Intel szykuje następną generację Always Connected PC

Intel szykuje następną generację Always Connected PC

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/10/2019, 7:23 PM

Liczba odsłon: 865

Intel zaprezentował na targach CES 2019 kilka innowacji z dziedziny procesorów, ale naszą uwagę przykuła też specyfikacja nowych laptopów, które zaczną ukazywać się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Chodzi tu o urządzenia klasy Always Connected PC, choć de facto różni producenci nazywają je w różny sposób. Intel przedstawił wstępnie Project Athena, referencyjny design laptopa, który ma lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników. Co ciekawe, na prezentacji zobaczymy dwuekranowe urządzenie!

Projekt ten opiera się na kilku fundamentach - trybie Instant-on, długiej żywotności baterii, szybkiej pracy, niezawodnej łączności (zapewne 5G), dających się przystosować wymiarach i opartych na AI funkcjach, które czynią urządzenie inteligentniejszym i bardziej proaktywnym. Ostatni z tych punktów został przez producenta opisany najsłabiej, choć na dobrą sprawę cała specyfikacja została przedstawiona dość lapidarnie. To raczej ogólny zarys tego, jakie laptopy zamierza budować w tym roku Intel we współpracy z partnerami.

Bazując na obszernych badaniach, aby zrozumieć to, jak ludzie używają swoich urządzeń i przed jakimi stają wyzwaniami, ta doroczna specyfikacja łączy kluczowe obszary innowacji, by dostarczać laptopy, które są rozmyślnie zbudowane tak, aby pomagać ludziom w skupieniu się, adaptować się do ról i być zawsze gotowymi. Określa to (ale nie stanowi ograniczeń) wymaganie maksymalnego czasu od otwarcia pokrywy do gotowości do działania, minimalnej wydajności i responsywności, całodziennej żywotności baterii, "zawsze gotowej" łączności oraz integracji możliwości z zakresu sztucznej inteligencji, aby proaktywnie asystować, filtrować, adaptować i optymalizować system.
– Intel

Spełniające powyższe kryteria urządzenia Intel nazywa nie "Always Connected PCs", lecz "zaawansowanymi laptopami" (advanced laptops), choć naszym zdaniem jest to pojęcie wieloznaczne. Znamy już producentów, którzy zobligowali się do wypuszczenia laptopów tej kategorii. To między innymi Acer, Asus, BOE, Compal, Dell, EDO, Google, HP, Huawei, Huaqin, Innolux, Lenovo, Microsoft, Pegatron, Quanta Computer, Samsung, Sharp, Wistron i Xiaomi Mi. Intel nie powiedział, kiedy spodziewa się tych urządzeń na rynku, jednak uważa się, że nastąpi to mniej więcej w połowie tego roku, by były gotowe na okres back to school.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia