Pierwsze Copilot+ PCs nie zachwycają wydajnością

Pierwsze Copilot+ PCs nie zachwycają wydajnością

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/17/2024, 5:35 PM

Liczba odsłon: 287

Już jutro globalna premiera pierwszych Copilot+ PCs, ale jak to często bywa, pierwsi właściciele otrzymali swoje egzemplarze do testów już parę dni wcześniej. Przykładowo użytkownik Reddita, cponica23, mógł wypróbować Samsung Galaxy Book4 Edge z prockiem Snapdragon X Elite. Po przeprowadzeniu wstępnych testów i benchmarków okazuje się, że wyniki nie są takie, jak sugerował producent.

Kiedy Qualcomm pokazał swoje nowe, błyszczące chipy dla PC z Windows, obiecywał dość imponujące wyniki w Geekbench, w tym około 3000 na pojedynczym rdzeniu i ponad 15000 na wielu rdzeniach. W rzeczywistości testowany model z układem Snapdragon X Elite X1E-78-100 uzyskał wyniki 1841 na jednym rdzeniu i 11537 na wielu rdzeniach, czyli dalekie od obiecywanych. To nawet gorzej niż procesory Apple A14 z 2020 roku.

Szybki wgląd w Menedżer zadań ujawnił, że urządzenie działa w maks. 2.5GHz, czyli o wiele mniej niż obiecywane 3.4GHz dla modelu X1E-78100. To może wyjaśniać, czemu procesor nie radzi sobie tak dobrze. Innym przypuszczeniem jest to, iż Samsung ogranicza taktowanie procesora, aby uzyskać większą żywotność baterii. Z kolei NPU, ważny element Copilot+ PCs, nie został przetestowany.

W przypadku żywotności baterii wstępny test wykazał dobry wynik. Na jednym naładowaniu możemy uciągnąć cały dzień pracy. Ciekawe jednak, że MacBook Air z Apple M2, którego Microsoft tak bardzo chciał pokonać, nadal osiąga lepsze rezultaty. Jeśli zaś chodzi o gry, cponica23 przetestował laptopa z Resident Evil Village, który osiągał 40-50 FPS z poważnymi spadkami klatek przy 1080p Medium z FidelityFX Super Resolution (FSR) w trybie Performance.

Wstępne wyniki nie powalają, ale nie skreśla to bynajmniej Copilot+ PCs. Możliwe, że Samsung i Qualcomm wypuszczą aktualizację firmware'u, która rozwiąże problem z niskim taktowaniem CPU.

Źródło: https://new.reddit.com/r/GalaxyBook/comments/1dd7t0v/samsung_galaxy_book_edge_14_x_elite_initial/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia