Jak pobrać i zainstalować Windows 7 Enterprise 90-day Trial?

Jak pobrać i zainstalować Windows 7 Enterprise 90-day Trial?

 Mateusz Miciński
Mateusz Miciński
00:00
22.09.2009
39 komentarzy
129230 wyświetleń

Pobieramy Windows 7

Zaczynamy od (właściwego) pobrania dużego pliku ISO o rozmiarze przeszło 2 GB z obrazem systemowym. Logujemy się do Portalu. Następnie przechodzimy na stronę CentrumXP.pl z linkiem do pobrania, klikamy Pobierz plik. U dołu po lewej stronie z rozwijalnej listy Select Your Language wskazujemy English i klikamy *.

*Jeżeli ktoś zainteresowany jest wersją 64-bitową systemu dla architektury x64 komputera, powinien analogicznie postąpić z rozwijalną listą po prawej stronie.

Teraz powinien się pojawić formularz rejestracyjny. W razie problemów z jego wyświetleniem, wystarczy odświeżyć stronę i poczekać. W kolejnych polach odpowiednio:

 • wpisujemy Imię;
 • wpisujemy Nazwisko;
 • wybieramy system, z którego korzystamy (np. Windows Vista);
 • wybieramy TechEntusiast (chyba, że inne określenie lepiej nas opisuje);
  Aktualizacja! Microsoft zmienił zasady i ci, którzy zaznaczają TechEntusiast nie otrzymują dostępu do Windows 7, tylko ci, którzy wybrali IT Manager.
 • zaznaczamy Evaluate Windows 7;
 • na samym dole wpisujemy adres e-mail taki, jak adres logowania Windows Live ID.

Następnie klikamy Continue i przy kolejnym zapytaniu ponownie Continue. Po chwili powinien zostać uruchomiony dedykowany menedżer pobierania. Działa on w Internet Explorer (klikamy u góry żółty pasek i zezwalamy na instalację dodatku) oraz Firefox (aplet Javy prosi o uruchomienie dodatku i zgadzamy się, klikając Run). Wskazujemy miejsce na dysku, gdzie ma zostać zapisany plik ISO i klikamy Zapisz. W kolumnie Progress na bieżąco wyświetlany jest procentowy stan pobierania.

W każdej chwili możemy wstrzymać pobieranie klikając Pause, bądź sprawdzić parametry procesu pobierania, klikając w tym celu Details.

Jeżeli cokolwiek naruszy pobieranie systemu, czy to niespodziewany restart czy chwilowy brak dostępu do Internetu, w dowolnie późniejszym czasie możemy ponownie uruchomić menedżer pobierania (ikonka Start Download Manager pojawia się na pulpicie) i wznowić proces pobierania, klikając Resume. Jest to też o tyle istotne, że z uwagi na przeogromne zainteresowanie nowym systemem, Microsoft może mieć problemy z zapewnieniem ciągłej dostępności serwera z obrazem Windows 7, przez co będzie trzeba za jakiś czas wznawiać transfer.

Do kolejnego kroku możemy przejść, gdy osiągniemy 100% postępu dla pobieranego obrazu ISO, co może potrwać nawet wiele godzin. Przykładowo przy łączu, dla którego prędkość pobierania wynosi 2Mb/s, obraz systemu powinien zostać pobrany w około trzy godziny.

Wypalamy płytę instalacyjną Windows 7

Skoro mamy już pobrany w całości obraz Windows 7, najwyższa pora nagrać go na płytę DVD:

 1. Pobieramy ImgBurn z działu Download,
 2. Instalujemy i uruchamiamy program,
 3. Wybieramy opcję Write image file to disc
 4. Z menu File wybieramy Browse for a source file,
 5. Wskazujemy plik 7600.16385.090713-1255_x86fre_enterprise_en-us_EVAL_Eval_Enterprise-GRMCENEVAL_EN_DVD.iso,
 6. Rozpoczynamy nagrywanie obrazu na płytę DVD, klikając Write u dołu programu.

