Menu kategorii
 • Instalacja programów pobranych z Internetu

  Instalacja programów pobranych z Internetu

   Adam Myszkowski
  Adam Myszkowski
  00:00
  17.12.2009
  19085 wyświetleń

  System Windows 7 nie zda nam się na zbyt wiele, jeśli nie będziemy mieli zainstalowanego dodatkowego oprogramowania. Choć w systemie operacyjnym znajdziemy prosty edytor tekstu, czy program graficzny, prędzej, czy później będziemy chcieli sięgnąć po oprogramowanie bardziej zaawansowane, jak choćby pakiet biurowy, czy program graficzny, lub nawet grę komputerową. W dobie szerokopasmowego Internetu możemy zaopatrzyć się w oprogramowanie nie wychodząc z domu, ściągając pliki instalacyjne na dysk komputera prosto z serwera dystrybutora. Jako, że jest to coraz popularniejsza metoda dystrybucji danych, zobaczmy, jak zainstalować programy pobrane z Internetu.

  Choć każdy program będzie miał nieco inną procedurę instalacji, wiele elementów będzie wyglądać mniej więcej podobnie i powtarzać się w różnych instalatorach. Należy powiedzieć, że proces instalacji zawsze jest maksymalnie upraszczany przez twórców oprogramowania i przebiega w sposób intuicyjny. Oczywiście pierwszym krokiem jest ściągnięcie instalatora na dysk twardy. Gdy będziemy już na właściwej stronie, skąd chcemy ściągnąć plik, znajdziemy tam zapewne przycisk Pobierz lub Download, ewentualnie bezpośredni link do pliku. Oczywiście klikamy go i czekamy, aż przeglądarka internetowa wyświetli okienko z zapytaniem, czy chcemy otworzyć, czy zapisać dany plik. Wybieramy Zapisz i wskazujemy miejsce, w którym chcemy zapisać instalator programu. Należy pamiętać, że niektóre pliki instalacyjne mogą mieć rozmiary rzędu setek megabajtów, należy zatem wcześniej zadbać o odpowiednią ilość miejsca na dysku - najczęściej przy odnośniku na stronie znajdziemy informację o wielkości pliku instalacyjnego.

  Okno pobierania pliku

  Po ściągnięciu na dysk programu, możemy mieć gotowy plik wykonywalny .exe, który klikamy dwukrotnie, aby uruchomić instalator, lub też skompresowane archiwum .zip lub .rar, które najpierw należy wypakować gdziekolwiek na dysk i następnie uruchomić plik instalacyjny (najczęściej pliki instalacyjne mają nazwę setup lub install i rozszerzenie .exe, rzadziej .msi i inne).

  Gdy włączy się instalator, postępujemy zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Z pewnością zostaniemy poproszeni o klucz (nazywany też numerem seryjnym lub licencyjnym), który znajdziemy najczęściej w mailu z potwierdzeniem rejestracji produktu.

  Z pewnością również możemy zostać poproszeni o wybór miejsca instalacji programu (będziemy mogli samodzielnie wpisać ścieżkę dostępu, zostawić domyślną lub wskazać ją klikając przycisk Przeglądaj lub Browse).

  Wybieramy komponenty programu

  Jednym z kolejnych etapów może być też wybranie składników, które chcemy zainstalować. Często producenci oprogramowania dają nam do wyboru komponenty dodatkowe do właściwego programu; również bardziej skomplikowane programy mogą mieć wiele aplikacji w ramach jednego pakietu - w tym etapie będziemy mogli wybrać, które z nich instalujemy, a które nie będą potrzebne. W końcu przejdziemy do etapu, gdy rozpocznie się proces kopiowania plików. W zależności od wielkości programu i mocy naszego komputera, może to zająć od kilkunastu sekund do kilkudziesięciu minut.

  Pasek postepu instalacji

  Bądźmy cierpliwi, w tym czasie oczywiście można pracować z komputerem. Po zakończeniu instalacji pojawi się komunikat i w tym momencie możemy już kliknąć przycisk Zakończ lub równoznaczny. Czasem wymagana będzie jeszcze aktywacja produktu - dokładny opis procedury pojawi się przy uruchomieniu aplikacji i w instrukcji użytkownika - i ewentualnie restart komputera.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Zarządzanie oprogramowaniem