Globalne kontrolki odtwarzania w Edge Chromium. Jak to działa?

Globalne kontrolki odtwarzania w Edge Chromium. Jak to działa?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:45
13.09.2019
708 wyświetleń

Google Chrome i nowy Microsoft Edge od pewnego czasu umożliwiają korzystanie z globalnych kontrolek odtwarzania. Nazwa może być nieco myląca. Nie chodzi tu bowiem o globalną (dla całego systemu) kontrolę głośności, na której widżecie obie przeglądarki pokazują miniaturę YouTube'a, ale o kontrolki wewnątrz przeglądarki. Jest to całkiem użyteczna, choć nadal pozostająca w fazie eksperymentalnej funkcjonalność.

Aby włączyć globalne kontrolki odtwarzania w nowym Edge, wchodzimy na stronę edge://flags/, wyszukujemy i włączamy flagę Global Media Controls (edge://flags/#global-media-controls), a następnie ponownie uruchamiamy przeglądarkę. Teraz, gdy przynajmniej na jednej karcie będzie odtwarzana zawartość multimedialna, obok paska adresu aktywuje się ikona trójkąta ("Kontroluj muzykę, filmy i nie tylko"), którą warto kliknąć.

Kontroluj muzykę, filmy i nie tylko

Po kliknięciu przycisków rozwinie się lista kart, na których odtwarzane są multimedia. Zobaczymy tam adres strony, tytuł filmu lub utworu, nazwę kanału, podgląd miniatury i oczywiście przyciski odtwarzania. Dzięki temu możemy kontrolować praktycznie wszystkie odtwarzane multimedia w przeglądarce (np. z YouTube, Spotify czy Vimeo) bez konieczności wchodzenia na osobne karty. Widok miniatur dodatkowo ułatwia nam sprawę — zwłaszcza wtedy, gdy mamy otwartych naprawdę wiele kart i przekopywanie się przez nie wszystkie zajęłoby dużo czasu. Gdy takich kart jest więcej, w wysuwanym menu pojawia się dodatkowo pasek przewijania.

To jednak nie wszystko. Począwszy od aktualizacji 78.0.276.0 w kanale Canary u części testerów pojawił się dodatkowy przycisk X nad każdą z miniatur. Przycisk ten usuwa daną kartę z menu. Do nas niestety nowość ta jeszcze nie dotarła.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=iv0wmgJK254

Polecamy również w kategorii Edge