Rozpoczynamy instalację Windows 7

Nagraną płytę DVD wkładamy do czytnika i uruchamiamy ponownie komputer. Jeżeli w BIOS-ie mamy ustawioną właściwą kolejność bootowania (Boot Sequence rozpoczynający się od napędu CD/DVD bądź czytnik CD/DVD ustawiony jako 1st Boot Device), komputer powinien wystartować z płyty DVD. Wcześniej może on prosić o naciśnięcie dowolnego klawisza w celu startu z płyty. W tym momencie dalszy proces instalacji nie powinien sprawiać większych problemów - postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie. W przypadku, kiedy na dysku twardym na innej partycji mamy zainstalowany Windows XP lub Windows Vista np. na partycji C:/, a instalujemy Windows 7 na partycji D:/, to instalator tego ostatniego systemu zadba o to, żeby przy uruchamianiu komputera wyświetlało sie menu wyboru systemu operacyjnego uwzględniające oba systemy. Zatem o to, że zniknie nam dotychczasowy system, który używa normalnie do pracy, nie powinniśmy się martwić.

Aktywujemy Windows 7

Pamiętajmy o tym, że w przeciągu 10 dni należy aktywować Windows 7 po jego zainstalowaniu i uruchomieniu. Rozwijamy menu Start, prawym przyciskiem myszy klikamy Computer, wybieramy properties, a następnie łącze 10 days to activate. Activate Windows now i pozycję Activate Windows.

Instalujemy polski pakiet językowy

Dla osób, które wolą poruszać się w polskim środowisku językowym, przedstawiamy sposób na zmianę interfejsu z angielskiego na polski.

 1. Pobieramy polski pakiet językowy, dostępny w opcjonalnych aktualizacjach Windows Update,
 2. Klikamy kolejno menu Start -> Control Panel -> Change display language
 3. Na liście języków zaznaczamy Polish (polski) i przechodzimy dalej (Next),
 4. Aby przejść do kolejnego kroku, należy zaakceptować umowę licencyjną (I accept the license terms),
 5. Po około pięciu minutach pakiet językowy zostanie pomyślnie zainstalowany, przechodzimy dalej (Next),
 6. Zaznaczamy Apply display language to welcome screen and system accounts i klikamy Change display language,

 7. Pozostaje na zakończenie uruchomić ponownie komputer (Restart now).

Przy ponownym uruchamianiu systemu, Windows 7 będzie posiadał w pełni polski interfejs.

Co warto wiedzieć o Windows 7 Enterprise?

 • jeżeli posiadamy zainstalowaną jedną z wersji Beta lub RC systemu Windows 7, powinniśmy wykonać kopię zapasową plików osobistych, ponieważ wersję próbną powinniśmy zainstalować jako tzw. czystą instalację,
 • Windows 7 w wersji próbnej nie wymaga podawania klucza licencyjnego,
 • po dokonaniu instalacji mamy 10 dni na przeprowadzenie aktywacji systemu - w przeciwnym razie system będzie wyłączany co jedną godzinę,
 • po upływie 90 dni od czasu instalacji, system samoczynnie będzie się wyłączał co jedną godzinę - to nie jest żaden błąd, w końcu jest to wersja próbna oprogramowania, tzw. demo,
 • możliwość pobrania systemu Windows 7 Enterprise w wersji próbnej upłynie 31 marca 2010 roku,
 • komputer, na którym instalujemy system powinien być wyposażony minimum w procesor taktowany zegarem 1GHz, 1GB pamięci operacyjnej (2GB dla 64-bitowego systemu), 16GB wolnej przestrzeni dyskowej (20GB dla 64-bitowej wersji), kartę graficzną zgodną z DirectX 9, odtwarzacz (lub nagrywarkę) DVD, dostęp do Internetu.

A może wirtualny komputer z Windows 7?

