Google znika z Microsoft Store? No i co z tego.

Google znika z Microsoft Store? No i co z tego.

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:07
18.09.2018
1512 wyświetlenia

Brak aplikacji Google w sklepie Microsoft może wydawać się bardzo dziwną sytuacją. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na sklep Google Play, gdzie aplikacje Microsoftu są obecne w bardzo dużej ilości. Tymczasem na Windows 10 nie ma ani YouTube, ani Gmaila, ani żadnej innej aplikacji Google. Co więcej, jakiekolwiek nieoficjalne aplikacje obsługujące usługi Google są usuwane, choć to akurat bardzo dobre dla użytkowników z punktu widzenia bezpieczeństwa. W sklepie Microsoftu istnieje jedna aplikacja Google o nazwie ... Google.

Jest to w sumie jedynie agregator odnośników do usług Google oraz wyszukiwarka. Jednak funkcjonalność tej aplikacji jest raczej marginalna. Okazało się, że od dziś nie wyszukamy jej za pomocą wyszukiwarki w Sklepie. Nie pojawia się w wynikach, a co więcej, po wejściu na stronę aplikacji przez przeglądarkę otrzymujemy informację, że nie jest ona dostępna.

Z czego to wynika? Nie wiadomo do końca, jaka jest tego przyczyna, lecz aplikacja Google przestała niedawno działać na telefonach z Windows, więc bardzo możliwe, że Windows 10 jest następny w kolejce do odstrzału. W zasadzie taka wykastrowana usługa, jaką jest Google na Windows 10, nie ma większego sensu i jest to jedynie taka chorągiewka, która pokazuje użytkownikom "też tu jesteśmy". Chociaż nikt nie wie za bardzo po co. Jeśli aplikacja zostanie zdjęta na dobre, to nikt za nią płakać nie będzie.

Jeśli przyjrzymy się tematowi bliżej - to obecność usług Google w Windows 10 nie byłaby na rękę nikomu, oczywiście poza użytkownikami. Popularność usług Google sprawiłaby, że gdyby użytkownicy mieliby dostęp na przykład do aplikacji Gmail, to przestaliby używać wbudowanej aplikacji Poczta. Natomiast gdyby udostępniono klienta YouTube, to Google zauważyłoby znaczny spadek wejść na stronę. Spadłaby również ilość użytkowników zarówno Google Chrome, jak i Edge. Brak aplikacji Google w Microsoft Store jest więc najprawdopodobniej bezpiecznym, biznesowym konsensusem. Na którym tracą niestety jedynie użytkownicy. Ale czy rzeczywiście aż tak bardzo?

A czy Wy używalibyście aplikacji Google, gdyby były dostępne w Windows 10? Dajcie znać w komentarzach!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2018/09/17/google-app-for-windows-10-is-no-longer-searchable-in-store/

Polecamy również w kategorii Microsoft SysInternals