerzone indeksowanie?

  4. Rozpocznie się jednorazowy proces indeksowania, trwający około 15 minut. Po jego zakończeniu dodatkowe pliki będą gotowe dla następnych wyszukań w Windows. Dzięki temu zawartość naszych dysków będzie dostępna dla wyszukiwarki niemal natychmiast.

  Jak wykluczyć foldery z rozszerzonego indeksowania?

  Jeśli nie chcemy indeksować wybranych folderów, np. zawierających wrażliwe dane, możemy dodać je do listy wykluczonych.

  1. Pozostając na tej samej stronie, przewijamy ją w dół i klikamy przycisk plusa obok napisu Dodaj wykluczony folder.
  2. Jak włączyć rozszerzone indeksowanie?

  3. Otworzy się okienko dialogowe Wybierz folder. Przechodzimy do lokalizacji, w której folder ten się znajduje, ale nie otwieramy go, tylko zaznaczamy pojedynczym kliknięciem. Wybór zatwierdzamy, klikając przycisk Wybierz folder.
  4. Jak włączyć rozszerzone indeksowanie?

  5. Folder został dodany do listy wykluczonych.

  Zaawansowane ustawienia indeksatora wyszukiwania

  Windows 10 oferuje nam większą kontrolę nad systemową wyszukiwarką. Rzućmy okiem na bardziej zaawansowane opcje.

  1. Pozostając wciąż na stronie Wyszukiwanie w systemie Windows, przewijamy ją w dół i znajdujemy sekcję Więcej ustawień indeksatora wyszukiwania. Pod spodem znajduje się napis Zaawansowane ustawienia indeksatora wyszukiwania, który klikamy.
  2. Otworzy się okienko Opcje indeksowania. Klikamy na samym dole przycisk Zaawansowane. Otworzy się kolejne okienko: Opcje zaawansowane.
  3. Na karcie Ustawienia indeksowania mamy do wyboru wiele opcji. Indeksowanie (bądź nie) zaszyfrowanych plików jest domyślnie wyłączone i wydaje się to całkiem rozsądnym ustawieniem. Opcja, by traktować podobne słowa ze znakami diakrytycznymi jako inne słowa, jest z kolei włączona. Dalsze opcje pozwalają nam usunąć dotychczasowy indeks wyszukiwania i utworzyć nowy, a także zmienić lokalizację indeksowania, tj. zmienić katalog, w którym przechowywany będzie indeks.
  4. Jak włączyć rozszerzone indeksowanie?

  5. Druga karta w tym okienku to Typy plików. Jest to lista praktycznie wszystkich wspieranych przez Windows formatów plików. Dla każdego z nich możemy z osobna ustawić sposób indeksowania - czy mają być indeksowane tylko właściwości, czy też właściwości i zawartość pliku. Do listy można dodać także kolejne rozszerzenia, wpisując je w polu tekstowym i klikając Dodaj. Wszystkie operacje w tym oknie zatwierdzamy przyciskiem OK.
  6. Jak włączyć rozszerzone indeksowanie?


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Cenne wskazówki dla Windows 10