To prawda, że pobrany obraz ISO można zainstalować na wirtualnej maszynie programu VirtualPC (analogicznie jak dla wersji testowych Beta oraz RC), jednak ze względu na kilka niedogodności, jakie normalnie w takich przypadkach występują, Redakcja CentrumXP.pl nie zaleca testowania Windows 7 w zwirtualizowanym środowisku. Mowa tu między innymi o obniżonej wydajności i sprawności działania systemu, emulacja karty graficznej, a co za tym idzie brak efektów Aero. Oczywiście można podobne problemy rozwiązać, korzystając z różnych niestandardowych rozwiązań, ale zachodzi pytanie: czy nie lepiej po prostu zainstalować Windows 7 na osobnej partycji dysku fizycznego?!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Przetestuj system

Komentarze

 • Nigel238 22:56 22.09.2009

  <p>"<span>Następnie klikamy [b]Continue[/b] i przy kolejnym zapytaniu ponownie [b]Continue[/b]. Po chwili powinien zostać uruchomiony dedykowany menedżer pobierania." Niestety mnie się on nie uruchamia- dlaczego ?<br /></span></p>

 • Mateusz Miciński 23:02 22.09.2009

  <p>@Nigel238, w jakiej przeglądarce pojawia się problem?</p>

 • Nigel238 23:21 22.09.2009

  <p>Zarówno w IE 8 i najnowszym Firefoxie. Wiesz może jak temu zaradzić ?</p>

 • Krzys20 23:28 22.09.2009

  <p>No ja mam tak samo jak [b]Nigel238 [/b]i na tych samych przegladarkach [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif[/img]</p> <p> </p> <p>Co robić? [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif[/img]</p>

 • Nigel238 23:30 22.09.2009

  <p>Zrzut z ekranu na problem: http://img443.imageshack.us/img443/9250/beztytuutb.png</p>

 • Mateusz Miciński 23:40 22.09.2009

  <p>W Firefox"ie problemem może być brak pakietu Java: http://pcxp.pl/Pliki.aspx?PlikID=5158.</p> <p>Z Internet Explorer"em nie powinno być żadnego problemu. Czy przy przejściu dalej (Continue), pojawia się u góry przeglądarki źółty pasek z prośbą o zezwolenie na uruchomienie dodatku?</p>

 • Krzys20 23:44 22.09.2009

  <p>U mnie sie ten pasek nie pojawia.</p>

 • Nigel238 23:52 22.09.2009

  <p>W Firefoxie pobrałem i zainstalowałem pakiet Java niestety to też nic nie pomogło. Natomiast w IE żółty pasek wcale się nie pojawia.</p>

 • Gari 10:19 23.09.2009

  <p>A kumasz ty coś po angielsku, czy nie bardzo? Przeczytaj to, co jest tam napisane i wszystko się wyjaśni...</p>

 • Nigel238 10:38 23.09.2009

  <p>Rozumiem język angielski i jakiegoś doraźnego rozwiązania nie znalazłem.</p>

 • Thunderbolt 12:59 23.09.2009

  Drodzy userzy! Problem polega na nieprawidłowym certyfikacie strony z której należy pobrać plik. Też miałem ten problem. Kiedy wyskakuje nam czerwona strona i pisze, że przeglądanie zostało wsztrzymane klikamy na czerwony napis: kontynuuj mimo to. Kiedy przeglądarka zapyta czy uruchamiać tylko bezpieczną zawartość należy kliknąć NIE. Kiedy u góry wyskoczy zółty pasek, dajemy na uruchom dodatek, przeglądarka znów zapyta o bezpieczną zawartość -> klikamy nie -> zainstaluj -> uruchom -> menadżer pobierania znów zapyta o jakieś certyfikaty kilkamy na tak. Pobieranie się rozpoczyna. Mnie się udało mimo, że miałem taki sam problem jak wy! Mam nadzieje, że mój sposób pomoże.

 • Nigel238 13:43 23.09.2009

  <p>" Kiedy wyskakuje nam czerwona strona i pisze, że przeglądanie zostało wsztrzymane..." mnie żadna czerwona strona nie wyskakuje tylko od razu po wpisaniu tam tych danych (imię, nazwisko, itd.) pojawia się to: <span> http://img443.imageshack.us/img443/9250/beztytuutb.png</span></p> <p> </p> <p>Czy nie można by gdzieś tego pliku iso udostępnić na portalu, aby użykownicy mogli go bezpośrednio pobrać w razie takich problemów ?</p>

 • Thunderbolt 14:24 23.09.2009

  Bo w artykule jest błąd. Zamiast TechEntusiast należy wybrać IT Manager. Tekst przedstawiony na obrazku przez Nigela238, mówi, że system mogą pobrać tylko profesjonaliści IT, a nie entuzjaści (jak zapewne wybieracie)

 • Adam Stępień 14:31 23.09.2009

  Pierwotnie Microsoft udostępniał tę wersję dla wszystkich "entuzjastów", ale teraz - pewnie z uwagi na duże zainteresowanie - ograniczył do ITprosów.

 • Nigel238 20:56 23.09.2009

  @Thunderbolt: Dzięki wielkie za pomoc! Twój sposób pomógł i w tej chwili rozpoczynam pobieranie. Jeszcze raz wielkie dzięki! :)

 • Krzys20 10:13 24.09.2009

  <p>Ja juz 2 razy zaczynałem pobieranie i raz staneło na 48% a drudi raz na 21%. Nie można było wznowic pobierania. Przycisk resume był nieaktywny.</p> <p>Moze dlatego że próbowałem na FF ;/</p>

 • Nigel238 14:09 24.09.2009

  @Krzys20: To spróbuj jeszcze najnowszą wersją Explorera. @Panowie: Mam jeszcze taki problem odnośnie spolszczenia do "siódemki", otóż nie chce się ono instalować, gdyż nie jest ono "takiej samej architektury (budowy) jak system". Czy to oznacza, że podane przez Was spolszczenie może działać tylko na wersji 32-bitowej ? Bo ja pobrałem i zainstalowałem wersje 64-bitową.

 • Adam Stępień 19:52 24.09.2009

  @Nigel238 - niestety spolszczenie jest dedykowane wyłącznie systemowi 32-bitowemu.

 • Nigel238 11:03 25.09.2009

  <p>@Adam Stąpień: Już znalazłem do wersji 64-bitowej i cieszę się z użytkowania polskiej wersji Windowsa 7 [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif[/img]</p>

 • Sponsi 08:11 26.09.2009

  <p>Nigel238 - i trojanów..[b]<br />[/b]</p>

 • g/\ 21:06 26.09.2009

  <p>A czy te instalacje bedzie mozna zautentykowac potem?</p> <p>Pozdr</p>

 • kurpik1964 14:20 28.09.2009

  <p>A ja mam inne pytanie, czy wersja 32 bitowa będzie widzieć 4 GB RAM-u, czy tak jak 32 bitowa wersja XP PRO tylko 3,49 GB RAM-u.</p>

 • Marcin 15:58 28.09.2009

  Czy ten pakiet językowy do pełna polska wersja z odczytywaniem pisma ręcznego po polsku i mowy czy to tylko łatka wykonana przes jakiś bromków

 • Mateusz Miciński 22:28 29.09.2009

  <p>@kurpik1964: nie, systemy 32-bitowe są tak skonstruowane, że nie są w stanie zaadresować dla systemu równo 4GB, reszta wykorzystywana jest przez inne zasoby komputera. No chyba, że Windows Server 32-bitowy, który potrafi obsłużyć kilkadziesiąt GB...<br />@Marcin: tak, to jest pełna polska wersja opracowana przez giganta. Rozpoznawanie pisma działa. MS nie przygotował polskiej odsłony rozpoznawania mowy.</p>

 • radko11 12:35 22.10.2009

  Zgodnie z procedurą i logowaniem pojawia się: http://www.microsoft.com/windows/windows-7/ i tyle :) Fajnie

 • x 16:39 27.10.2009

  A ja mam takie pytanie troche odbiegające od tematu. Jak jest z hasłem wygaszacza ekranu w Windows 7. Chodzi mi o to czy jest tak jak np. w XP, że można podać jakieś hasło, a jak wygaszacz się włączy to nie trzeba wpisywac hasła, można zostawić puste pole i nacisnąć enter, wtedy nie pyta o hasło i każdy może sobie z kompa korzystać. Czy w Windows 7 jest to poprawione tak, żeby nikt nie mógł korzystać z kompa do momentu aż nie wpisze poprawnego hasła ? Pytam o to bo czasem można zoatswić kompa z takim hasłem i nie trzeba go wyłączać np. gdy coś się sciąga i można się oddalić bez obawy, że ktoś się dorwie do kompa i porobi na nim swoje cuda...

 • Piotr 06:39 02.11.2009

  Niestety nie można pobbrac pliku bo manager piszę, że nie ma go na stronie, gdzie sięga link ...

 • rychu1708 05:20 03.11.2009

  dobrze wiecie ze to wielki szajs ,czyli odnośnik do pobierania i ze nie pobierze sie nic poza nerwami ,zrobcie cos z tym????? bo mowic ze mozna?? to trawa szybciej rosnie

 • Adam 23:32 04.11.2009

  Mam pytanie czy tak aktywacja na 90 dni jest jednorazowa czy można aktywować więcej razy ?

 • namaste 11:24 12.11.2009

  Do Adam  Na aktywacje masz 10 dni od daty instalacji( poprzez panel sterowania, system i aktywuj system) Proponuje zainstalowac system, wszystkie sterowniki, przegladarke z haslami i co tam jeszcze potrzebujesz. Pozniej robisz obraz systemu uzywajac opcji z panelu sterowania-system i zabezpieczenia- obraz systemu. Musisz zrobic to przed 10 dniem od instalacji i koniecznie przed aktywacja (pobranie update to nie aktywacja). Pozniej aktywujesz system online, korzystasz z niego 90 dni, nastepnie przywracasz system z obrazu. Masz  wtedy gotowy system ze sterami itd. ale jeszcze nieaktywowany. Aktywujesz go ponownie i masz nastepne 90 dni.U mnie dziala [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif[/img]  Mozesz tak robic kilka razy, dopoki  Microsoft nie zablokuje aktywacji wersji trial Enterprise, nastapi to jednak nie szybciej niz przed 30 marca 2010.

 • pajma@vp.pl 21:41 10.01.2010

  Instaluje Windowsa 7 po pewnym czasie  wyskakuje blad  0X80070017  co to oznacza

 • Arczi 20:44 18.01.2010

  noo mi sie wylaczylo przy 20 % ;/ jak to znowu wlaczyc ?

 • zdzislaw 12:57 04.04.2010

  ja wogóle nie mogę pobrać ,dlaczego nie wyskakuje mi menadżer do pobierania plików

 • patero 13:40 23.07.2010

  90-dniowy trial można bodaj zamienić na więcej poprzez wpisanie slmgr -rearm w wierszu poleceń, u mnie, kiedy miałem jeszcze 34 dni, wpisałem to i ponownie aktywowałem, znowu było 90 ;]

 • vinnere 15:08 21.08.2010

  mi to nie działa robiłem jak pisze i jak włączam kompa to pisze mi nacisnij dowolny klawisz i nic i tak bez przerwy nie widzi płyty

 • x0 15:57 26.09.2010

  Nic sie nie stanie jak dam it manager, żadnego komornika, glin?? [img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif[/img]

 • x0 Odpowiedź 16:21 27.10.2010

  Raczej nie... Chyba![img]../tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif[/img]

 • filazaf 18:11 08.11.2010

  http://download.windowsupdate.com/msdownload/update/software/updt/2009/08/windows6.1-kb972813-x86-pl-pl_9199018040692bc732a590e9b092a18120d326b2.exe Polski pakiet jezykowy

 • m 18:50 15.04.2011

  trzeba tam zaznaczyc itt w formularzu i leci na chrome

Skomentuj

Autor